Prevc se je vrnil med najboljše skakalce na svetu

Najboljši slovenski smučarski skakalec se je prvič v letošnji sezoni zavihtel na zmagovalne stopničke.

Peter Prevc je osvojil drugo mesto na posamični tekmi v Engelbergu, kar je njegova najboljša uvrstitev v letošnji sezoni. Po smoli v Ruki, kjer je zaradi diskvalifikacije ostal brez tretjega mesta, je zdaj končno dočakal rezultatsko potrditev dobre forme.

Engelberg Veliki slovenski up zaključil po prvi seriji, en diskvalificiran, ostali solidni

PRevčeva težko pričakovana vrnitev med skakalno elito sovpada z začetkom novoletne turneje, saj se karavana svetovnega pokala zdaj seli v Oberstdorf, kjer bo čez dober teden dni na sporedu prva od štirih preizkušenj v boju za prestižnega zlatega orla.

Zmage se je tokrat veselil Japonec Ryoyu Kobayashi, ki je s tem prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Tretji je bil Avstrijec Jan Hőrl.

Slovenski uspeh so dopolnili preostali štirje finalisti. Anže Lanišek je bil 14., Rok Justin 16., Domen Prevc 19. in Tilen Bartol 30. Anže Semenič in Timi Zajc se nista uvrstila v finalno serijo.

Že pred prvo serijo je žirija tekmovanja danes zaradi težavnih vremenskih razmer odpovedala kvalifikacije po 17 nastopih, tako da je v prvi seriji nastopilo vseh 63 skakalcev na startnem seznamu.

Za Prevca so bile to prve stopničke po tretjem mestu na lanski tekmi v Oslu (10. marec 2019).

Po polovici tekme je najbolje kazalo Petru Prevcu, ki je imel na drugem mestu le osem desetink točke zaostanka za vodilnim Robertom Johanssonom. Najboljši skakalec na svetu Stefan Kraft je bil po prvi seriji peti, Ryoyu Kobayashi pa sedmi.

Prevc je imel tudi osem desetink točke prednosti pred Karlom Geigerjem. V finale so se uvrstili še štirje slovenski predstavniki. Justin je bil 15., Lanišek 16., D. Prevc 20., Bartol pa 27.

Anže Lanišek 124 m / 118,4 - 16. mesto

Finalno serijo je zaznamoval tudi Avstrijec Kraft, ki je v soboto slekel Kobayashija in oblekel rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu, a je majico že dan za tem moral vrniti. Glavni avstrijski adut za novoletno turnejo je namreč v finalu padel pri pristanku in zdrsnil na končno 18. mesto.

Kobayashi je v finalu skočil 134 metrov in se s sedmega mesta povzpel na prvo, s tem pa je oddal tudi resno kandidaturo za drugo zaporedno zmago na novoletni turneji. Za Japonca je bila to druga zmaga v sezoni. Hörl je v finalu pridobil pet mest, Geiger pa je s tretjega nazadoval na četrto. Vodilni po prvi seriji Johansson je padel na deveto mesto. Prevc je ostal drugi.

2. serija

Tilen Bartol 110 m / 210,8 - 30. mesto
Domen Prevc 122,5 m / 236,6 - 19. mesto
Anže Lanišek 125 m / 241,7 - 14. mesto
Rok Justin 122 m / 240,6 - 16. mesto
Peter Prevc 127, 5 m / 263,1 - 2. mesto

V skupnem seštevku s 440 točkami vodi Kobayashi, Kraft (369) je spet drugi, Geiger (347) ostaja tretji. Med prvo deseterico sta tudi dva slovenska predstavnika - Prevc na sedmem (217) in Lanišek na osmem mestu (206).

Sobotno tekmo v Engelbergu je dobil Kamil Stoch pred Kraftom in Geigerjem. Najboljši Slovenec je bil P. Prevc na 12. mestu. Tik za njim je pristal D. Prevc. Lanišek je bil 24., Justin pa 28.