Gervinho slone popeljal v finale

Prvi polfinale afriškega pokala narodov je v korist Zambije odločil Emmanuel Mayuka v 78. minuti in poskrbel za presenetljiv poraz nogometašev Gane. V drugem polfinalu je Slonokoščena obala po izjemnem samostojnem prodoru Gervinha prav tako z 1:0 odpravila Mali. Finale v nedeljo v Librevillu.

Reprezentanca Slonokoščene obale je druga finalistka afriškega prvenstva. "Sloni" so v drugem polfinalu v Librevillu premagali Mali z 1:0 (1:0). V finalu, ki bo v nedeljo prav tako v Librevillu, se bodo pomerili z Zambijo, ki je v prvem polfinalu v Bati ugnala Gano z 1:0 (0:0). Edini gol na tekmi je za Slonokoščeno obalo zabil Gervinho po izjemnem samostojnem prodoru v 45. minuti.

Slonokoščena obala bo v soboto v Libervillu skušala ponoviti uspeh iz leta 1992, ko je edinkrat doslej pokorila afriško celino. Didier Drogba, Yaya Toure, Gervinho in druščina bodo v soboto veliki favoriti na tekmi proti Zambiji, ki je presenetljivo izločila Gano. V današnjem polfinalu so bili izbranci Francoisa Zahouija boljši tekmec in ob koncu prvega polčasa povsem zasluženo povedli, v drugem pa nadzorovali tekmo ter jo kljub nekaterim prebliskom Malija, ki se bo v soboto za tretje mesto pomeril z Gano, pripeljali do zanje srečnega konca.

Sloni so bili v prvem polčasu boljši tekmec. Čeprav je znal tudi Mali tu in tam zapretiti, pa so bili precej bolj konkretni igralci Slonokoščene obale, ki so dvakrat zatresli tudi vratnico: Didier Drogba z glavo v šesti minuti, Yaya Toure pa z močnim strelom deset minut pozneje. Do vodstva pa so sloni prišli v 45. minuti, ko je Gervinho po samostojnem prodoru prišel v kazenski prostor in zadel za 1:0.

Tudi v drugem delu so bili prvi favoriti afriškega prvenstva tisti, ki so narekovali ritem igre, in bili nevarnejši. V 65. minuti je, denimo, Salomon Kalou namučil Soumailo Diakiteja v vratih Malija, v 78. minuti pa je slednji moral posredovati po prodoru Drogbaja. Malijci so sicer poskušali priti do nevarnejšega zaključnega strela, bili nekajkrat dokaj nevarni, toda branilci Slonokoščene obale so bili praviloma pravočasni, tako da vratar finalistke Boubacar Barry ni imel preveč dela.

Zambija sklatila "črne zvezde"

Zambijska nogometna reprezentanca je prva finalistka afriškega prvenstva, ki ga gostita Ekvatorialna Gvineja in Gabon. Zambijci so v prvem polfinalu v Bati premagali Gano z 1:0 (0:0).

Črne zvezde iz Gane tudi letos ne bodo uresničile tako želenega cilja in osvojile naslova afriškega prvaka. Kljub imenom, ki so jih pred turnirjem ob Slonokoščeni obali postavljali v vlogo favorita za končno zmago, bodo lahko Ganci igrali "le" za tretje mesto.

Praktično vseh 90 minut tekme proti Zambiji so imeli Ganci vse pod nadzorom, bili boljši tekmec, toda v 78. minuti v obrambi pustili luknjo, skozi katero je žoga po strelu Emmanuela Mayuke zletela v njihovo mrežo in jim preprečila pot v finale. Zambija je z uvrstitvijo v finale izenačila svoj najboljši dosežek na prvenstvih Afrike, to ji je uspelo že v letih 1974 in 1994.

Prvi polčas je bil večinoma v domeni Gane, ki je imela tudi dve lepi priložnosti. Že v osmi minuti je imela na voljo enajstmetrovko, ki pa jo je Asamoah Gyan slabo izvedel, tako da jo je Kennedy Mweene brez večjih težav obranil, v 32. minuti pa je Jordan Ayew z desetih metrov zgrešil z volejem. Le minuto pozneje so svojo najlepšo priložnost zapravili Zambijci, saj je Christopher Katongo z manj kot desetih metrov žogo poslal mimo leve vratnice.

Tudi v drugem polčasu so imeli Ganci pobudo, imeli igro v svojih nogah, si priigrali nekaj priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene. Šok so doživeli v 78. minuti, ko je Emmanuel Mayuka z roba kazenskega prostora z zavitim strelom zadel desni spodnji kot. Za nameček je v 83. minuti Derek Boateng dobil drugi rumen karton. Ganci so kljub igralcu manj pritiskali tudi v zadnjih minutah, a jim do izenačenja ni uspelo.

Afriški pokal narodov:

Polfinale:

Zambija : Gana 1:0 (0:0)
Mayuka (78)

Mali : Slonokoščena obala 0:1 (1:0)
Gervinho (45)

Črne zvezde iz Gane tudi letos ne bodo uresničile tako želenega cilja in osvojile naslova afriškega prvaka. Kljub imenom, ki so jih pred turnirjem ob Slonokoščeni obali postavljali v vlogo favorita za končno zmago, bodo lahko Ganci igrali "le" za tretje mesto (v soboto proti poražencu dvoboja med Slonokoščeno obalo in Malijem).