Ob takšnem tempu bo padel rekord Tine Maze

Ameriška kraljica belih strmin Mikaela Shiffrin se je v Zagrebu sprehodila do pete slalomske zmage v sezoni.

Vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala Američanka Mikaela Shiffin je z veliko prednostjo dobila slalom na Sljemenu in v skupnem seštevku po manj kot polovici sezone (16/38) že presegla 1000 točk (1081).

Shiffrinova bo imela na voljo 22 tekem, da poseže po zgodovinskem dosežku Tine Maze, ki je v sezoni 2012/2013 zbrala rekordnih 2414 točk. 16 tekem predstavlja 42% sezone, Shiffrinova pa ima na računu slabih 45% odstotkov celotnega točkovnega izkupička slovenske rekorderke. Če bo 22-letna Američanka nadaljevala z nizanjem zmag, se nam obeta zelo zanimiv razplet.

Drugo mesto v Zagrebu je z zaostankom več kot sekunde in pol osvojila Švicarka Wendy Holdener (+1,59), tretje pa Švedinja Frida Hansdotter (+2,11).

Točk svetovnega pokala sta se veselili dve Slovenki. Maruša Ferk je bila 18. (+4,23), Ana Bucik pa 24. (+4,83). Slednja je bila po prvi vožnji uvrščena na solidno 11. mesto, v finalu pa je naredila preveč napak in nazadovala na 24.

Dve Slovenki v finalu (1. vožnja)

Zagrebški slalom je v prvi vožnji znova postregel z izjemnim smučanjem Američanke Mikaele Shiffrin, ki je celotno konkurenco ugnala za skoraj sekundo in pol. Ameriški šampionki se je še najbolj približala Švicarka Wendy Holdener z zaostankom 1,41 sekunde, manj kot dve sekundi pa sta zaostali le še Slovakinja Petra Vlhova (+1,61) in Avstrijka Bernadette Schild (+1,97).

Slovenska prvokategornica Ana Bucik se je na progo podala s številko 8, v cilj pa je prišla z zaostankom 3,16 sekunde za Američanko. S sedmim mestom ob prihodu v cilj Bucikova ni bila zadovoljna, a so naslednje tekmovalke vseeno zabeležile slabše čase.

Med prvo petnajsterico je Slovenko kasneje premagala le Švicarka Michelle Gisin, ki se je uvrstila tik pred njo, nato pa so bile hitrejše tudi Katharina Gallhuber, Estelle Alphand in Katharina Liensberger, slednja je s številko 35 zasedla osmo mesto.

S številko 27 je bila manj uspešna Maruša Ferk, ki si je prismučala 4,26 sekunde zaostanka, kar je takrat zadoščalo za 22. mesto, že po koncu svojega nastopa pa je brez finalne vožnje ostala Klara Livk (+4,80). Meta Hrovat je odstopila. Ferkova je končala na 26. mestu, Livkova na 34., Bucikova na 11.

Ferkova pridobila, strm padec Bucikove (2. vožnja)

Prva slovenska slalomistka v finalu Maruša Ferk je imela v startni hišici 35 stotink prednosti pred tedaj vodilno Katharino Truppe. Do prvega vmesnega časa je prednost povišala na 58 stotink, do drugega jih je deset izgubila. Odločitev je padla v spodnjem delu, kjer je zapravila večji del naskoka, a zadržala 19 stotink in se zavihtela na vrh.

Najboljša Slovenka po prvi vožnji Ana Bucik je branila 15 stotink prednosti Erin Mielzynski, vendar je v primerjavi z vodilno Kanadčanko že do prvega merjenja časa izgubila tri desetinke (+0,14).

Nato je naredila napako v položnejšem delu in vse možnosti za vrhunski rezultat so splavale po vodi. Bucikova je izgubila preveč hitrosti in do cilja pridelala zaostanek 1,87 sekunde. Izgubila je 13 mest.