Nachbar do konca grozil: PAO preživel

Foto: EPA Nachbar Tsartsaris Panathinaikos Brose Baskets Evroliga Top 16 Foto: EPA Ukić Ogilvy Panathinaikos Brose Baskets Evroliga Top 16 Foto: EPA Vujačič Erden Erdem Vidal Unicaja Malaga Anadolu Efes Top 16 Evroliga Foto: EPA Gönlüm Gonlum Vidal Unicaja Malaga Anadolu Efes Top 16 Evroliga Foto: EPA Williams Farmar Unicaja Malaga Anadolu Efes Top 16 Evroliga Foto: EPA evroliga barcelona siena jasikevičius hackett Foto: EPA evroliga olympiacos fenerbahče spanoulis Foto: EPA evroliga olympiacos fenerbahče papanikolaou Foto: EPA evroliga žalgiris alba thompson delaš Foto: EPA evroliga real madrid cska suarez weems Foto: EPA evroliga cska ettore messina Foto: EPA evroliga real madrid pablo laso
Na petkovih tekmah 6. kola Top 16 je Anadolu Efes zdržal za zmago pri Unicaji Málagi. Ekipa Saše Vujačića je s slavjem pri Zoranu Dragiću na jugu Španije na drugem mestu skupine E prehitela CSKA. Rusi so dan prej izgubili na infarktni tekmi v Madridu. Boštjan Nachbar je z Brose Baskets do zadnjih napadov mučil Panathinaikos.

Žalgiris je v prvi četrtkovi tekmi povsem razbil berlinsko Albo (92:56). Odločilna je bila tretja četrtina, ki so jo Litovci dobili s 26:9, čeprav so domači že v prvem polčasu konstantno vodili.

Junak dvoboja med madridskim Realom in moskovskim CSKA v španski prestolnici je bil Jaycee Carroll, ki je dosegel kar 31 točk. Redni del srečanja se je končal z izidom 66:66, domači pa so Rusom ušli v predzadnji minuti petminutnega podaljška, ko so zaostanek 73:74 spremenili v vodstvo z 81:74, na koncu pa so slavili z osmimi točkami razlike (86:78). Mirza Begić za Madridčane v šestih minutah ni dosegel koša ob štirih zgrešenih metih.

Maccabi se prebuja

Real Madrid tako ostaja edino še neporaženo moštvo v Top 16 Evrolige, saj je Montepaschi Siena gladko klonila na gostovanju pri Barceloni. Domači so že ob polčasu vodili za 19 točk (48:29), v drugem delu pa so vseskozi nadzirali rezultat in Italijanom niso dopustili, da bi se resno približali. Erazem Lorbek je v 18 minutah za Blaugrano dosegel pet točk ob polovičnem metu iz igre (2/4) in štiri skoke.

Pomembno zmago je doma dosegel Olympiacos, ki je premagal Fenerbahče Ülker (82:71). Tudi na tej tekmi je odločal pobeg domačih v tretji četrtini, ko so svojo prednost dvignili na več kot petnajst točk. Najboljši strelec domačih je bil Vasilis Spanoulis s 15 točkami, pri gostih sta jih Bo McCalebb in Bojan Bogdanović vpisala po 20.

Efes nadaljuje zgodovinski niz

Novo razočaranje so doživeli navijači Bešiktaša, ki je izgubil še šesto tekmo zapored. Tokrat jih je v Carigradu brez težav premagal Maccabi iz Tel Aviva (77:55), ki se pobira po slabem začetku Top 16. Gašper Vidmar je za domače v 18 minutah dosegel 11 točk in 6 skokov, met iz igre je imel polovično uspešen (4/8).

Anadolu Efes je pri Unicaji Málagi še izboljšal dosežek iz prejšnjega kola, ko je s četrto zaporedno zmago izenačil klubski uspeh iz sezone 2005/06. S 15 točkami Jordana Farmarja, osem jih je dodal zelo občasni slovenski reprezentant Saša Vujačić, so Turki premagali Špance in Zorana Dragića, ki se v zgolj nekaj minutah na parketu ni vpisal med strelce.

Nachbar do konca grozil Panathinaikosu

Gostje so že po prvem polčasu vodili za deset točk, a so se Andaluzijci v tretji četrtini približali, vseeno pa močna ekipa iz Istanbula ni dovolila preobrata in na koncu rutinirano slavila. Največ točk na tekmi je sicer dosegel domači košarkar Luka Zorić (20). Efes je z zmago na lestvici skupine E prehitel CSKA.

Brose Baskets, ki z Boštjanom Nachbarjem še vedno čakajo na krstno zmago v Top 16, so se slednji povsem nepričakovano približali na gostovanju pri Panathinaikosu. S polaganjem Nachbarja in njegovo 16. točko na tekmi je bil rezultat dobre tri minute pred koncem 64:63 za atensko moštvo.

Domači so po zaslugi nekaj zapravljenih napadov nemške ekipe ušli na navidez varno razliko. Tekma se je močno zapletla v zadnjih sekundah, ko je Marcus Banks pri 73:70 zadel le en prosti met, na drugi strani pa je na le točko zaostanka z neoviranim metom za tri znižal Sergerio Gipson.

Po dveh uspešnih prostih metih Jonasa Mačiulisa so domači prekinili nemški napad s hitro osebno napako, a je Gipson zgrešil že prvi prosti met, tudi drugega pa namenoma zapravil zaradi peščice sekund, ki so še ostale na semaforju, a se je žoga odbila v avt in po ogledu počasnega posnetka so jo sodniki dodelili domačim, ki so se lahko končno razveselili prigarane zmage.

Paul Davis je v Vitorii dosegel 20 točk ob eni redkih zmag BC Himkija v gosteh, s katero so Rusi na tretjem mestu skupine F prehiteli Cajo Laboral.