Finale brez Krke in Olimpije

Na odločilnih tekmah polfinala košarkarskega državnega prvenstva je Zlatorog premagal Union Olimpijo (68:59), Helios pa Krko (74:77).

Ekipa Zlatoroga se je četrtič uvrstila v finale (1999, 2000, 2004), naslova državnega prvaka pa še nima. Na drugi strani Union Olimpija nadaljuje sušo lovorik. Zadnja, pokal Spar, ima že zaprašeno letnico - februar 2013, državni prvaki pa Ljubljančani niso bili že od 2009.

Varovanci trenerja Aleša Pipana so se zasluženo uvrstili v finale. Unovčili so prednost domače dvorane, v kateri poraza ne poznajo že tri mesece oziroma devet tekem. Hkrati so imeli danes še bučno podporo s tribun, saj se je v Treh lilijah zbralo blizu 1500 gledalcev, ki so z navdušenjem proslavili uspeh oziroma peto zmago v sedmih letošnjih dvobojih s petnajstkratni državnimi prvaki.

Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnji četrtini. Z delnim izidom 8:2 so Laščani, ki so zaradi poškodbe igrali brez prvega strelca in skakalca ekipe Jamarja Abramsa, v 34. minuti prišli do prednosti 55:49, ki je do konca niso izpustili iz rok. Union Olimpija je najbližje prišla dve minuti in pol pred koncem na 57:54, v zaključnih minutah pa so domačini zadeli vse proste mete, Ljubljančani pa so bili le polovično uspešni. S kazenske črte so skupaj zgrešili 12 metov, oziroma so bili 57-odstotni.

Daniel Vujasinović (7 podaj) je sedem od svojih 14 točk dosegel v zadnji četrtini. Štirinajst točk je dosegel tudi Miha Vašl, dvojnega dvojčka je zbral Chris Booker (15 točk, 12 skokov), blizu pa je bil tudi Goran Jurak (11 točk, 8 skokov). Pri poražencih je s 17 točkami sezono končal Sava Lešić.

Helios v končnici ubranil prednost

Medtem ko Zlatorog še nima naslova iz državnega prvenstva - četrtič v zgodovini se je uvrstil v finale DP, se Helios lahko pohvali z pokalom državnega prvaka. Osvojil ga je v zanj sanjski sezoni 2006/07, ko se je pod vodstvom Memija Bečirovića veselil dvojne krone. Domžalčani so nato še dvakrat nastopili v finalu DP (2008, 2009).

Novomeščani so drugo sezono zapored ostali brez nastopa v finalu; lani jih je v polfinalu izločil Tajfun. Se pa lahko tolažijo, da so februarja osvojili pokalno tekmovanje.

Za razliko od Zlatoroga, ki je izkoristil prednost domače dvorane, so Novomeščani pokleknili na tekmi sezone. V dvoboju z oslabljenimi Domžalčani, ki so zaradi poškodb v četrtfinalu in polfinalu igrali le s sedmimi igralci, so veljali za velike favorite, a očitno jim je vloga prinesla preveliko breme. Helios Suns je to znal izkoristiti in se zasluženo uvrstil v finale.

Vodil je večji del tekme. Novomeščani so bili v ospredju le dvakrat in če so v prvem polčasu še držali priključek, jim to v nadaljevanju ni uspelo. Sproščeni in dovolj samozavestni gostje so prvič resneje pobegnili sredi tretje četrtine, ko je Jan Močnik (16 točk, trojke 4:5, 7 podaj) zadel štiri trojke v nizu (54:44). Časa je bilo še dovolj za preobrat, toda trener Krke Vladimir Anzulović v odločilnih trenutkih ni imel razpoloženega posameznika.

Helios je povečeval prednost in tri minute pred koncem prišel do 15 točk naskoka (71:56). Še minuto in 45 sekund do konca je imel vodstvo 74:63, nakar je Stefan Sinovec zadel dve trojki, svoje je pristavil še Matic Rebec in 14 sekund pred iztekom časa je semafor kazal rezultat 74:71.

V napeti končnici so gostje ohranili trezno glavo in mirno roko, kljub temu pa je Sinovec ob zvoku sirene prišel do meta za tri točke s sredine igrišča, ki pa je bil za las prekratek oziroma je zadel 'prvi obroč'.