Začenja se velikonočno tridnevje

Foto: Žurnal24 Na ta dan se pripravijo velikonočne jedi, med katerimi so poleg pirhov tudi šunk
Kristjani in evangeličani z velikim četrtkom začenjajo velikonočno tridnevje in končujejo 40-dnevni postni čas pred vrhuncem praznika velike noči, ki ga bodo praznovali v nedeljo.
Oglej si celoten članek

Na veliki četrtek se tako katoličani kot evangeličani spominjajo Jezusove zadnje večerje z apostoli, ki predstavlja ustanovitev evharistije in duhovništva. Katoliški škofje ta dan skupaj z zbranimi duhovniki in ljudstvom v stolnih cerkvah darujejo krizmene maše, ki so ime dobile po posvetitvi oljčnega olja v sveto krizmo. Kot je ob tem pojasnil evangeličanski škof Geza Erniša, evangeličani evharistijo razumejo bolj na simbolni ravni, po čemer se od katoličanov ločijo od reformacije naprej.

Tridnevje se bo nadaljevalo v petek, ki je, kot so zapisali na Slovenski škofovski konferenci, edini dan v letu, ko v Katoliški cerkvi ne obhajajo maše. Na ta dan, ko je zapovedan strogi post, se spominjajo Jezusovega trpljenja in smrti na križu. Veliki petek pa je za evangeličane zelo velik praznik, je dejal Erniša. Ta dan pri bogoslužjih v evangeličanskih cerkvah oltar pogrnejo s črnim prtom, nanj pa postavijo trnjevo krono.

 

Pravoslavna velika noč 19. aprila

Pravoslavni kristjani bodo letos veliko noč praznovali 19. aprila, je pojasnil paroh Srbske pravoslavne cerkve Peran Bošković. Datum velike noči se namreč določi na podlagi lunine mene, številne pravoslavne cerkve pa jo določijo glede na stari pravoslavni ali julijanski koledar, ki ga uporabljajo.

Velika sobota pa je v Katoliški cerkvi dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil prenesen na veliki petek. Zgodaj zjutraj duhovniki blagoslavljajo velikonočni ogenj in vodo, s katerima verniki pokadijo in pokropijo domove. V Sloveniji je na ta dan še posebej znan blagoslov velikonočnih jedil (velikonočni pirhi, pisanice, potica in kuhana šunka). Podobno storijo tudi evangeličani, vendar s to razliko, da velikonočnih jedi ne blagoslavljajo.

Vrhunec pa bo za vernike velikonočna nedelja, ki je praznik veselja in upanja, kar kristjani izražajo tudi z vzklikom aleluja, ki izhaja iz hebrejščine in pomeni slavite Boga. Velikonočno praznovanje katoliški verniki začnejo z obredi velikonočne vigilije oziroma bedenja. Pri tem imata poseben pomen hvalnica velikonočni sveči, ki predstavlja vstalega Kristusa, in obnovitev krstnih obljub. Katoliški škofje in duhovniki pri vigiliji odraslim katehumenom podeljujejo zakramente uvajanja v krščanstvo, in sicer krst, obhajilo ter birmo.

Kristjani v Jezusovo vstajenje verujejo zaradi pričevanj oseb, ki se jim je Jezus prikazal po vstajenju in jim z očitnimi znamenji dokazal svojo istovetnost. Med njimi sta tudi dva učenca, ki sta ga na poti v Emavs prepoznala po lomljenju kruha. Tega se kristjani spominjajo na velikonočni ponedeljek, dan po veliki noči, ko utrjujejo svojo vero tako, da se veselijo skupaj s prijatelji.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.