Maccabijeva rekordna četrtina

Maccabi je z neverjetno zadnjo četrtino (43 točk) odpravil Sieno (97:82). Skupaj z Izraelci v četrtfinale potuje tudi Real Madrid. Partizan je doma proti Panathinaikosu zapravil prvo zaključno žogo za četrtfinale.

Računica je bila pred tekmama v Tel-Avivu in Istanbulu popolnoma jasna − če bi Maccabi za več kot pet točk premagal Sieno, obenem pa bi na gostujoči tekmi v turški prestolnici slavil še Real Madrid, bi si četrtfinale priigrali obe ekipi.

Tekma v Izraelu se je začela nekaj minut prej in po prvi četrtini je bilo 19:21 za goste iz Siene, ob šestih točkah Davida Hawkinsa. Do polčasa so Izraelci spreobrnili izid, predvsem po zaslugi osmih točk Derona Perkinsa. Siena je sredi tretje četrtine začela preobrat − najprej je s polaganjem Shauna Stonerooka izenačila (47:47), nato pa je do tedaj nerazpoloženi Terrell Mcintyre zadel trojko in odlepil Italijane. Toda ne dovolj in kljub razpoloženemu Henryju Domercantu je bila na sporedu izenačena zadnja četrtina. Vanjo so Italijani startali s štirimi točkami prednosti (54:57), a so jih rumeni v zadnjih desetih minutah povsem povozili v pravem strelskem festivalu (43 točk!rekord Evrolige), v katerem se je na koncu najbolj izkazal Alan Anderson (24 točk).

"Boki" skorajda zrežiral preobrat
Real je na krilih Jorgeja Garbajose (7 točk) dobil prvo četrtino (19:23). V nadaljevanju prvega polčasa je kraljevi klub še bolj stopil na plin, še vedno pa je blestel španski reprezentant, ki je imel ob polčasu že 13 točk in sedem skokov, Madridčani pa so vodili že velikanskih 29:44. Turki se pred vročekrvnim občinstvom niso predali in se približali na vsega nekaj točk razlike. V zadnjih sekundah je blestel Boštjan Nachbar, ki je v zadnji minuti s trojko znižal na 73:75, po le enem izkoriščenem prostem metu Marka Jarića pa je s polaganjem približal Efes na vsega točko. Beli balet se je na koncu vendarle ubranil, "Boki" pa se je ustavil pri 12 točkah in bil drugi strelec ekipe. V skupini E je torej vse odločeno – naprej sta se uvrstila Real Madrid in Maccabi.

Tudi polni Pionir premalo za Partizan
V Beogradu je Partizan zapravil priložnost za zagotovitev nastopa v četrtfinalu. Pred polnim Pionirjem, kamor se je znova nagnetlo daleč od "varnih" 8.150 gledalcev, jih je premagal že odpisani Panathinaikos (66:82). Drew Nicholas je s fantastično strelsko predstavo, v kateri je zadel vseh šest poizkusov za tri, držal zelene na varni razdalji od črno-belih. Edini razpoloženi pri "Grobarih" je bil Bo McCalebb (22 točk), a to je bilo mnogo premalo, da bi Partizan lahko ogrozil zmago deteljic. Drugi potnik v četrtfinale bo tako znan v zadnjem kolu, ko se Partizan odpravlja v goste k Barceloni, Maroussi pa "čez cesto" k Panathinaikosu. Beograjčani morajo zdaj upati na spodrsljaj ekipe iz predmestja Aten, saj imajo le-te boljši rezultat medsebojnih srečanj.

Olympiacos ostaja nepremagan in je z zmago nad Cajo Laboral (102:85) že osvojil prvo mesto v skupini in seveda napredovanje v četrtfinale. Ob polčasu je bilo sicer le 49:45 za Pirejce ob 13 točkah orjaka Sofoklisa Schortsanitisa, a so rdeče-beli svoje goste iz Španije nato povsem povozili v nadaljevanju. Kar pet igralcev je doseglo več kot deset točk, prvi strelec domačih pa je v izdihljajih tekme postal Josh Childress (20), medtem ko jih je Mirza Teletović pri gostih zbral 25.

Jaka in Erazem povozila Maroussi
Regal Barcelona
je v sredo zvečer prepričljivo odpravila Maroussi in si tako zagotovila napredovanje v četrtfinale Evrolige. V zadnjem kolu drugega dela se bo za prvo mesto v skupini pred domačimi gledalci pomerila z beograjskim Partizanom. V vrstah blaugrane sta se tudi tokrat izkazala oba slovenska predstavnika, Erazem Lorbek je bil s 14 točkami celo najboljši strelec gostov na tekmi. Odlično predstavo je uprizoril tudi Jaka Lakovič, ki je dosegel 10 točk ter temu dodal še štiri asistence.

Do novih zmag so prišli tudi preostali slovenski predstavniki. Udrihova Cibona je doma odpihnila Khimki in tako ohranila upe na četrtfinale, medtem ko je Žalgiris, kjer igrata Aleksandar Ćapin ter Mirza Begić, presenetljivo ugnal Asseco Procom.

Četrtek, 4. marec:

Maccabi Electra : Montepaschi Siena 97:82 (19:21, 24:16, 11:20, 43:25)
Anderson 24, Eidson 16; Domercant 21 ... Slokar ni igral

Efes Pilsen : Real Madrid 75:77 (19:23, 10:21, 23:12, 23:21)
Kasun in Smith 13, Nachbar 12 točk, 3 skoki in asistenca v 15 minutah; Garbajosa 16, Llull in Reyes 12

Partizan : Panathinaikos 66:82 (19:19, 13:16, 18:25, 16:22)