Upor proti Natlačnu uspešen

Foto: Žurnal24 Po mnenju Mirka Kovača je vzrok za nasprotovanje kipu to, da je Natlačen v šolsk
Vipavski župan Ivan Princes se je odločil, da v soboto v Mančah pri Vipavi ne bodo postavili spomenika banu Marku Natlačnu.
Oglej si celoten članek

Po Princesovih pojasnilih je več kot očitno, "da čas še ni zrel za postavitev spomenika banu Natlačnu, ki je postal sporna osebnost za širšo slovensko javnost". Po županovem mnenju bo tako treba počakati na Natlačnovo rehabilitacijo. Na odločitev so vplivali protesti številnih lokalnih borčevskih organizacij in Slovenske nacionalne stranke, postavitvi pa sedaj nasprotujejo tudi domačini. V torek je udeležbo na slovesnosti odpovedala poslanka SDS Eva Irgl, svojo navzočnost pa je dan pred tem zanikal tudi predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk

Predsedstvo Zveze združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB je v torek na Princesa naslovilo protestno pismo, v katerem so zatrdili, da bi postavitev spomenika pomenila posmeh trpljenju in žrtvam primorskih Slovencev pod fašistično Italijo. Po njihovem mnenju se je Natlačen osebno poklonil Mussoliniju.

Mirko Kovač, sicer pobudnik postavitve spomenika, je pojasnil, da sta z županom preklicala svojo namero zaradi polemik v medijih. "Če se bodo vremena zjasnila in bo med ljudmi konsenz , bomo kip postavili, drugače bo v privatni lasti," je povedal Kovač. To se bo po njegovem mnenju zgodilo kmalu, saj so bili tisti, ki so prebrali njegovo knjigo o Natlačnu, nad njegovim likom navdušeni. Ob tem Kovač priznava, da je knjigo pozabil poslati borčevskim organizacijam. Poglavitna težava, zaradi katere se pojavlja takšno nasprotovanje spomeniku, je po avtorjevih besedah v tem, da je Natlačen še danes v šolskih učbenikih prikazan kot zločinec.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.