Mankoč svetovni prvak

Foto: Žurnal24 Petru Mankoču je v Izraelu uspel odličen nastop v paradni disciplini 100 metrov
Slovenski plavalec Peter Mankoč je na SP v Manchestru v finalu na 100 m delfin z novim rekordom prvenstev prehitel vso konkurenco. Jernej Godec z novim slovenskim rekordom v finalu na 50 prosto.
Oglej si celoten članek
 

SP, finale 100 m delfin (M)

1. P. Mankoč (SLO) 50,04
2. A. Pine (AVS) 50,54
3. N. Skvorcov (RUS) 50,78

Peter Mankoč je v finalu prehitel vso konkurenco in osvojil naslov svetovnega prvaka. V polfinalu je Mankoč z dosežkom 50,88 nakazal, da lahko osvoji medaljo, za prvega favorita pa je veljal Avstralec Adam Pine , ki je s 50,09 podrl rekord prvenstev. V finalu je bil Mankoč, ki je osvojil svojo 24., skupno pa že 71. slovensko medaljo s svetovnih in evropskih prvenstev, še pet stotink sekunde hitrejši. "Nisem ciljal na zlato medaljo. Šel sem na čim boljši izid in čim hitrejše plavanje in razen prvega obrata se mi je vse izšlo po načrtih. Imel sem tudi srečo, da mi je Britanec Mark Foster posodil svoje nove kopalke, saj včeraj po izidu 50,8 nisem več verjel, da se lahko približam evropskemu rekordu in dosežku 50,0. Bil sem edini, ki je prišel v finale s starimi, zdaj sem imel enakovredno opremo in jih premagal," je po nastopu povedal Mankoč, ki je še enkrat poslušal takte Prešernove Zdravljice.

Jernej Godec se je uvrstil v finale. © BOBO

 
V finale se je z odličnim nastopom v polfinalu na 50 metrov mešano uvrstil Jernej Godec. "Vedel sem, da lahko plavam nekje med 21,5 in 21,6, kar sem napovedal že zjutraj. Malo me je presenetila le moja druga skupina, ki je bila nekaj hitrejša, kot sem pričakoval. Na srečo je bila prva počasnejša. V samem plavanju je bilo vse kar precej optimalno, vendar se z nekaj sreče da vseeno še dobiti kakšno desetinko ali desetinko in pol," je povedal Godec

Že po polovici proge je imel Mankoč 26 stotink naskoka pred Avstralcem, še nekaj več je zaostajal Venezuelec Albert Subirats . Mankoč je priznal, da se Avstralca, ki je bil z naskokom najhitrejši v polfinalu, ni ustrašil: "Včeraj sem bil bolj presenečen, ker je osebni rekord popravil za sekundo. Po drugi strani je to dobro, saj je dve leti starejši od mene in torej sem tudi jaz še mlad. Sicer pa sem na tekmi videl, da sem po polovici kar precej pred njim in vedel, da sem zelo hiter. V nadaljevanju sem se boril le še sam s sabo in s hudimi valovi, a bolj ali manj sem prišel čez vse brez večjih težav," je še povedal Ljubljančan, ki je takrat že nadziral tekmece. Tudi na drugih 50 metrih pa skoraj 30-letni Ilirijan ni popuščal. S 26,70 je bil Mankoč namreč najhitrejši tudi v drugi polovici tekme, Pine je zaostal še nekaj desetink, iz ozadja pa se je do brona prebil Rus Nikolaj Skvorcov , ki je bil na polovici le osmi, na drugih 50 metrih pa je bil le stotinko počasnejši od slovenskega šampiona, ki si je priplaval že šesto medaljo na SP, tretjo zlato. Zanimivo je, da je med njegovimi 24 medaljami s SP in EP kar polovica zlatih.

Enostavno prehiter © Dejan Mijovič

 
Mankoč na SP napoveduje še en podvig na 100 m mešano. "Tudi v tej disciplini grem na evropski rekord. Favoritov za zmago je kar nekaj. Prvi je Američan Lochte, sam pa bom napadal evropski rekord, a je tukaj še nekaj plavalcev, ki se lahko močno približajo temu izidu. Žal sem imel sam po uspehu v Eindhovnu kar veliko obveznosti in bal sem se nastopa v Manchestru, saj mi je vse skupaj pobralo precej energije in moči. Zdaj gre spet iz nastopa v nastop boljše, zato upam, da bo tako do konca. Tudi na 100 mešano bo konkurenca izredno huda," je še povedal Mankoč.

 
 

Tudi na 100 metrov mešano grem na evropski rekord.

Peter Mankoč

 
Drugi dan svetovnega prvenstva v 25-metrskih bazenih v Manchestru so bili doseženi en svetovni in trije evropski rekordi. Za svetovni rekord je na 50 m prsno poskrbela Američanka Jessica Hardy , evropske pa so dosegli Britanec Liam Tancock na 100 hrbtno, Britanka Rebecca Adlington na 800 prosto in štafeta Velike Britanije na 4 x 200 m prosto. Serijo svetovnih rekordov na prvenstvu v Manchestru je v četrtek nadaljevala svetovna prvakinja iz Melbourna Američanka Jessica Hardy, ki je 50 m prsno zmogla v 29,58 sekunde in bila s tem 32 stotink hitrejša od Avstralke Jade Edminstone pri rekordu, postavljenem pred štirimi leti v Brisbanu. To je bil že četrti rekord na tukajšnjem SP. Naslov svetovnega prvaka na 100 m hrbtno je osvojil Britanec Liam Tancock, ki je ob tem z dosežkom 50,14 postavil tudi nov evropski rekord. Tancock je bil 44 stotink hitrejši kot Nemec Thomas Rupprath na evropskem prvenstvu leta 2004 na Dunaju. Srebro je osvojil Američan Randall Bal , s 50,53 pa je bil od starega evropskega rekorda hitrejši tudi bronasti Rus Stanislav Donets . Zanimivo je, da se je Britanec z osmim izidom polfinala komaj uvrstil v odločilno tekmo in to kljub dejstvu, da je dobro formo potrdil že pred šestimi dnevi, ko je dosegel svetovni rekord na 50 hrbtno.

Tancock je bil rekorden. © AFP

 
Britanska plavalka Rebecca Adlington je nato dosegla nov evropski rekord na 800 m prosto. Razdaljo je preplavala v 8:08,25 minute in bila natančno tri sekunde hitrejša kot Francozinja Laure Manaudou decembra 2006 na evropskem prvenstvu v Helsinkih . Evropski rekord, danes so bili doseženi trije, skupaj pa že pet, so v zadnji disciplini dneva dosegli Britanci v štafeti 4 x 200 m prosto, ki so s 6:56,58 osvojili srebro in plavali 2,46 sekunde hitreje kot štafeta Italije na zadnjem SP leta 206 v Šanghaju. Hitrejši od starega rekorda so bili tudi Italijani z dosežkom 6:58,39, s 6:55,65 pa so zlato osvojili Avstralci. Skupaj so prireditelji v četrtek podelili osem kompletov medalj. Prvo finalno odločitev je dobil Američan Ryan Lochte , olimpijski podprvak na 200 mešano, ki je s 4:03,74 na 400 m mešano le tesno ugnal rojaka Roberta Margalisa . Kirsty Coventry iz Zimbabveja, ki je v sredo s svetovnim rekordom osvojila naslov na 400 m mešano, je bila v četrtek nepremagljiva na 100 m hrbtno.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.