Avstrijec izpisal zgodovino, Slovenci v ozadju

Mayer ubranil naslov z najmanjšo razliko na olimpijskih superveleslalomih, Kline najboljši Slovenec na 20. mestu.

Na zimskih olimpijskih igrah na Kitajskem v moških hitrih disciplinah alpskega smučanja ni več neznank. Po Švicarju Beatu Feuzu na smuku je znan tudi lastnik naslova olimpijskega prvaka v superveleslalomu.

Tako kot pred štirimi leti v Pyeongchangu je na olimpijskem vrhu v tej disciplini Avstrijec Matthias Mayer. Srebro je tokrat osvojil Američan Ryan Cochran-Sigle, bron pa je pripadel Norvežanu Aleksandru Aamodtu Kildeju.

Korošec, član smučarskega kluba Gerlitzen (Osojščica), ki bo 9. junija dopolnil 32 let starosti, je zmagal z najmanjšo razliko na olimpijskih superveleslalomih. Zgolj štiri stotinke je na drugem mestu zaostal Cochran-Sigle, zaostanek Aamodt Kildeja na tretjem mestu znaša 42 stotink sekunde. Mayer je pred štirimi leti Feuza ugnal za 13 stotink.

Mayer se je z današnjo zmago vpisal v olimpijsko zgodovino. Postal je tretji olimpijec z zmago na treh različnih olimpijskih igrah. Pred osmimi leti v Sočiju je osvojil naslov olimpijskega prvaka v smuku. Pred njim sta ta dosežek vpisala tudi Norvežan Kjetil Andre Aamodt, ki pa je bil najboljši v eni disciplini, superveleslalomu, in Deborah Compagnoni iz Italije.

Avstrijci so osvojili še tretji olimpijski superveleslalom. Leta 1998 je v Naganu v tej disciplini slavil Hermann Maier. Najuspešnejši v tej disciplini so Norvežani s petimi zmagami. Mayer je za severne sosed Slovenije priboril še 25 zlato olimpijsko kolajno v moški konkurenci. Avstrijci so daleč najuspešnejši, na drugem mestu te lestvice so Norvežani z ducat zmagami.

Na startu so bili trije Slovenci. Tako kot na smuku, ko je bil deseti, je bil tudi na superveleslalomu najboljši Slovenec Boštjan Kline (+2,61). Mariborčan z 20. mestom ni popravil svoje uvrstitve iz Pyeongchanga, ko je superveleslalom končal na desetem mestu.

Miha Hrobat je po odstopu ostal brez uvrstitve. Olimpijski debitant Nejc Naraločnik (+3,14) je po odstopu na smuku tokrat presmučal progo od starta do cilja, osvojil je 24. mesto med 34 uvrščenimi.

Tomaž Čižman z devetim mestom leta 1988 v Calgaryju tako ostaja najboljši Slovenec na moških olimpijskih superveleslalomih. Tina Maze je pred 12 leti v Whistlerju v superveleslalomu osvojila srebro.