Favorizirane Belgijke šele v zadnji minuti strle izjemne Slovenke

Slovenska košarkarska reprezentanca je v kvalifikacijah za četrtfinale na 37. evropskem prvenstvu v Beogradu izgubila z Belgijo s 67:72 (20:10, 32:34, 51:53).

Slovenske košarkarice so končale nastope na 37. evropskem prvenstvu v Beogradu. V kvalifikacijah za četrtfinale so po hudem boju v zadnji minuti izgubile proti glavnim favoritinjam za medaljo Belgijkam s 67:72.

Ne glede na izpad lahko Slovenke ponosne zapustijo Beograd, saj so se prvič v zgodovini uvrstile med dvanajst najboljših ekip v Evropi in s tem izboljšale 14. mesto s premiernega evropskega prvenstva 2017 v Pragi.

V predtekmovanju v Nišu so premagale šesto reprezentanco sveta Turčijo in izgubile z Madžarsko ter Italijo, obračun z bronasto reprezentanco z eurobasketa 2017 pa jim bo zavoljo izgubljene priložnosti v zadnjih minutah zagotovo še dolgo v spominu.

Slovenija je tekmo odprla naravnost fantastično. Po nekaj izenačenih minutah je prešla v vodstvo in prvo četrtino zaključila z desetimi točkami prednosti. Od odlični obrambi predvsem na prvi zvezdnici tega eurobasketa, Emmi Meesseman (povprečje v predtekmovanju 24,3 točk), ki v prvih desetih minutah ni dosegla koša, v prvem polčasu pa zgolj štiri, in natančni igri v napadu so v 13. minuti povedle s 27:12.

Žal se je tu njihova igra sanjska predstava končala. Belgijke so z nekoliko hitrejšo igro prišle do nekaj lahkih košev, uveljavile višino pod obročema, Slovenija na drugi strani pa je zgrešila par odprtih metov in ni znala zaustaviti organizatorke igre Julie Allemand, ki je v prvem polčasu dosegla 16 točk ali skoraj polovico vseh Belgije.

Čeprav je Belgija z delnim izidom 22:5 v sedmih minutah dobila prvi del s 34:32, tekma še zdaleč ni bila odločena. Slovenija je v 26. minuti znova vodila (47:41) in prednost oziroma ravnovesje ohranila vse do konca tekme.

V 33. minuti je vodila s 56:53, manj kot štiri minute pred koncem je bilo 62:59, minuto kasneje prav tako (64:61), 92 sekund pred koncem po prostem metu Nike Barič pa 65:63. Slovenija se je ubranila naslednjega napada, Shante Evans pa je 1:11 do konca zgrešila navidez enostaven met pod košem za štiri točke naskoka.

Belgija je v vodstvo prešla s trojko prve strelke tekme Allemandove 48 sekund pred iztekom časa, nato sta bili pod košem nenatančni Eva Lisec in Teja Oblak, na drugi strani igrišča pa so Belgijke izkoristile napake in darila sodniške trojke ter prišle do zmage, ki jih je popeljala med osem najboljših ekip.

* Dvorana Štark, gledalcev 500, sodniki: Cici (Albanija), Kozlovskis (Latvija), Zapolski (Poljska).
* Slovenija: Oblak 15 (1:1), Prezelj 11, Barič 15 (3:5), Lisec 9 (1:1), Friškovec 2, Evans 15 (5:6).
* Belgija: K. Mestdagh 13 (6:8), Delaere 6, Meesseman 18 (10:10), Wauters 1 (1:2), Linskens 2, H. Mestdagh 1 (1:2), Raman 6, Allemand 25 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 10:13, Belgija 20:24.
* Met za dve točki: Slovenija 24:46, Belgija 20:44.
* Met za tri točke: Slovenija 3:17 (Barič 2, Prezelj), Belgija 4:19 (Allemand 3, K. Mestdagh).
* Skoki: Slovenija 43 (31 + 12), Belgija 48 (40 + 8).
* Osebne napake: Slovenija 25, Belgija 14.
* Pet osebnih: Prezelj (40.), Jakovina (40.).