Kaos v Seefeldu, tekma na meji regularnosti

Zadnjo posamično tekmo svetovnega prvenstva v Seefeldu je v kaotičnih razmerah dobil Poljak Dawid Kubacki.

Na zadnji posamični tekmi SP so nastopili štirje Slovenci, v finalno serijo pa so se uvrstili trije. Dva Slovenca sta imela odlično izhodišče za medaljo, saj je bil Žiga Jelar po polovici tekme na tretjem, Peter Prevc pa na petem mestu. V finale se je s 17. izidom prve serije uvrstil tudi Jernej Damjan. Timiju Zajcu se je nastop povsem ponesrečil in končal je na zadnjem mestu.

Če je šla vremenska loterija v prvi seriji na roko našim orlom, pa v finalu niso imeli te sreče. Prevc je v nemogočih razmerah za skakanje pristal pri 93 metrih in s petega nazadoval na 24. mesto. Jelar (87 m) je izgubil še več in tekmo končal na 27. mestu. Najboljši Slovenec je bil tako Damjan (98 m) na 11. mestu.

Kubacki je v finalni seriji pridobil 26 mest, kar priča o nesprejemljivih pogojih za tekmo tako visokega ranga, kot je svetovno prvenstvo. Srebra se je veselil njegov rojak Kamil Stoch (18. po prvi seriji), bron pa je osvojil branilec naslova Avstrijec Stefan Kraft, ki se je na zmagovalni oder zavihtel z desetega mesta.

V finalu je vremenu podlegel tudi najboljši skakalec sezone in vodilni po prvi seriji Ryoyu Kobayashi, ki se je moral zadovoljiti s 14. mestom.

Svetovno prvenstvo Prevc odličen, Zajc neprepričljiv

Poskusna serija

V poskusni seriji, ki so jo zaznamovali spremenljivi vremenski pogoji, sta se izkazala Damjan (104 m) na petem in Jelar (104,5 m) na osmem mestu, manj prepričljiva pa sta bila Prevc (94 m) na 26. in Zajc (90,5 m) na 39. mestu.

Tekma

Skakalce so v prvi seriji spuščali z zelo nizkega zaletišča, za oteževalno okoliščino pa je poskrbel še sneg. Jelar je pristal pri 95,5 metra, Prevc je bil meter krajši in ob tem nezadovoljno odkimal. Potolažil se je ob pogledu na semafor, saj je zaostal samo za Jelarjem. "Ob slabem skoku sem jezen nase. Pogoji so težki. Preveč sem se napel v zgornjem delu in skok ni bil popoln," je dejal za RTV Slovenijo. Damjan je skočil 92 metrov.

Organizatorji so kmalu po nastopu treh orlov zaletišče zvišali sprva za dve, nato pa še za eno mesto. Zvišanje zaletnega mesta je imelo za posledico precejšen odbitek točk (13,6), tako da so tekmovalci eden za drugim zaostajali za vodilnima orloma. Jelarja je s prvega mesta izrinil Nemec Karl Geiger (100 m), Prevca pa je na četrto potisnil Švicar Killian Peier.

Zajc je skočil v katastrofalnih vetrovnih razmerah in z 80 metri sklenil nastope na SP. "Vesel sem, da je konec in da se lahko mirno pripravim na norveško turnejo," je dejal 18-letnik, ki se kljub visokim pričakovanjem ni spoprijateljil s skakalnicami v Seefeldu.

V finalu sta Prevc in Jelar močno nazadovala po lestvici, veliko je izgubil tudi Kobayashi. Med odmevnejšimi žrtvami prve serije sta bila poleg Zajca še Piotr Žyla in Jevgenij Klimov. Daleč za najboljšimi sta bila tudi Kamil Stoch na 18. in Markus Eisenbichler na 25. mestu. Stoch se je v finalu dokopal do srebrne medalje, Eisenbichler pa je bil na koncu sedmi. Karl Geiger je z drugega mesta padel na 18.

Najboljši Slovenec je bil Damjan na 11. mestu, Prevc je bil 24, Jelar pa 27.