Z alkoholom za več strpnosti

Foto: Žurnal24 Sodelavec podjetja Murree Brewery razvršča steklenice.
Podjetje Murree Brewery je edini proizvajalec alkoholnih pijač v strogo islamskem Pakistanu. Kljub prohibiciji mu posel cveti. Glavnino strank predstavljajo pripadniki verskih manjšin.
Oglej si celoten članek

Srebrni mercedes 220 S se blešči na soncu. Vidno navdušen Isphanjar Bhandara si ga najprej ogleduje, nato pa previdno odpre vrata starodobnika, se usede na usnjeni voznikov sedež in potipa volan. "To je slonovina," pove ves nasmejan. Bhandara (36) je ljubitelj starodobnih avtomobilov. V svoji zbirki jih ima že dvanajst. Konjiček ni poceni, a Bhandara je navsezadnje eden od najbogatejših Pakistancev. In sicer po zaslugi vodenja podjetja Murree Brewery v Ravalpindiju, edinega proizvajalca alkoholnih pijač v strogo islamskem Pakistanu.

 

Uradni in črni trg

Medtem ko na uradnem trgu za pripadnike verskih manjšin zaboj z 20 steklenicani piva družbe Murree Brewery stane šest evrov, je treba za isti proizvod na črnem trgu odšteti kar 24 evrov.

Omenjeno podjetje so že davnega leta 1860 ustanovili britanski kolonizatorji, da bi zadovoljili žejo britanskih vojakov po pivu in džinu. Leta 1947, ko se je Pakistan osamosvojil, je večinski delež v podjetju kupil Bhandarov dedek.

Prohibicija od leta 1977
Murree Brewery je svojevrsten paradoks sodobnega Pakistana; je na tanki črti med prepovedanim in dovoljenim. Prodaja alkohola muslimanom je v Pakistanu prepovedana že od leta 1977. Tedaj je sicer liberalno usmerjeni Zulfikar Ali Buto želel pridobiti podporo konservativnih krogov in uvedba prohibicije je bila eden od "bonbončkov". Dve leti pozneje je oblast prevzel verski skrajnež general Zia Ul Haq in za podjetje Murree Brewery so nastopili še temnejši časi. Svojevrstna ironija je, da Murree Brewery stoji le sto metrov od mesta, kjer je Ali Buto leta 1977 umrl nasilne smrti.

Neuradno: Pijejo ga vsi
Danes je prepoved alkohola enako trdna kot ob njeni uvedbi, četudi povpraševanje po alkoholnih pijačah stalno narašča. V številnih gospodinjstvih po Islamabadu, Lahoreju in Karačiju so nameščeni zasilni šanki, napolnjeni z nezakonito uvoženimi steklenicami iz ZDA, EU in Avstralije. Ni znamke svetovno znanih alkoholnih pijač, ki je črni trg ne bi ponujal. Politiki, častniki, podjetniki in umetniki imajo stalno večje ali manjše zaloge uvoženega alkohola. Ljudje z nižjih stopnic družbene piramide pa si pomagajo z domačo pridelavo alkohola, o čemer pričajo številna časopisna poročila o zastrupitvah zaradi alkohola.

Alkohol dovoljen verskim manjšinam
Prodaja alkohola je prepovedana le muslimanom, ki predstavljajo 97 odstotkov pakistanskega prebivalstva. Kdor pa je pripadnik ene od pakistanskih verskih manjšin, ima do alkohola prost dostop. Država je za pripadnike verskih manjšin uvedla posebne izkaznice, s katerimi se ti identificirajo pri nakupu opojnih pijač. "Pravica do nakupa alkohola je kot pravica verskih manjšin zaščitena celo na ustavni ravni," pravi Bhandara in doda: "Trije odstotki, kolikor znaša delež pripadnikov verskih manjšin, se sliši malo, a v resnici gre za kar pet milijonov (potencialnih) porabnikov."

"Naš krog strank je omejen. Največ poslujemo z vinskimi kletmi v provincah Beludžistan in Sindh, hoteli v provinci Pandžab in s tujimi ambasadami v Islamabadu," pove Bhandara. Nasprotno je prodaja alkoholnih pijač strogo prepovedana v avtonomnih plemenskih provincah na severozahodu države. Vsekakor pa alkoholne pijače uživajo tudi mnogi muslimani, ki na ta način protestirajo proti prevladi religije nad vsemi področji življenja in terjajo sekularno državo, ki bi spodbujala strpnost.

Bližnji sosed Mušaraf
"Zgodovina našega podjetja je prežeta z incidenti. Leta 1947 so nam denimo požgali več stavb. Danes se bojimo talibanov, a k sreči jih vlada še uspeva obvladovati," razloži prvi mož Murree Breweryja. Podjetje stoji v varnem okolišu, saj v njegovi bližini živi poveljnik pakistanske vojske Pervez Mušaraf, znani ljubitelj viskija.

Ne glede na to stojijo pred vhodom v podjetje oboroženi varnostniki. Ti so, tako kot večina od 700 zaposlenih, muslimani. Ali Šer na primer že tri leta dela na oddelku za nadzor kakovosti. Čeprav preverja stanje steklenic in njihovo napolnjenost, pravi, da je abstinent. Kljub temu mu delo ne povzroča težav, saj prejema nadpovprečno plačo, podjetje pa mu plačuje še zdravstveno zavarovanje za vso  družino in krije stroške izobraževanja njegovih otrok.

"Naši sodelavci so naš nosilni steber. A problem ni v zaposlenih, temveč v politikih in birokratih, ki so nam pred kratkim prepovedali prodajo alkohola v nekem hotelu v Ravalpindiju. Da ne omenjam, da nam ne dovolijo izvoza," pravi Bhandara, ki pa mu optimizma ne manjka, saj že napoveduje prihod novega viskija (vrste Single Malt) na trg. Stalni odjemalci naj bi že prejeli poskusne vzorce, tako da je preboj na trg le še vprašanje časa.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.