Zavarovalnice se držijo za glavo

Foto: Žurnal24 Že prve slike s terena so dale vedeti, da bo škoda ogromna.
Torkovo neurje je pustilo tudi hude gmotne posledice - zavarovalnice naj bi odškodnine izplačale naslednji teden, le pri Triglavu so pohiteli in začeli izplačevati že danes.
Oglej si celoten članek

Zavarovalnice, ki že prejemajo prve prijave škode, so na prizadeta območja poslale okrepljene ekipe cenilcev. Kolikšen je obseg škode, za zdaj še ni znano, saj so nekateri kraji še nedostopni. Kljub temu prve ocene kažejo, da bo škoda bistveno višja kot po avgustovskih neurjih in toči.

Postavljene terenske pisarne
Neurje, ki je divjalo po vsej Sloveniji, je najbolj prizadelo tri območja: celjsko, kranjsko in novogoriško. Največ škode je povzročilo na objektih, opremi, avtomobilih in posevkih, utrpele pa so jo tako pravne kot fizične osebe. Zavarovalnice svoje zavarovance pozivajo, naj škodo prijavijo čim prej.

Okrepljene ekipe delavcev Zavarovalnice Triglav za oceno nastale škode so na terenu že od torka. V krajih, kjer nimajo predstavništev, so posebej v ta namen odprli terenske pisarne, kjer je mogoče urediti prijavo škode. Na Celjskem so tako odprte pisarne oziroma predstavništva Zavarovalnice Triglav v Laškem in Mozirju, na območju Kranja pa v Železnikih.

Začasni informativni center je v Železnikih organizirala tudi zavarovalnica Adriatic Slovenica, ki je na vsa prizadeta območja prav tako poslala okrepljene in dodatne ekipe cenilcev ter drugih sodelavcev, kjer popisujejo škodo. Ko bodo škode ocenjene, bodo poskrbeli za izplačila, prve zavarovalnine pa bodo začeli izplačevati na začetku prihodnjega tedna, so sporočili iz Adriatic Slovenice.

Škode za od 10 do 20 milijonov evrov?
V Zavarovalnici Triglav po zdaj znanih informacijah pričakujejo prijavo približno 5000 škod, nastala škoda pa naj bi po ocenah znašala med 10 in 20 milijonov evrov. V Adriatic Slovenici ocene škode nimajo, ocenjujejo pa, da bo bistveno višja kot po neurjih in toči avgusta. Posledice neurij so namreč razsežnejše, škode na nepremičninah pa so zaradi poplav bistveno višje, so pojasnili v koprski zavarovalnici. Vso škodo je nemogoče oceniti tudi zato, ker so nekateri kraji še nedostopni.

Ocene škode prav tako še nimajo v Zavarovalnici Maribor. Predsednik uprave mariborske zavarovalnice Drago Cotar, ki si je danes ogledal posledice neurja v Podgorju pri Letušu, najbolj prizadetem kraju v državi, je prve ocene škode napovedal do konca tega in v začetku naslednjega tedna. Cenilci Zavarovalnice Maribor so na območjih, kjer so se razmere umirile, začeli delati danes zgodaj zjutraj, saj so bile razmere v torek nemogoče, je povedal Cotar. Obljubil je, da bodo škodo ocenili v najkrajšem možnem času, nato pa bodo oškodovancem takoj izplačali odškodnine.

Z globalnim segrevanjem še več podobnih katastrof
Pogoste vremenske ujme z množičnimi škodami so tudi v prihodnje zelo verjetne, zato v zavarovalnicah zavarovancem svetujejo tudi, naj preverijo ustreznost zavarovalne zaščite.

Torkovo neurje je bilo največja naravna katastrofa v zadnjih desetih letih, zato so se pri Zavarovalnici Triglav odločili, da bodo prvič po 17 letih odpovedali prireditev Vrh na vrhu, na kateri naj bi se ta petek srečali vidnejši gospodarstveniki in politiki. Sredstva, namenjena organizaciji tega dogodka, bodo zdaj namenili prizadetim območjem. Prav tako so v Zavarovalnici Maribor odpovedali današnje praznovanje ob 15-letnici poslovne enote v Celju. Pripravljeno hrano so namenili gasilcem in reševalnim društvom, denarna sredstva pa poklonili občinama Braslovče in Celje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.