Takšna bo najvišja stolpnica v Ljubljani

Foto: Atelje S Stolp Severnica
Foto: Atelje S Stolp Severnica
Po načrtih bo imel nadzemni del 21 nadstropij, namenjenih poslovnim prostorom, v katerih bo prostora za približno 740 zaposlenih.
Oglej si celoten članek

Dobrih 100 metrov visoka stavba Stolp Severnica bo stala med severno obvoznico, Celovško cesto in nakupovalnim središčem Aleja in bo po višini presegla bližnji stolpnici Spektra.

Jan Pinterič, direktor investitorice projekta, družbe Stolp Severnica, je za Dnevnik dejal, da so za stolpnico dobili gradbeno dovoljenje, česa več o dokončnih številkah in terminih pa za zdaj ne razkrivajo.

Po njegovih besedah so Stolp Severnica zastavili kot projekt, "ki sledi logiki sodobnih globalnih ikon, kakršne je ustvarjala Zaha Hadid, z ambicijo Ljubljano umestiti v mednarodni prostor sodobne arhitekture ter jo postaviti ob bok mestom, ki svojo identiteto gradijo tudi skozi prepoznavne, vrhunsko zasnovane objekte." Foto: Atelje S Stolp Severnica

Po arhitekturno zasnovo Severnice se podpisuje svetovno znani arhitekturni biro Zaha Hadid Architects, ki je sodeloval s slovenskim S Ateljejem. Stavba je zasnovana kot sodobna vitka stolpnica specifične fluidne oblike. Zunanji gabarit je sestavljen iz treh vertikalnih volumnov, ki so v celoto združeni v osrednjem delu. Dva volumna z zastekljeno fasado sestavljata skupen prostor poslovnih dejavnosti, tretji služi kot komunikacijsko jedro – orientirano na vzhod. V dveh višinah sta poslovna volumna izdolbena v obliki kaplje, kar ustvari večji zunanji terasi/loži za zaposlene ter prepoznavno obliko objekta, so arhitekturo nove ljubljanske stolpnice opisali v tehničnem poročilu projekta. V poslovnem objektu, ki bo kot prostorska dominanta postavljen v vogal dveh večjih prometnic v Ljubljani, so načrtovani štiri kletne etaže, pritličje, mezanin in 21 nadzemnih etaž.

Foto: Atelje S Stolp Severnica V pritličju in mezaninu bo vhodna avla z restavracijo, v nadstropjih pa bodo poslovni prostori, predvideni za okoli 740 zaposlenih in v kletnih etažah garaža ter tehnični, servisni in energetski prostori. Z izjemo spodnje četrtine stolpnice, kar je od vključno 8. nadstropja, je iz vsake etaže zasnovan izhod na manjši balkon, ki je izmenično nanizan ob severnem in južnem delu pisarn, medtem ko sta v 5. in 9. nadstropju oblikovani večji razgledni terasi. Vseh 27 etaž, podzemnih in nadzemnih, povezuje pet dvigal, med katerimi sta dve panoramski. Celotna bruto tlorisna površina objekta bo znašala 26.093 kvadratnih metrov.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 21:53 25. Februar 2026.

    Povečajte svoj реnis za vsaj 10 cm v samo 30 dneh, dosezite trdno еrеkcijо in poskrbite, da bo vaša punca …

  • 21:15 25. Februar 2026.

    Ljubljana je bila res lepa tja do 90h. En kup sivine in propadajočih stavb. Hvala bogu, da se malce modernizira. …

  • 20:12 25. Februar 2026.

    Kako je bila Ljubljana lepa tja nekam do osemdesetih, morda celo devetdesetih let prejšnjega stoletja. Sedaj pa moderni designi uničujejo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.