Kowalczykovi nova zmaga, Slovenke daleč zadaj

Poljakinja Justyna Kowalczyk je zmagovalka 10-kilometrske preizkušnje v klasični tehniki za svetovni pokal na olimpijskih progah iz leta 1994 v norveškem Lillehammerju.

Drugo mesto je osvojila švedska smučarska tekačica Charlotte Kalla z zaostankom 12,4 sekunde, Norvežanka Marit Bjoergen na tretjem mestu je zaostala že 25,8 sekunde.

Kowalczykova, dvakratna zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala, je letos že zmagala na dveh tekmah v Kuusamu.

Slovenski tabor se je moral zadovoljiti z velikimi zaostanki in uvrstitvami v drugo polovico nastopajočih. Najboljša je bila Alenka Čebašek na 47. mestu (+ 3:14,6), Barbara Jezeršek je bila 59. (3:50,4) in Katja Višnar 68. (4:47,3).

"Kaj naj rečem. Slab nastop, kaj več težko komentiram ... Proga je bila sicer res zelo zahtevna, tudi malo specifična in na to smo bili premalo pripravljeni. Morda so bila dekleta z glavami že preveč na nedeljski štafetni tekmi," je bil kritičen glavni trener Marko Gracer.

Golberg zmagal v moški konkurenci

Moški so se pomerili na 15-kilometrski tekmi. Najhitreje je s progo opravil Norvežan Paal Golberg, ki je presenetil renomirane tekmece. Kazahstanec Aleksej Poltoranin je zaostal 14,2 sekunde, tretji pa je bil drugi Norvežan Didrik Tönseth. Slovenskih tekmovalcev ni bilo na startu.

V nedeljo bodo tekmovalci nastope v Lillehammerju zaokrožili s štafetnimi tekmami. Čebaškovi, Jezerškovi in Višnarjevi se bo v slovenski vrsti pridružila še Vesna Fabjan.