Atlético in Barça trpela, Real brez Cristiana silovit

Foto: Reuters Bale Ramos Illarramendi Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Bale Nacho Illarramendi Pepe Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenst Foto: EPA Isco Illarramendi Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Bale Ancelotti Ramos Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Pepe Modrić Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Morata Nacho Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Pepe Griezmann Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Alonso Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Ramos Griezmann Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Bale Jose Angel Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Ramos Vela Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Bergara Modrić Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Isco Canales Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Bravo Benzema Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Bale Jose Angel Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Benzema Elustondo Gonzalez Real Sociedad Real Madrid Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA La Masia Fifa sporočilo napis Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Messi Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Messi Alexis Sanchez Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Messi Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Song Neymar Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Bartomeu Dominguez Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Puyol Pique Andersson Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Messi Reyes Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Delgado Nono Busquets Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Alves Vadillo Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Alexis Sanchez Reyes Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Martino Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Busquets Vadillo Alves Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Bartra Vadillo Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Xavi Neymar Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Neymar Xavi Alves Busquets Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Raul Garcia Rodriguez Villa Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenst Foto: EPA Raul Garcia Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo tribuna Foto: EPA Raul Garcia Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Rodriguez Foto: EPA Koke Jokić Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: Reuters Simeone trener Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Diego Mario Suarez Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Raul Garcia Angel Roman Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Diego Paulista Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Foto: EPA Mario Suarez Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Cani Foto: EPA Koke Atletico Madrid Villarreal Liga BBVA Španija prvenstvo Perbet
Atlético Madrid je brez prvega strelca Diega Coste ubranil vrh La Lige in doma premagal Villarreal Bojana Jokića (1:0). Po prigarani zmagi Barcelone nad zadnjim Betisom (3:1) je Real Madrid odgovoril silovito in slavil na težkem gostovanju pri Real Sociedadu (4:0).

Vodilni Atlético Madrid je brez poškodovanega prvega strelca Diega Coste skušal navijačem na Calderónu prirediti novo sanjsko popoldne na vrhu lestvice. Rdeče-bele je ob reki Manzanares čakal Villarreal s slovenskim reprezentantom Bojanom Jokićem v prvi postavi. Gorenjec se je s srbskim soigralcem Aleksandrom Pantićem, nekdanjim mladincem Partizana in članom Crvene zvezde, na levem boku meril z Raúlom Garcío, Diegom in Juanfranom Torresom.

In prav Diego, strelec fantastičnega gola na prvi tekmi četrtfinala Lige prvakov proti Barceloni, je zapretil prvi, ko je po kotu in podaji Kokeja dobro meril, a za las nenatančno. "Rumena podmornica" v prvih minutah ni bila nič slabša od domačih rdeče-belih, toda prvi "torpedo" v svoj trup je dobila v 14. minuti, ko je Jokić najprej dobro posredoval in v zadnjem hipu izbil žogo v kot, iz katerega je Koke našel Garcío, ki si je povsem sam pred vrati Sergia Asenja z rahlim odrivanjem pripravil strel z glavo za lahkih 1:0.

Simeone "navijal" ob igrišču

Po tem, ko je nekaj minut trpel, je Villarreal dobro odgovoril in po predložku Maria v 31. minuti nikomur od kar treh soigralcev pred vrati Thibauta Courtoisa ni uspelo žoge preusmeriti proti golu. Rumeni so zelo pozitivno začeli tudi drugi polčas in nekajkrat zapretili z izenačenjem. Cani je bil še najbližje, toda do tiste prave priložnosti gostje niso prišli, medtem pa je domači trener Diego Simeone k podpori večkrat pozval tudi domače navijače, z igrišča pa je potegnil Davida Villo in Cristiana Rodrígueza.

Jérémy Perbet je v 69. minuti poskrbel za novo razburjenje pred vrati domačih, ko je njegov zavit strel iz kazenskega prostora zletel za las čez prečko. Simeone je še naprej nemočno krilil z rokami ob igrišču, Villarreal pa je Calderón na rob infarkta postavil v eni zadnjih akcij ob izteku 90. minute, ko je žoga po podaji s strani rezervista Moija Gómeza za las švignila mimo vratnice Courtoisa, kamor jo je (ne?)spretno preusmeril Toby Alderweireld. Rdeče-beli so zdržali v napetem zaključku in se z navijači veselili najmanj enega dodatnega tedna na vrhu La Lige.

Demokratični dan na Camp Nouu

Barcelona je po šokantni kazni Mednarodne nogometne zveze (Fifa), ki ji je za leto dni prepovedala poslovanje na nogometni tržnici, na domačem Camp Nouu gostila Real Betis. Vse je bilo v katalonski prestolnici v soboto kljub vsemu v znamenju klubskega referenduma, kjer člani Blaugrane odločajo o projektu prenove stadiona Camp Nou in njegove okolice, vključno z dvorano Palau Blaugrana.

Foto: EPA Alves Vadillo Barcelona Betis Liga BBVA Španija prvenstvo Okoli 600 milijonov evrov vreden projekt bo tudi nekakšna zaupnica trenutni upravi na čelu s predsednikom Josepom Mario Bartomeujem. "Volišča" so se v okolici Camp Noua odprla ob deveti uri, odprta pa bodo tudi med tekmo do 21. ure zvečer, ko bo tudi jasno, če so člani kluba, svojo glasovnico je tako kot nogometaši Xavi Hernández, Andrés Iniesta in Carles Puyol oddal tudi slovenski košarkar Erazem Lorbek, podprli prenovo.

Betis padel šele po dveh enajstmetrovkah

Na izpad obsojeni Betis je na Camp Nouu, kjer so v odgovor na kazen Fife pripravili veliko zastavo z napisom "La Masie se ne dotika", ki je prekrila večji del največje tribune, začel zelo pozitivno in Marc Bartra je moral že v enem prvih napadov v zadnjem hipu ustavljati Álvara Vadilla. Domači trener Gerardo Martino je tekmo začel kar s šestimi "šolarčki" slovite mladinske šole – Bartro, Sergiem Busquetsom, Xavijem Hernándezom, Andrésom Iniesto, Lionelom Messijem in Pedrom Rodríguezom, medtem ko sta na klopi obsedela njihov sošolec Cesc Fàbregas in brazilski zvezdnik Neymar.

Nekdanji vratar Reala Andtonio Adán ni imel veliko dela, Alexis Sánchez je s težkega položaja prvič zatresel zunanji del mreže v deveti minuti, Bartra pa je po kotu zadel le vratnico, ne z žogo temveč s telesom. Xavi je Adána prvič resneje preizkusil v enajsti minuti, ko je po podaji Adriana s strani močno ustrelil po tleh, a je bil Madridčan na mestu.

Messi nadaljeval serijo

Sánchez je Barceloni s fantastičnim slalomiranjem med branilci v kazenskem prostoru priigral najstrožjo kazen, potem ko je sicer resda teatralno padel po udarcu po nogi Jordija Figuerasa, z najstrožje kazni pa je Adána s strelom po sredini matiral Messi. To je bil Argentinčev četrti uspešno izvedeni "penal" na zadnjih treh ligaških tekmah. Rezervni vratar Barçe José Manuel Pinto je moral biti na mestu v 19. minuti, ko ga je s slabim strelom kot prvi preizkusil Cedrick.

Na drugi strani je Betis čudežno preživel po podaji s streni, ki sta jo pred vrati zgrešila tako Pedro kot Daniel Alves, mimo vratnice pa jo je za las preusmeril Figueras. Barça s površno igro v zadnji tretjini sicer ni blestela, seviljski belo-zeleni so velikokrat prišli do polpriložnosti, a njihov južni brat v golu domačih Pinto vseeno ni imel resnega dela.

Referendum dvignil obiskanost, a tudi glasnost žvižgov

Betis, ki na dveh tekmah skupinskega dela Evropske lige ni uspel premagati Rijeke nekdanjega slovenskega selektorja Matjaža Keka (1:1 in 0:0), je preživel tudi nekaj nevarnih napadov v zaključku polčasa – strel Messija je po prodoru do roba kazenskega prostora v 41. minuti zletel za las mimo daljše vratnice. Ovacije je za številne miniature in odvzete žoge kljub vsemu dobival zgolj Busquets, Katalonci pa do konca polčasa niso uspeli povišati nevarnega rezultata 1:0.

Na eni najbolje obiskanih tekem sezone, bojda je bilo gledalcev celo več kot pred dnevi na obračunu z Atléticom, je bil blizu golu za 2:0 v 51. minuti Xavi, a je njegov prosti strel z roba kazenskega prostora oplazil prečko. Slaba Barcelona je dobila tudi nekaj žvižgov za še naprej klavrno predstavo, Betis je nizal nevarne akcije in Vadillo bi po pobegu v kazenski prostor v 58. minuti lahko veliko bolje podal na drugo vratnico, kjer je čakal Cedrick.

Katalonec na pomoč, Castro takoj znižal

Dobrih pet minut kasneje je moral Pinto akrobatsko posredovati po strelu Alfreda N'Diayeja, ki se je v visokem loku odbil pod prečko, Parižana pa so po gneči pred vrati v zadnjem hipu ustavili domači branilci. Pomemben gol bi lahko v 66. minuti zabil Sánchez, a je po podaji Inieste pretiraval s kombinacijami pred Adánom in zapravil zrelo priložnost.

Kataloncem je nato na pomoč priskočil kar – Katalonec. Figueras, nekdanji član Real Madrida, ki je zakuhal že najstrožjo kazen v prvem polčasu, je nenevaren strel Adriana z razdalje preusmeril mimo Adána za tragikomičnih 2:0. Toda prednost je imela kratek rok trajanja, obramba Barcelone je diletantsko posredovala po podaji s strani in rezervistu Rubénu Castru omogočila, da se je sprehodil pred vrata in mirno na zadnjico položil dva branilca ter matiral Pinta.

Messi končal Barçine muke z zgrešenim "penalom"

Messi bi lahko hitro odgovoril, a je po podaji s strani njegov leteči volej nenevarno odskakljal mimo vrat. Argentinec je pripravil vse potrebno Sánchezu tudi v 76. minuti, Čilenec pa je močno meril prek vrat, potem ko se je žoga tudi dotaknila prečke. Martino je kljub slabi predstavi reagiral šele v 79. minuti, ko je iz igre potegnil Iniesto in Pedra, ki sta ju nadomestila Fàbregas in Neymar.

Zelo vroče je bilo v domačem kazenskem prostoru v 84. minuti, ko je po prostem strelu v zadnjem hipu žogo izbil eden od Barçinih branilcev, na drugi strani pa je sodnik kruto dosodil še drugo najstrožjo kazen Kataloncem, ko je Antonio Amaya z roko nenamerno ustavil predložek Neymarja. Trpljenje domačih navijačev je končal Messi, ki je sicer zapravil enajstmetrovko, Adan ga je lepo počakal in se pravilno vrgel v svojo levo stran, a je Argentinec srečno dobil odbitek in kljub novi obrambi Adana se je žoga le skotalila čez črto.

Madrid brez Ronalda udaril po mizi

Real Madrid na večernem derbiju gostuje pri Real Sociedadu brez svojega prvega zvezdnika Cristiana Ronalda, ki ga muči načeto koleno. Gareth Bale bi se lahko tako vrnil na svoj priljubljeni položaj na levem krilu, v prvi postavi bo začel tudi Isco, Baski pa se bodo kraljevemu klubu po robu postavili s postavo, ki je na Anoeti pred tedni šokirala že Barcelono.

Šokiral je tudi Carlo Ancelotti, ki je ob poškodbi Marcela v prvo postavo uvrstil mladega Nacha. Šokiral bi lahko tudi domači Real že v prvih minutah – Baski so v lovu za rojaki iz Bilbaa in zadnjo vozovnico za igranje v Ligi prvakov zapretili že v prvih minutah, ko sta dolgo odlašani strel Carlosa Vele po kotu ustavila šele roka Xabija Alonsa. Sergio Ramos je moral v deveti minuti pred Lópezom ustaviti tudi strel Gorke Elustonda.

Bale slabo nadomeščal Ronalda

Diego López je s čudežno obrambo v 15. minuti znova ustavil Velo, ki je po kotu zapravil neverjetno priložnost na drugi vratnici, a bi sodniki v vsakem primeru zadetek neupravičeno razveljavili zaradi prepovedanega položaja. Domači trener Jagoba Arrasate je moral že po manj kot 20 minutah opraviti prvo menjavo – bočni branilec José Angel je prepustil mesto Ionu Ansotegiju. Le za las preko gola je v 22. minuti z glavo meril še Antoine Griezmann.

Bale je bil ob odsotnosti Ronalda precej nemočen, v prvem polčasu je zapravil verjetno celo največjo priložnost za beli balet, ko je prosti strel z ugodnega položaja v 28. minuti poslal v živi zid. Madridčani so srečno preživeli tudi v 43. minuti, ko je po izbijanju prostega strela Lópeza pred gotovim zadetkom rešil nekdanji član domače ekipe Asier Illarramendi, ki je na drugi strani nato še utišal žvižge domačih navijačev in po strelu Benzemaja in obrambi Claudia Brava v mrežo pospravil žogo za enega najpomembnejših golov kariere.

Bravo sramotno podaril gol Valižanu

Po prostem strelu Alonsa na začetku drugega polčasa bi lahko Real že praktično "rešil" tekmo, ko je najvišje skočil Ramos, žoga pa se je z vso silo odbila od aluminija sansebastianske prečke. Tudi domači so imeli svoje priložnosti, a si tiste prave zaradi minimalnih površnosti pri zadnjih podajah niso pripravili. Benzema je v 65. minuti še drugič zatresel prečko domačih, ko je njegov projektil z levico z roba kazenskega prostora poletel v najboljšo prijateljico čilskega vratarja Brava.

Toda Južnoameričana je že čez nekaj sekund čakala prava blamaža, ko je rutinsko izbijanje žoge iz svojega kazenskega prostora poslal točno na noge Balu, Valižan pa je zadel izpraznjen gol Sociedada za mirnejše nadaljevanje. Sociedad je s pozitivnimi menjavami trenerja Arrasateja poskušal do konca znižati izid, a prejel le tretji gol večera – Ramos je visoko žogo spustil do v zadnjih tednih izjemnega Pepeja, ki je znotraj kazenskega prostora zadel ob vratnici.

Bale je z bolečinami v stegenski mišici in koleni mesto na zelenici prepustil Álvaru Morati, zlati Realov rezervist pa ni potreboval niti dveh minut, da se je znova vpisal med strelce. Po podaji še enega rezervista Ángela di Maríe je Morata prišel sam pred Brava in ga hladnokrvno matiral za drugi gol na zadnjih dveh tekmah. Kraljeva kandidatura za naslov je tako ostala še kako živa, a morajo baletniki, ki med tednom po visoki zmagi na prvi tekmi gostujejo v Dortmundu, še naprej čakati na spodrsljaja obeh vodilnih.