Morgenstern spet najboljši

Foto: Žurnal24 Thomas Morgenstern bo moral počivati vsaj dva tedna.
Na prvi tekmi 56. novoletne turneje je še sedmič letos zmagal Avstrijec Thomas Morgenstern. Najboljši Slovenec je bil Jernej Damjan na 14. mestu.
Oglej si celoten članek
 

Oberstdorf

1. T. Morgenstern (AVT) 295,9 točk
2. G. Schlirenzauer (AVT) 280,7
3. J. Ahonen (FIN) 279,0
14. J. Damjan (SLO) 247,9
24. R. Kranjec (SLO) 232,7

Prva zmaga na 56. novoletni turneji v smučarskih skokih je šla v roke Avstrijca Thomasa Morgensterna , ki je z odličnim finalnim skokom (141,5 m)  premagal rojaka Gregorja Schlirenzauerja (136 in 130,5 m), vodilnega po prvi seriji. Tretje mesto je osvojil Finec Janne Ahonnen (137 in 130 m). Slovenci smo imeli v finalu dva predstavnika: Robert Kranje c je s 119 metri poslabšal uvrstitev po prvi seriji, bil je 24., Jernej Damjan pa je s 125,5 metrov dolgim skokom pristal na končnem 14. mestu. Odločitev strokovnega štaba, da Kranjec izpusti poskusno serijo, se je tako izkazala za posrečeno, saj je v prvi zelo dobro nastopil, dobra novica pa je tudi, da se precej izboljšalo zdravstveno stanje Damjana, ki je na turnejo odpotoval bolan. Glavni trener slovenske reprezentance Finec Ari-Pekka Nikkola je bil z rezultatom zadovoljen: "Jernej je predvsem v finalu pokazal res dober skok, medtem ko se je Robiju posrečil zgolj prvi. V finalni seriji je bil pri odskoku vnovič prezgoden. Seveda sem zelo zadovoljen tudi s Primoževim skokom, a žal je prišlo do napake in centimeter predolge smuči so ga stale točk. Sprašujem se, kako je to možno, saj že vsaj štiri leta skače z istimi smučmi."


Gregor Schlirenzauer se je moral sprijazniti z drugim mestom. © Action Images

 
Sicer pa se je prva serija skokov, ki je potekala po sistemu izpadanja, za slovensko reprezentanco dobro začela, kazalo je, da bodo prav vsi trije smučarji skakalci, ki so se prebili skozi kvalifikacije , v finalu. Prva dva predstavnika, Robert Kranjec in Primož Peterka , sta se namreč izkazala s precej dolgima skokoma. Kranjec je s 125 metri premagal Japonca Šoheja Točimota, Peterka pa je s 126 metrov dolgim skokom le za meter in pol "preskočil" Norvežana Andersa Jacobsena, a je bil kasneje zaradi nekoliko predolgih smuči diskvalificiran in je ostal brez finalnega nastopa. Tretji Slovenec na tekmi Jernej Damjan je prav tako kot Kranjec skočil 125 metrov, njegov konkurent v paru, Norvežan Roar Ljoekesloey pa je preskočil 123,5 metra. Kranjec se je v finalno serijo uvrstil kot 16., Damjan pa kot 15. "Ne vem, kako se je lahko to zgodilo, saj Primož že več let skače z isto dolžino smuči. Takoj po diskvalifikaciji smo se sicer pritožili, a brez uspeha. Že jutri ga peljemo na merjenje in če bodo meritve pokazale, da je visok 183 cm - pri FIS so ga izmerili centimeter manj , smo imeli prav. A žal to ne bo spremenilo dejstva, da je po res dobrem nastopu v prvi seriji na koncu ostal brez točk. To ga je precej potrlo, a upam, da bo na naslednjih tekmah dokazal, da zna skočiti," je po tekmi povedal pomočnik glavnega trenerja Gorazd Pogorelčnik .

Za navdušenje več kot 22.000 gledalcev pa je s sedmo zmago v osmih tekmah to zimo poskrbel dvakratni olimpijski prvak Morgenstern, prvi favorit za skupno zmago, ki je v finalu pristal kar pri 141,5 metra. "To je bilo naravnost briljantno! Gotovo eden mojih najboljših skokov v karieri, " je dejal 21-letni Beljačan po finalnem nastopu, ki mu je prinesel deveto zmago svetovnega pokala v karieri in obenem precejšnjo prednost v točkovanju novoletne turneje. Tako je dobro začel lov na rekordni dosežek Nemca Svena Hannawalda , ki mu je pred šestimi leti kot edinemu v vsej zgodovini turneje uspelo zmagati na vseh štirih skakalnicah, osvojiti tako imenovani grand slam. Sicer je tekmo zaznamoval tudi grd padec pri doskoku enega od najboljših skakalcev to zimo, Avstrijca Andreasa Koflerja , ki se je z veliko hitrostjo zaletel v zaščitno ogrado. Potrebna je bila takojšnja zdravniška intervencija, pregled v lokalni bolnišnici pa je pokazal, da Kofler ni utrpel resnejših poškodb. O nadaljnjih nastopih na turneji se bo odločil pred ponedeljkovimi kvalifikacijami.

Že v ponedeljek se bo karavana smučarjev skakalcev pomerila v kvalifikacijah (13.45) za novoletno tekmo na prenovljeni skakalnici v Garmisch-Partenkirchnu (1. januarja 2008). Sledita še tekmi v Innsbrucku (4. januarja) in Bischofshofnu (6. januarja).
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.