Olimpiji pivovarski derbi, Helios prek Elektre

Pivovarski derbi drugega kola lige Telemach za prvaka je v Stožicah dobila Union Olimpija, ki je s 73:61 premagala Zlatorog Laško. Poleg Krke, ki je premagala Šentjur, je v četrtek pri Elektri slavil tudi Helios. V ligi za obstanek so Hopsi nadaljevali svoj zmagoviti niz proti Rogaški Crystal (78:72). Parklji pred izpadom.

Košarkarji Heliosa so zabeležili drugo zmago v ligi Telemach za prvaka, Elektra pa je doživela drugi poraz. Domžalčani so večji del posla na poti do zmage opravili ob zaključku prvega polčasa in na začetku drugega, ko so gostiteljem za šest minut in pol zaprli vse dohode do koša.

Varovanci Zmaga Sagadina so večino tekme narekovali ritem igre. Prvo četrtino so dobili po zaslugi 14 točk Earla Gaya, na odmor pa so odšli s sedmimi točkami naskoka, čeprav je bil rezultat še v 19. minuti zgolj 40:42. S čvrsto obrambo je Helios nadaljeval tudi v drugem polčasu ter po delnem izidu 12:0 v prej omenjenih šestih minutah in pol prišel do vodstva 54:40.

Četudi se je Elektra v 36. minuti približala na 57:65, pa zmage gostov ni ogrozila, saj je imel tekmec dovolj razpoloženih košarkarjev. Ob Gayu še Klemna Prepeliča, ki je dosegel 22 točk (trojke 7:9, 6 podaj), od tega 19 v zadnjih treh četrtinah, ter Dražena Bubniča in Draga Pašalića, ki sta zbrala vsak po 11 točk. Pri Elektri je Salih Nuhanović vknjižil 19 točk, tri manj je imel Sanel Bajramlić, 15 pa Mensud Julević.

Helios bo naslednjo tekmo igral v nedeljo, 1. aprila, doma proti Olimpiji, Elektra pa bo po dveh domačih tekmah (Olimpija) v soboto gostovala pri državnih prvakih v Novem mestu.

Olimpiji pivovarski derbi proti Laškemu

Košarkarji Uniona Olimpije so po pričakovanjih zabeležili drugo zmago v ligi za prvaka. Pred maloštevilnimi gledalci v dvorani Stožice so premagali Zlatorog, ki se je dolgo časa uspešno upiral favoriziranemu tekmecu, v zadnji četrtini pa vendarle klonil proti kakovostnejši in izkušenejši zasedbi iz Ljubljane.

Varovanci Ivana Sunare so se tri četrtine tekme zgledno borili, dobili prvi del igre, vodili ob polčasu, nato pa v zadnjih desetih minutah dopustili, da je Olimpija v nekaj minutah rešila vprašanje zmagovalca. Odločilni vlogi pri tem sta imela Jan Močnik (7 točk, 3 podaje) in Vladimir Dašić (18 točk), mejo desetih točk pa so pri domačih presegli še Deon Thompson in Dino Murić (oba po 14) ter Jaka Blažič (11). Pri gostih je največ košev dosegel Jaka Brodnik (13).

V tretjem kolu (1. aprila) bo Olimpija gostovala pri Heliosu, Laščane pa v Treh lilijah čaka lokalni derbi s Šentjurjem.

Krka ni grešila v Šentjurju

Branilci naslova iz Novega mesta so na neugodnem gostovanju v Šentjurju vknjižili načrtovani točki. Vprašanje zmagovalca so rešili v tretji četrtini, ki so jo dobili z 29:10. Dokler Novomeščani niso zaustavili gonilnih sil Šentjurja, Američanov Travisa Nelsona (22 točk) in Patricka Remberta (13 točk, 5 skokov), so jim gostitelji dihali za ovratnik. Ob odmoru so celo vodili s 45:42, nato pa v tretji četrtini naleteli na čvrsto obrambo Krke, proti kateri se niso znašli, in visoko zaostali. Pred zadnjimi desetimi minutami so imeli varovanci Aleksandra Sekuliča 16 točk naskoka, tako da je bil preostanek tekme zgolj formalnost.

Rembert je bil najboljši strelec in MVP tekme z indeksom 26, le točko nižji statistični zmnožek pa je imel na drugi strani Zoran Dragić, ki je zbral 16 točk, sedem skokov in štiri podaje. Krka bo v soboto, 31. marca, gostila Elektro, Šoštanjčane pa čaka gostovanje v Laškem.

Hopsi nadaljevali zmagoviti niz

Vodilni na lestvici državnega prvenstva v boju za obstanek Hopsi so zmagoviti niz nadaljevali tudi v Rogaški Slatini. Gostitelji so namreč začeli dvoboj izjemno slabo in si že po prvem delu igre nabrali deset točk zaostanka. V nadaljevanju so lovili goste in se jim ob polčasu približali že na -2, a nato so v zadnji četrtini spet popustili.

V odločilnem delu igre so namreč Hopsi na krilih Andreja Podvršnika (17 točk, 4 skoki), Dmitrija Sviridova (15 točk), ki je bil stoodstotno natančen izza črte prostih metov, ter Mihe Vašla (12 točk) tekmo mirno pripeljali do konca in vknjižili novo zmago. Pri domačih so se najbolj izkazali Boban Tomič z 18 točkami, sedmimi skoki in šestimi podajami, Dejan Milašinovič (17 točk) in Semir Smajlovič (11), a so imeli premalo pomoči pri soigralcih.

Košarkarji Rogaške bodo v naslednjem kolu gostovali na Kodeljevem pri Geoplinu Slovanu, Hopsi pa bodo v 5. kolu lige Telemach doma gostili Maribor Messer. Obe tekmi bosta na sporedu 31. marca ob 19. uri.

LTH Castings Mercator blizu obstanka

Košarkarji LTH Castings Mercatorja so naredili velik korak k obstanku v ligi. Pred domačimi gledalci v dvorani Poden so premagali Geoplin Slovan in tako vpisali tretji par točk v sezoni. Ločani imajo šest kol pred koncem lige za obstanek dve zmagi prednosti pred zadnjeuvrščenimi Parklji, hkrati pa še boljši medsebojni izkupiček.

Varovanci trenerja Luke Bassina so že v rednem delu lige Telemach odigrali tri izenačene dvoboje z Ljubljančani, a vsakokrat ostali praznih rok, tokrat pa so v zadnji četrtini naredili velik preobrat in zasluženo prišli do dveh točk. Med 35. in 39. minuto so dosegli delni rezultat 15:0.

Gostitelji niso vrgli puške v koruzo že v 23. minuti, ko so prvič zaostali z dvomestnim številom točk (34:46), še manj v 28., ko se je razlika znova povečala (48:57), in tudi ne v 35. minuti, ko so gostje vodili z 68:61. Na sceno sta tedaj stopila najizkušenejša domača igralca, Tomo Čajič (vseh 17 točk v drugem polčasu) in Blaž Mahkovic (12 točk v zadnji četrtini, skupno 23), ki sta sama poskrbela za preobrat 73:68, nova trojka Jana Demšarja pa je domačim prinesla 76:68.

LTH Castings Mercator lahko vse dvome o obstanku reši v naslednjem kolu (31. marca), ko bo gostoval pri Parkljih, Slovan pa se bo doma meril z Rogaško.

Parklje po porazu v Mariboru reši le še čudež

Obračun med vodilno ekipo lige za obstanek iz Maribora in ljubljanskimi Parklji, ki so od srede dalje in zmage LTH Castings Mercatorja še korak bližje izpadu v 2. SKL, se je razpletel po pričakovanjih. Gostje niti za trenutek niso bili enakovreden tekmec v dvorani Tabor. Medtem, ko je gostujoči trener Jaka Zalaznik večino tekme odigral z osmimi igralci, med katerimi je največ točk dosegel Luka Nemanič (14), je domači strateg Igor Kuzma enakomerno razporedil minutažo med vsemi dvanajstimi košarkarji in prav vsi, ki so stopili na parket, so se tudi vpisali med strelce.

Ilija Gavrić je v 25 minutah dosegel 16 točk (8 skokov) ob metu 8:10 iz igre, točko manj je zbral Marko Cej, ki je iz igre prav tako zgrešil le dvakrat (5:7), 13 pa jih je zabeležil Jan Špan. V petem krogu bodo Mariborčani gostovali na Polzeli, Ljubljančane pa na Ježici čaka derbi začelja proti igralcem iz Škofje Loke.