Barca z Lorbkom že med osem

Barcelona je v izjemno izenačenem obračunu v 5. kolu Top 16 v gosteh proti Cantuju vpisala še peto zmago in se že uvrstila v četrtfinale (62:63). Že dan prej si je igranje v zaključnem delu tekmovanja zagotovil CSKA Moskvi, ki je na domači tekmi Olympiacos ugnal po neverjetnem prvem polčasu (96:64). Fenerbahče z Gašperjem Vidmarjem še ohranja upanje na napredovanje. Slovenski derbi v Istanbulu pripadel Jaki Lakoviču.

Fenerbahçe je v Istanbulu po podaljšku premagal Unics iz Kazana in tako ohranil možnosti za preboj v četrtfinale. Turki so po podaljšku zmagali s 94:87, pri zmagovalcih pa se je izkazal tudi slovenski center Gašper Vidmar.

Brez Slovenca ni šlo

Ta je na parketu prebil nekaj več kot 24 minut, v tem času pa je v svojo statistiko vpisal deset točk, pet skokov ter po podajo, blokado in ukradeno žogo. Kako pomemben delež k zmagi je prispeval Ljubljančan, pove podatek, da so domačini dosegli 19 točk več od tekmeca, ko je bil Vidmar na parketu. Po tem statističnem kazalniku je bil najboljši na tekmi. Pri Unicsu Boštjan Nachbar ni stopil na parket.

Do zmag še Begić in Lorbek

Zmagi sta dosegla tudi Mirza Begić z Realom Madridom in Erazem Lorbek z Barcelono. Prvi je s soigralci na domačem parketu premagal Unicajo (86:65), njegov prispevek k zmagi pa je v 18 minutah znašal dve točki, sedem skokov in tri blokade. Pri Realu je bil strelsko najbolj razpoložen španski reprezentant črnogorskega porekla Nikola Mirotić, ki je
dosegel 18 točk.

Barcelona je na gostovanju pri Cantùju že zaostajala z 52:58, na koncu pa le zmagala s 63:62. Lorbek je zbral deset točk, šest skokov in dve podaji. Panathinaikos je doma izgubil z Milanom (58:67).

Galatasaray še upa: "Jale" končal sanje "Vujota"

Sanjam navijačev Galatasarayja ni videti konca, potem ko so njihovi ljubljenci v domači dvorani premagali mestne rivale Anadolu Efes in jim vzeli še zadnje upe po napredovanju iz Top 16, sami pa bi lahko v svoji premierni sezoni med evropsko elito celo prišli med najboljših osem ekip stare celine. S tem so se končale tudi sanje Saše Vujačića, ki je bil s 15 točkami in osmimi skoki spet med najboljšimi posamezniki Efesa, a se je na koncu veselil Jaka Lakovič.

Slovenski reprezentant je v 24 minutah dosegel devet točk in poskrbel, da ob o potniku med najboljših osem odločala zadnja tekma proti Olympiacosu, kamor se Galatasaray odpravlja prvega marca.

Nezgrešljivi CSKA sesul Olympiacos in se uvrstil naprej

CSKA Moskva je prva ekipa, ki si je v Top 16 Evrolige zagotovila igranje v nadaljnjem tekmovanju. Rdeči so v petem kolu doma gostili Olympiacos, ki je v rusko prestolnico prišel po presenetljivem porazu CSKA proti Galatasarayu, njihovem prvem po 13 zaporednih zmagah od začetka evropske sezone.

Poraz v Istanbulu več kot očitno ni pustil posledic pri prvih favoritih za naslov prvaka, saj so Grkom že v prvem polčasu nasuli kar 54 točk, praktično nezgrešljivi pa so bili tudi pri metih za tri točke (do konca tekme so jih od 24 zadeli kar 14). Število točk se je lepo porazdelilo po celotnem moštvu, največ jih je dosegel Andrej Vorončevič (15), pri gostih pa Vasilis Spanoulis (12).

Za manjše presenečenje so v sredo poskrbeli košarkarji Gescrapa, ki so na tekmi z izjemno malo točkami premagali novopečene italijanske pokalne prvake Montepaschi Sieno (60:59). Siena bi si z zmago že zagotovila napredovanje in prvo mesto v skupini F, a so Španci s 16 točkami Marka Banića slavili v napeti končnici.

Evroliga, Top 16, 5. kolo:

Skupina E

CSKA Moskva : Olympiacos 96:64 (72:44, 54:26, 30:16)
Vorončevič 15 točk, Teodosić 14, Lavrinovič 12; Spanoulis 12, Sloukas, Antić, Pelekanos in Gečevičius 7

GS Medical Park : Anadolu Efes 64:56 (50:45, 39:32, 20:13)
Andrić 15, Shipp in Lucas 9, Lakovič 9 tč., 2 as. in 3 izgubljene žoge v 24 min.; Barač 16, Vujačić 15 tč., 8 sk. v 32 minutah

Lestvica: 1. CSKA 9 točk*, 2. Galatasaray 8, 3. Olympiacos 7, 4. Efes 5.

Skupina F

Gescrap BB : Montepaschi Siena 60:59 (39:39, 21:22, 7:8)
Banić 16, López 15, Mumbru 10; Rakočević 14, McCalebb 12

Real Madrid : Unicaja 86:65 (59:53, 41:41, 14:22)
Mirotić 18, Llull 15, Carroll 13, Begić 2, 7 skokov in 3 blokade v 18 minutah; Fitch 15, Lima 12

Lestvica: 1. Siena 9 točk, 2. Gescrap 8, 3. Real Madrid 8, 4. Unicaja 5.

Skupina G

Fenerbahče Ülker : Unics 94:87 (79:79, 55:68, 42:44, 21:26)
Bogdanović 20, Ukić 18, Preldžić 13, Vidmar 10 in 5 skokov v 24 minutah; Greer 33, Wilkinson 17, Nachbar ni igral

Panathinaikos : EA7 Emporio Armani 58:67 (46:53, 32:34, 11:16)
Diamantidis 12, Batiste 11; Melli 13, Fotsis in Bourousis 12, Bremer 9

Lestvica: 1. Panathinaikos 8 točk, 2. Unics 7, 3. Armani 7, 4. Fenerbahče 5.

Skupina H

Maccabi Electra : Žalgiris Kaunas 70:66 (44:49, 33:37, 11:25)
Langford 17, Hendrix 11, Schortsanitis 10; Weems 20, Salenga 12

Bennet Cantu : FC Barcelona Regal 62:63 (50:52, 33:35, 18:18)
Šermadini 14, Perkins 12; Ndong 13, Navarro 12, Lorbek 10 in 6 skokov v 30 minutah

Lestvica: 1. Barcelona 10 točk*, 2. Cantu 8, 3. Maccabi 6, 4. Žalgiris 4.