Strup za komarje, strup za človeka?

Foto: Žurnal24 Pri uporabi repelentov moramo biti previdni.
Poletje je tudi čas nadležnih insektov in mrčesa, ki pa se ga spretno ubranimo z različnimi pršili in mazili. Pa vendar, ali so vsa sredstva povsem neškodljiva?
Oglej si celoten članek

Nedavna študija je pokazala, da sredstva proti komarjem (ki jih uporabljamo tudi proti mrčesu in klopom) vendarle niso tako neškodljiva. Škropivo, ki je v tem letnem času prisotno v vsaki družini, naj bi skozi kožo vplivalo na naš živčni sistem. Sredstva za odganjanje insektov in mrčesa naj bi vsebovala DEET ali dietil 3-metilbenzamid, ki je vse od leta 1953 najbolj priljubljeno sredstvo za odganjanje žuželk.

Še vedno ni natančno pojasnjeno, kako DEET deluje. Znanstveniki predvidevajo, da deluje na podlagi vonja, in sicer, da blokira receptorje v žuželkah. Znano je, da večja ko je vsebnost DEET-ja, bolj je sredstvo učinkovito. DEET najdemo v različnih škropivih in mazilih, ki jih najdemo na prodajnih policah, kot je na primer Autan, ki ga distribuira ameriško podjetje SC Johnson. Vsako leto po sredstvu poseže približno dvesto milijonov ljudi po vsem svetu.

 

Nasveti za zdravje

Pri uporabi repelentov moramo biti previdni. Uporabljajmo jih samo takrat, ko je to potrebno. Kadar uporabljamo prišila, ki vsebujejo DEET, moramo biti pozorni, da koncentracija le-tega ni več kot 30% za odrasle in več kot 10% za otroke. Repelenti delujejo že v majhnih količinah. Izogibajte se pršenju v zaprtih prostorih in v bližini hrane. Prav tako pa DEET-ja ne smemo uporabljati okoli oči in ust ter na ranjeni ali razdraženi koži.

Nevrološke poškodbe
Znanstvenik Vincent Corbel iz inštituta v Montpellierju v Franciji je s skupino znanstvenikov izvedel poskuse na žuželkah, da bi dognal, kako deluje sredstvo. Rezultati so pokazali, da DEET deluje kot zaviralec encima, ki degradira nevrotransmitorje v možganih, kar je bil za znanstvenike dovolj velik pokazatelj škodljivosti sredstva.

Nevarne interakcije
DEET je nevaren zlasti ob uporabi nekaterih drugih insekticidov, ki škodljivi učinek še dodatno okrepijo. Eno takih sredstev so karbamati, ki se uporabljajo v kmetijstvu kot kontaktni in sistemski insekticid, predvsem za zatiranje glodalcev in pri varstvu domačih živali pred paraziti (prav tako klopi, insekticidi, akaricidi – proti garjam itd).

Znanstveniki menijo, da je varnost uporabe tovrstnih sredstev vprašljiva. Corbel je dejal, da bo potrebno pojasniti, koliko DEET-ja ostane na površini kože in koliko se ga vpije skozi lojnice in ali je ta odmerek že škodljiv.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.