Tako lahko preverite, kdaj dejansko pride avtobus

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Zaradi gneče avtobus zamuja. Kako preveriti, kdaj bo dejansko prišel?
Oglej si celoten članek

Da je gneča stalni spremljevalec jutranje in popoldanske konice, je Ljubljančanom že znano, pa tudi vsem tistim, ki se v Ljubljano vozijo na delo ali v šolo. Ker je posebnih voznih pasov za avtobuse bolj malo, so v gneči ujeti tudi avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa. Ti zato pogosto zamujajo. Vozni redi, nalepljeni po postajališčih, tako v primeru gneče niso točni. Natančnejši so elektronski prikazovalniki, ki prihode napovedujejo glede na dejanske razmere, a so z njimi opremljena zgolj nekatera postajališča.

Le 16 odstotkov postajališč je opremljenih s prikazovalnikom

Foto: Saša Despot Prikazovalnik avtobusnih prihodov

Iz LPP so nam sporočili, da je od skupno 680 postajališč v Ljubljani s prikazovalniki opremljenih 106 postajališč, torej slabih 16 odstotkov. S prikazovalniki načrtujejo opremiti vsa postajališča, opremljajo pa jih postopoma. Prednost imajo tista postajališča, kjer beležijo višji pretok uporabnikov.

Se pa včasih zgodi, da se na prikazovalniku izpiše obvestilo, da podatki o voznih redih v tistem trenutku niso na voljo ali poenostavljeno, prikazovalniki včasih odpovejo. Na LPP vzpostavljajo nov sistem za napovedi prihodov v sklopi prenove celotnega sistema sledenja avtobusov. Delovni procesi zaradi vzpostavitve novega sistema pa potekajo že vse leto.

Prenesite si aplikacijo

Foto: Google Play LPP vozni red

Kam se torej obrniti, če vaš avtobus zamuja, prikazovalnika pa na postaji ni? Na LPP pravijo, da svoje podatke o avtobusnih prihodih preko namenskega spletnega servisa posredujejo različnim aplikacijem. Če imate telefon z operacijskim sistemom Android, si lahko namestite aplikacije LPP vozni red, Ljubljana Bus, Moovit in druge. Za Applov operacijski sistem iOS pa so na voljo aplikacije LPPbus, Moovit in ostale.

Število uporabnikov narašča

Foto: Saša Despot Slovenija 01.10.2013 studenti pred LPP prodajnim mestov na Bavarskem Dvoru v Lju

Število uporabnikov mestnih linij LPP se je sicer od leta 2010 do leta 2017 povečalo za 21 odstotkov in sicer iz 465.404 na 565.038. Imetnikov veljavne vozovnice je vse več, pri LPP pa zaznavajo trende, da potniki svoje potovanje opravijo tudi kombinirano. Običajno del poti opravijo z avtobusom, del pa s kolesom ali peš. Na vprašanje, če zaradi naraščanja števila uporabnikov beležijo primanjkljaj voznikov, pa na LPP odgovarjajo, da se potovalne navade prebivalcev spreminjajo skladno z zastavljenimi cilji ljubljanske občine, kar ne vpliva na zaposlovanje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.