Dončić in druščina do najvišje zmage v zgodovini

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 1. krogu kvalifikacijskega turnirja za olimpijske igre premagala Angolo s 118:68 (33:9, 64:30, 90:44).

Košarkarji Slovenije so uspešno opravili prvo nalogo na poti do olimpijskih iger v Tokiu. Na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu v Litvi so premagali Angolo s 118:68.

Slovenija z Luko Dončićem na čelu je ob trideseti obletnici samostojne države poskrbela za nekaj novih mejnikov v zgodovini slovenske košarke. Ob polčasu je izenačila najvišje število doseženih točk v prvih dvajsetih minutah na vseh uradnih tekmah, 118 točk je najvišje število doseženih točk v zgodovini slovenske reprezentance, zmaga s 50 točkami razlike pa je tudi najvišja od premierne tekme Slovenije leta 1992 v Tolminu proti univerzi iz Michigana.

Štiriinšestdeset točk je Slovenija v prvem polčasu dosegla tudi v kvalifikacijah za EP 2017 proti Kosovu (končni izid 113:68). 116 točk je zabeležila na prijateljski tekmi v Mariboru 1992 proti ameriški ekipi Lee Jeans v pripravah na kvalifikacije za OI 1992, najvišji zmagi doslej pa sta bili + 45 proti Kosovu 113:68 ter proti Moldaviji 1993 (112:67). Slovenija je hkrati prvič po četrtfinalu eurobasketa 2017 proti Latviji presegla mejo 100 dosežnih točk.

Potek tekme proti Angoli odlično ponazarja izjava legendarnega igralca iz lige NBA Charlesa Barkleyja, ki se je leta 1992 na olimpijskih igrah v Barceloni srečal z Angolo. Ko ga je novinar pred tekmo vprašal, ali pozna zasedbo Angolo, je Barkley odgovoril: "Ne, a vem, da bodo v težavah."

Slovenija je tekmo odprla s 13:0, v 10. minuti je vodila 29:9, v 13. minuti pa je imela že 30 točk naskoka (41:11). Preostanek srečanja je bil tako zgolj formalnost in priložnost za selektorja Aleksandra Sekulića, da je preizkusil različice za naslednje, bolj pomembne in izenačene obračune.

Kar osem igralcev Slovenijo je imelo dvomestno število točk, le Zoran Dragić, ki je bil s 16 točkami prvi strelec moštva, ter Klemen Prepelič, ki v drugem polčasu ni stopil na parket zaradi bolečin v vratu, sta imela statistični indeks manj kot deset. Slovenija je dosegla kar 18 trojk, med strelce le teh pa se je vpisalo deset igralcev.

Luka Dončić je dosegel 13 točk ter zbral devet podaj in šest skokov (indeks 26). Trinajst točk je prispeval tudi Vlatko Čančar (trojke 3:6), dvanajst sta jih zbrala Mike Tobey (met 5:6, 4 skoke) in Luka Rupnik (6 podaj), deset pa Edo Murić (met 4:5, 4 podaje), Gregor Hrovat (trojke 2:3, 4 skoke) in Jakob Čebašek (met 4:4).

Izbrance selektorja Aleksandra Sekulića v četrtek ob 15.30 čaka obračun s Poljsko, v soboto sta na sporedu polfinala, v nedeljo ob 18.30 pa finale oziroma tekma za napredovanje na olimpijske igre.

* Dvorana Žalgiris Arena, sodniki: Vazquez (Portoriko), Mazzoni (Italija), Abaakil (Maroko).
* Slovenija: Rupnik 12 (6:6), Nikolić 9, Murić 10, Tobey 12 (1:1), Blažič 5 (2:2), Hrovat 10, Čančar 13 (2:2), Dimec 8 (4:6), Dragić 16 (5:6), Čebašek 10, Dončić 13 (4:5).
* Angola: Moreira 15 (4:4), Miguel 8 (3:4), Bango 2, Kashila 5 (1:2), Do 2, Gakou 9, Ndoniema 8 (2:2), Buiamba 10 (0:2), Bastos 9 (1:2).
* Prosti meti: Slovenija 24:30, Angola 11:16.
* Met za tri točke: Slovenija 18:39 (Nikolić 3, Čančar 3, Rupnik 2, Murić 2, Hrovat 2, Čebašek 2, Blažič, Dončić, Dragić, Tobey), Angola 9:28 (Bastos 2, Buiamba 2, Ndoniema 2, Moreira, Miguel, Kashila).
* Osebne napake: Slovenija 20, Angola 24.
* Pet osebnih: Hrovat (30.)