Kakšna klofuta za Dončića in soigralce

Košarkarji Dallasa so visoko izgubili proti New York Knicks s 77:107.

Dallas Mavericks so šesto zaporedno zmago iskali na domači tekmi z New York Knicks. Ti so v dvoboj vstopili šele z 12. mesta v vzhodni konferenci, doslej so zabeležili 27 zmag in 38 porazov ter sodijo med večja razočaranja v tej sezoni. Kljub temu so prav Kratkohlačniki v januarju zaustavili uspešen niz zasedbe iz Teksasa, ki se je takrat končal pri šestih zmagah.

Tudi tokratni dvoboj so Knicks dobro odprli. Domači so v prvih štirih minutah in pol tako dosegli le dve točki, po podaji Luke Dončića je bil uspešen Dwight Powell, ter zaostali z 2:13. Pri gostih je šest točk in tri točke zabeležil center Mitchell Robinson.

Slovenski zvezdnik je kasneje dosegel osem zaporednih točk za Dallas, a svojega moštva ni uspel pretirano približati. Ko je po košu zadel še dodaten prosti met, se je na semaforju izpisal izid 16:24. Do konca četrtine sta ostali še dve minuti. Vendar so gostitelji v tem času dosegli le še eno točko, New York pa sedem. Po prvih 12 minutah je bilo tako 17:31.

Luka, ki je zbral 10 od 17 točk Mavericks, ni imel razpoloženega soigralca. Te je sicer kar nekajkrat našel pod košem in pri metih za tri točke, a so bili košarkarji Dallasa po pravilu neuspešni v napadu. Met gostiteljev iz igre je znašal mizernih 5/24.

Slovenec je drugo četrtino začel na klopi, prednost gostov pa se je v treh minutah že povzpela na +24 (17:41). Nezaustavljiv je bil RJ Barrett. Delni izid je tako znašal kar 17:1. Dončić se je vrnil malce po polovici četrtine. A tudi njemu ni uspelo spremeniti poteka dvoboja. Po dveh trojkah New Yorka je bilo 27:55.

Sedeminštirideset sekund pred koncem prvega polčasa je Spencer Dinwiddie zadel prvi met Dallasa za tri točke. Za ta 'dosežek' so domači potrebovali kar 20 poizkusov. Druga četrtina se je sklenila z rezultatom 34:61. Luka je zbral 12 točk ter dodal dva skoka in asistenci.

Na začetku drugega polčasa je prvi koš za domače dosegel Powell, naslednih deset točk Dallasa pa je prispeval slovenski zvezdnik, ki je pri tem zadel tudi dva meta za tri točke, trojka Dallasa pa se je tako dvignila na 12 odstotkov (3/25). Trener New Yorka Tom Thibodeau je nalet Dončića poskusil zaustaviti z minuto odmora pri 67:46.

Vendar se je čarovnija Slovenca nadaljevala, tri minute pred koncem tretje četrtine je s trojko Mavs približal na zelo znosnih 14 točk zaostanka. V svoji statistiki je imel že 29 točk, od tega jih je 17 dosegel v tej četrtini. Pri gostih so morali znova zahtevati 'time-out'. Tokrat so nasveti strokovnega štaba zalegli, po posvetu na klopi je dvakrat uspešno pod koš prodrl Julius Randle. Četrtina se je končala s prednostjo Knicks z 83:65.

Luka je zadnjih ducat minut tradicionalno začel na klopi, a se na parket vrnil že po treh minutah četrte četrtine pri rezultatu 67:84. Bližje ni šlo, po nekaj dobrih skokih v napadu in koših iz drugih akcij so Knick na polovici četrtine znova prišli do +21.

Dončić je kasneje dobil že 14. tehnično napako v sezoni, le še dve ga ločita od avtomatičnega suspenza. Že pet minut pred koncem se je Jason Kidd vdal in potegnil Slovenca iz igre. Čakalo se je le še na končni izid. Številke na semaforju so se ustavile pri 77:107.

Prvi mož Dallasa je ob metu 12/25 iz igre (3/11 trojke, 4/7 prosti meti) zbral 31 točk, 6 skokov, 4 podaje, blokado in ukradeno žogo. Edini, ki je poleg njega pri domačih presegel mejo desetih točk, je bil le še Dinwiddie (13 točk).

Skupen met gostiteljev je bil le 31.4-odstoten, za tri točke pa 13.6 (6/44). Član prve peterke Reggie Bullock je na primer iz igre metal 0/8, Maxi Kleber 0/7, Davis Bertans pa 0/6.

Pri New Yorku je Randle vknjižil 26 točk, Barrett 18, Alec Burks 15, Robinson pa 11 in 11 skokov ter 3 blokade. Knicks so zabeležili kar 72 ulovljenih žog, gre za rekordni dosežek na eni tekmi v celotni ligi NBA v tej sezoni. Dallas je zbral 50 skokov.

Dallas je z izkupičkom 40 zmag in 26 porazov na petem mestu zahodne konference.

Phoenix že v končnici

Enak izkupiček kot Dallas imajo na šestem mestu tudi Denver Nuggets Vlatka Čančarja, ki ga po poškodbi ni v ekipi. Zlata zrna so tokrat s 106:100 zmagala na gostovanju pri Sacramento Kings.

Na Floridi pa so Phoenix Suns s 111:90 premagali nekdanji klub Gorana Dragića Miami Heat in se kot prvi v ligi že uvrstili v končnico najboljše košarkarske lige na svetu. V dvoboju vodilnih ekip zahodne in vzhodne konference so sonca prevladovala in odločno nakazala, da si po lanskem drugem mestu tokrat želijo naslov prvaka.

"Dobro se zavedamo, za kaj garamo," je dejal Devin Booker, ki se je v ekipo vrnil po štirih tekmah premora zaradi proticovidnih protokolov lige. Takoj je bil prvi strelec s 23 točkami, Mikail Bridges jih je k zmagi dodal 21.

"Fantom sem povedal, da je bila to danes ena najboljših obrambnih predstav, kar sem jih kdaj videl. In v igri sem že dolgo," je po dobri predstavi svojih varovancev dejal trener sonc, Monty Williams.

Poraz Miamija, sicer komaj tretji za vročico na zadnjih 15 tekmah, je potisnil Milwaukee Bucks nekoliko bližje v boju za prvo mesto vzhodne konference. Branilci naslova, sicer ta čas drugouvrščena ekipa vzhoda, so doma s 124:115 premagali Atlanta Hawks, saj so se spet lahko zanesli na dobro predstavo Giannisa Antetokounmpa. Grk je dosegel kar 43 točk, 12 skokov in pet podaj.

Boston Celtics so na krilih 44 točk Jaysona Tatuma premagali Charlotte Hornets s 115:101 in potrdili željo po nadaljevanju prvenstva v končnici. Ta čas so na petem mestu vzhoda.

Najslabša ekipa zahodne konference Houston Rockets je v domači dvorani po podaljšku presenetljivo s 139:130 premagala Los Angeles Lakers, pri čemer se je najbolj izkazal novinec Jalen Green. Košarkar, ki igra prvo sezono v ligi NBA, je dosegel osebni strelski rekord z 32 točkami, vključno z desetimi v podaljšku.

Rakete so se uspešno ubranile jezernikov, za katere je prvi zvezdnik lige LeBron James dosegel trojni dvojček (23 točk, 14 skokov, 12 podaj), Russell Westbrook pa je dodal kar 30 točk. A tudi to ni preprečilo komaj druge zmage raket na zadnjih 15 tekmah.