V drugem valu dražja še meso in mleko

Foto: Žurnal24 Gurmani bodo morali za svoja rebrca na žaru po novem odšteti za okoli deset odst
S prihodom oktobra smo doživeli drugi večji val podražitev v zadnjih tednih. Meso in mlečni izdelki so dražji celo za četrtino. Unija že načrtuje ukrepe.
Oglej si celoten članek

Mleko je v maloprodaji dražje za okoli deset odstotkov, mlečni izdelki pa v razponu od 1 do 25 odstotkov. Meso je z oktobrom dražje za 6 do 15 odstotkov. Vzroki so podobni kot prej: uradno gre za zvišanje cen surovin pri proizvajalcih in dobaviteljih, sindikati pa opozarjajo na skrite kartelne dogovore med trgovci, ekonomisti pa spominjajo tudi na uvedbo evra. "Spremembe cen so spodbudili svetovni in lokalni trendi v ponudbi in povpraševanju, pomembno vplivajo špekulacije in raven konkurence v agroživilski verigi, ne smemo pa zanemariti niti vpliva sprememb temeljnih makroekonomskih kazalcev. Zakrivali bi si oči pred resnico, če v Sloveniji med vplive ne bi uvrstili tudi uvedbe evra," je podražitve za Dnevnik komentiral agrarni ekonomistEmil Erjavec.

Bruselj ukinil praho, načrtuje tudi uvoz žitaric brez dajatev
Zaradi slabšega lanskoletnega pridelka se je preskrba z žiti v Uniji poslabšala, kar je njihove cene močno dvignilo. Prvi ukrepi so že tu. Zaradi ukinitve prahe (neposajena njiva, ki jo kmet pusti mirovati) za setev spomladi leta 2008 Unija pričakuje, da bi se moral pridelek žit zaradi povečanja obdelovalnih površin prihodnje leto povišati za 10 do 17 milijonov ton, kar je v najslabšem primeru za 4 odstotke več, kot lani. To bi ostre razmere na trgu vsaj delno razbremenilo. Dodatna ukrepa, ki ju načrtuje Bruselj, sta ukinitev uvoznih dajatev na določene žitarice iz tretjih držav in dvig mlečnih kvot. Slovenija žita uvaža iz Srbije, zato bi ukinitev dajatev lahko pripomogla k zmanjšanju cen hrane pri nas.

Zanimivo je, da so žita te dni najdražja v vsej znani zgodovini. Med vzroki je slabo letošnje vreme, ko je bilo spomladi suho in nenavadno vroče, poleti pa je jugovzhod Evrope pestila suša, zahod pa deževje, k visokim cenam pa je dodatno pripomogla velika raba žit, ki je izpraznila celo intervencijske zaloge. Slovenija ni med državami, ki jo je podražitev hrane najbolj prizadela. V Bolgariji, denimo, se je hrana v letu dni podražila kar za četrtino, tako da je tamkajšnji nekdanji premier Ivan Kostov divjanje cen označil za šokantno.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.