Velik dosežek slovenskih raziskovalcev

Foto: Slovensko združenje za pomoč pri gibanju po amputaciji noge Projekt CYBERLEGs Foto: Slovensko združenje za pomoč pri gibanju po amputaciji noge Projekt CYBERLEGs Foto: Slovensko združenje za pomoč pri gibanju po amputaciji noge Projekt CYBERLEGs
Fakulteta za elektrotehniko v projektu CYBERLEGs razvila posebno robotsko tehnologijo za pomoč pri gibanju.
Oglej si celoten članek

Da tehnologija na pozna meja, dokazuje izjemen napredek na področju doseganja boljšega gibanja v primerih amputacije spodnjega uda. V evropskem projektu CYBERLEGs je sodelovala tudi Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in skupaj s skupino znanstvenikov iz Italije in Belgije razvijala posebno robotsko tehnologijo za pomoč pri gibanju.

"Cilj raziskovalnega projekta je razvoj robotske in bionske tehnologije s sposobnostjo zaznavanja za osebe po nadkolenski amputaciji, z namenom učinkovitejšega gibanja," pojasnjuje član projektne ekipe Roman Kamnik. "V triletnem obdobju projekta so bili razviti aktivna ortoza za sklep kolka, aktivna proteza za amputirani ud, senzorni sistem za zaznavanje stanja in aktivnosti uporabnika ter sistem za posredovanje povratne informacije uporabniku."

Sistem uspešno preiskusili

Raziskovalna skupina Laboratorija za robotiko na Fakulteti za elektrotehniko je razvila nosljiv senzorni sistem za prepoznavanje stanja in gibov uporabnika CYBERLEGs sistema. "Nosljivi senzorni sistem je zasnovan na osnovi brezžičnih inercijskih senzorjev, nameščenih na segmentih telesa in merilnih vložkov za čevlje. Na osnovi izmerjene informacije o gibanju segmentov in reakcijskih sil pod stopali sistem zaznavanja razpozna posamezne manevre in faze gibanja, razpoznana stanja pa so uporabljena pri vodenju proteze ali ortoze," je doprinos slovenske ekipe razložil Marko Munih, vodja Laboratorija za robotiko. Poleg Muniha in Kamnika so med ključnimi raziskovalci slovenske ekipe še Luka Ambrožič, Maja Goršič in Sebastjan Šlajpah.

Razviti nosljivi sistem CYBERLEGs so uspešno preizkusili v evalvacijski študiji pri hoji amputirancev po ravnem, vstajanju in usedanju ter vzpenjanju po stopnicah. Projekt predstavlja velik dosežek, saj aktivno gnani pripomočki za spodnje ekstremitete z možnostjo generiranja dodatnih sil v sklepih omogočajo uporabniku izvajanje gibanja, ki ga uporaba pasivne proteze ne omogoča. "Gibalni vzorec je z uporabo aktivne proteze lahko bolj naraven, obremenitve sklepov in segmentov so manjše, hoja pa bolj varna," pojasnjujejo na Fakulteti za elektrotehniko.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.