Nogometni svet prvič videl na delu revolucionarno pravilo napačne identitete

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ameriški nogometaši so z zanesljivo zmago začeli domače SP.
Oglej si celoten članek

Ameriška nogometna reprezentanca je odlično odprla svetovno prvenstvo, ki ga ZDA gostijo skupaj z Mehiko in Kanado. Američani so na svoji uvodni tekmi v Los Angelesu premagali Paragvaj s 4:1 (3:0).

Američani so pred turnirjem zagotavljali, da jim je selektor Mauricio Pochettino vbil zmagovalno miselnost, češ uspeh je le naslov prvaka. Čeprav ta po mnenju poznavalcev vsaj realno ni dosegljiv, pa so igralci ZDA izvrstno opravili svojo prvo nalogo na tem mundialu.

Pred kar nekaj hollywoodskimi in drugimi zvezdniki so v Los Angelesu po Ciudad de Mexicu in Torontu sprva opravili še tretjo otvoritveno slovesnost, na kateri je izstopala pevka Katy Perry, nato pa so glavno vlogo prevzeli ameriški nogometaši.

Foto: Profimedia ZDA : Paragvaj

Ti so že v prvem polčasu praktično odločili tekmo. Že v sedmi minuti so si Paragvajci zabili avtogol prek Damiana Bobadille. Folarin Balogun je nato v 28. minuti prvič opozoril nase, a njegov zadetek ni obveljal zaradi prepovedanega položaja. So pa ZDA podvojile prednost v 31. minuti, ko je po podaji Christiana Pulišića zadel prav Balogun.

Isti igralec je pred 70.492 gledalci zadel tudi za 3:0, in sicer ob koncu prvega polčasa, ko je iz bližine pospravil žogo v mrežo po podaji Malika Tillmana.

Tudi v drugem polčasu tekme, ki jo je sodil Nizozemec Danny Makkelie, so Američani, 17. na svetovni lestvici, imeli večinoma vse pod nadzorom, je pa Paragvaj, 41. na svetovni lestvici, vzbudil nekaj upanja v 73. minuti, ko je v kazenskem prostoru podajo Julia Encisa z nizkim strelom izkoristil Mauricio za 1:3.

Foto: Profimedia ZDA : Paragvaj

Čeprav je ritem igre v končnici malce padel, pa so Američani, ki so imeli več žogo v posesti, še nekajkrat zlahka prišli v kazenski prostor tekmeca, imeli tudi še nekaj zaključnih strelov, v praktično zadnji sekundi tekme pa je zanesljivi zmagi piko na i s strelom z zunanjim delom stopala postavil Giovanni Reyna.

V skupini D sta poleg ZDA in Paragvaja še Avstralija in Turčija, ti bosta svojo tekmo igrali v nedeljo ob 6.00 po slovenskem času v Vancouvru.

V petek zvečer se je sogostiteljica prvenstva Kanada na svoji uvodni tekmi v Torontu z Bosno in Hercegovino razšla z neodločenim izidom 1:1 (0:1). Druga tekma v skupini B med Katarjem in Švico se bo danes v San Franciscu pričela ob 21.00 po slovenskem času.

Pravilo napačne identitete kot prvega razveselilo Reama

Ameriški nogometni reprezentant Tim Ream pa je na omenjeni tekmi postal prvi igralec, ki je imel korist od novega pravila, tako imenovanega pravila napačne identitete. Tega je letos uvedel mednarodni odbor za nogometna pravila Ifab.

Novo pravilo dovoljuje sodniku, da uporabi videosodnika Var za spremembo odločitev o rdečih in rumenih kartonih, dodeljenih napačnemu igralcu. Pravilo naj bi najbolj pomagalo pri konfrontacijah več igralcev, ko ima sodnik oviran pogled na dogajanje.

Foto: Profimedia ZDA : Paragvaj

Nizozemski sodnik Danny Makkelie je tako na obračunu v Los Angelesu sprva ameriškemu branilcu pokazal rumen karton zaradi prekrška nad Miguelom Almironom. Po pregledu posnetka pa je spremenil odločitev in rumen karton pokazal Paragvajcu zaradi simuliranja.

Ream, ki je pri 38 letih postal najstarejši Američan z nastopom na SP, bo tako lahko bolj sproščeno nadaljeval skupinski del mundiala, saj bi ga ob prejetem rumenem kartonu le še eden ločil od ene tekme prepovedi igranja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.