V gozdu našel pretepenega prijatelja, čez nekaj ur je umrl

Foto: A. Š.
Foto: A. Š.
Sojenje Marku Belclu, ki naj bi usodno pretepel 77-letnega Stanislava Knaflja, se približuje koncu.
Oglej si celoten članek

V nadaljevanju preberite:

  • Stanislav Knafelj je živel v bivalniku sredi gozda nad Grosupljim.
  • Za njegovo smrt najprej obtožena četverica, zdaj samo še Marko Belcl.
  • Preostala trojica tokrat v vlogi prič, a nihče ničesar ne ve.

Vaškega posebneža Stanislava Knaflja so 19. marca 2021 našli hudo pretepenega sredi gozda nad Grosupljim in še isti dan je zaradi hudi poškodb glave umrl v ljubljanskem Kliničnem centru. Na sodišču se je včeraj končal dokazni postopek zoper Marka Belcla, obtoženega povzročitve hude telesne poškodbe, ki je imela za posledico smrt.

Foto: D. M. Marko Belcl

Družbo so mu delale mačke

Sedeminsedemdesetletni Knafelj si je potem, ko mu je leta 2007 pogorel dom, v gmajni v Zgornjih Duplicah postavil kočo in bivalni zabojnik ter tam živel skromno, a povsem zadovoljno. Precejšen del socialne pomoči v višini 400 evrov je porabil za hrano, ki jo je kupoval svojim družabnicam, številnim mačkam, obiskovali pa so ga tudi prijatelji. Klicali so ga Slavc.

Eden od njih, prav tako Stanislav, je k njemu prišel na usodni marčevski petek pred petimi leti in naletel na grozljiv prizor. Knafelj je ležal pred svojim zasilnim bivališčem, zvezan in krvaveč. "Roke je imel potegnjene k nogam. Ni se mogel premikati. Bil je čisto negiben. Prijel sem ga za roko in ga malo stresel: 'Slavc, Slavc.' Okrog njegove glave je bilo polno krvi. Prvi pogled je bil ta, ko je bil zvezan, drugi pogled sta bila kri in njegovo stokanje 'a a a a'," je Stanislav takrat povedal za Slovenske novice.

Mislili naj bi, da je pri denarju

Izkazalo se je, da je v velikih mukah trpel že od prejšnjega dne, ko naj bi ga po trditvah tožilstva napadli Marjan Brajdič, brata Mihael in Marjan Grm ter njun bratranec Marko Belcl. Z debelo vejo naj bi ga večkrat udarili po glavi in pretepali tudi še, ko je ležal na tleh. Razlog je bil banalen: pričakovali naj bi, da ima Knafelj shranjenega precej denarja, a so našli le 2000 evrov, ki jih je privarčeval za popravilo mopeda, in dva stara mobilna telefona.

Ljubljanska okrožna sodnica Maja Povhe jim je izrekla kazni od  od devet let do devet let in 10 mesecev zapora, toda višje sodišče je sodbo razveljavilo zaradi pomanjkanja dokazov. Na prizorišču zločina so pač našli samo Belclove biološke sledi.

Tožilstvo umaknilo obtožnico

Tudi na ponovljenem sojenju pa višja državna tožilka Petra Vugrinec ni imela prepričljivejših dokazov za vpletenost Brajdiča in bratov Grm, zato je januarja letos zoper njih umaknila obtožnico. Na zatožni klopi je obsedel samo Belcl, že obsojen na pogojne zaporne kazni zaradi tatvine, goljufije ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem.

Toda Brajdič in brata Grm se obiskom sodišča še niso dokončno izognili – na sojenju Belclu so bili zaslišani kot priče. Po pričakovanjih niso obremenili svojega sotrpina. Brajdič in Mihael Grm prejšnji mesec o napadu na Knaflja nista vedela ničesar, pa še spomin ju je zapustil.

Marko ni udaril gospoda

Podobno je bilo včeraj, ko je pred sodnico Povhetovo stopil Marjan Grm. "Marko ni udaril gospoda. Jaz sem bil zraven. To je vse, kar se spomnim, ker je od takrat preteklo že veliko časa," je začel svojo izpoved, v nadaljevanju pa pojasnil, da gospoda, ki ga sploh ne pozna, takrat ni bilo tam.

"Kje tam?" je zanimalo sodnico.

"Zunaj, kje, pa ne vem. Ne spomnim se, da bi bilo sredi gozda," je odvrnil Grm, ki si je moral ogledati fotografije pretepenega Knaflja in njegovega bivalnika. "Bil sem že v bližini Grosuplja, ker tam živi moja sestra, ne spomnim pa se, da bi bil tukaj... Možno pa je... Toda gospoda ne poznam. Zagotovo bi si pa zapomnil, če bi kdo udaril moškega in bi ta ležal zvezan na tleh."

Ne vem, možno je

Večina odgovorov je bila torej nedoločna v slogu, "ne spomnim se", "ne vem" in "možno je". Večkratna sodničina opozorila, da je krivo pričanje kaznivo dejanje, Marjana Grma niso omajala.

Sodba bo znana 1. julija, po zaključnih besedah tožilke Vugrinčeve in Belclovega zagovornika, odvetnika Andreja Gerloviča.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 07:35 12. Junij 2026.

    "V gozdu našel pretepenega prijatelja, čez nekaj ur je umrl"........A prijatelj je preživel ? :D

  • 07:20 12. Junij 2026.

    V celotni zadevi se izkazuje, da svojega dela tožilstvo ni opravilo. Ko je bilo ''vroče'' z dokazi so začeli delati …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.