Petelini gospodarili na polju tulipanov

V današnji osrednji tekmi 3. kroga kvalifikacij za svetovno prvenstvo v Rusiji 2018 je Francija v Amsterdamu premagala Nizozemsko z 1:0.

Edini gol je na tekmi v Amsterdamu dosegel Paul Pogba v 30. minuti. Najdražji nogometaš sveta se je z velike oddaljenosti odločil za strel, ob njegovi bombi pa je nekoliko nespretno reagiral tudi čuvaj domače reprezentance Maarten Stekelenburg, ki se je dotaknil žoge, a ji ni uspel preprečiti poti v mrežo.

Galski petelini so na dvoboju, kjer je pravico delil Slovenec Damir Skomina, mirno nadzirali potek srečanja, Nizozemci so šele v zadnjih minutah tekme prišli do pravega strela na gol, a se je ob poizkusu Memphisa Depayja izkazal čuvaj mreže pri galskih petelinih Hugo Lloris.

V okviru skupine A je Švedska na domačih tleh ugnala Bolgarijo s 3:0, Luksemburg pa je presenetljivo osvojil točko v Belorusiji. Luksemburžani so sicer že na nekaj zadnjih tekmah pošteno namučili tekmece. Belorusija je sicer celoten drugi polčas imela igralca več na igrišču. Gostitelje je v vodstvo popeljal Pavel Savitskij (80.), izenačujoči gol je pet minut kasneje dosegel Aurelien Joachim. Za Švedsko so proti Bolgariji zadeli Ola Toivonen (39.), Oscar Hiljemark (45.) in Victor Nilsson Lindeloef (58.).

V skupini B so favorizirane izbrane vrste upravičile vlogo favorita. Švica je po zelo povprečni predstavi slavila v Andori z 2:1. Za nogometaše iz dežele sira in čokolade sta zadela Fabian Schaer (19.) in Admir Mehmedi (77.), za gostitelje pa Cristian Martinez (90.). Portugalska je v gosteh ugnala Ferske otoke s 6:0, v prvem polčasu je vse tri gole za evropske prvake dosegel Andre Silva (12., 22. in 37.), v drugem pa so zadeli še Cristiano Ronaldo (65.), Joao Moutinho (91.) in Joao Cancelo (93.). Madžarska je vse tri točke osvojila v Latviji po zmagi z 2:0, zadela sta Adam Gyurcso (10.) in Adam Szalai (77.).

V skupini H so belgijski in grški nogometaši še tretjič zmagali. Belgijce je na gostovanju v Gibraltarju že v prvi minuti popeljal Christian Benteke, ki je nato zadel še v 43. in 55. minuti. Poleg njega so se za končno zmago s 6:0 med strelce vpisali še Axel Witsel (19.), Dries Mertens (52.) in Eden Hazard (78.). Grki so slavili v Estoniji z 2:0, gola pa sta dosegla Vasilios Torosidis (2.) in Konstantinos Stafylidis (61.). Nogometaši iz BiH so na domačih tleh ugnali Ciper, dvakratni strelec pa je bil prvi zvezdnik moštva Edin Džeko v 70. in 81. minuti.

Evropske kvalifikacije se bodo nadaljevale v torek, ko bodo na sporedu tekme v skupinah C, E in F. Slovenija bo v okviru skupine F gostila Anglijo, na sporedu pa sta še dvoboja Litva - Malta in Slovaška - Škotska. Pari skupine C so Nemčija - Severna Irska, Norveška - San Marino in Češka - Azerbajdžan, skupine E pa Kazahstan - Romunija, Poljska - Armenija in Danska - Črna gora.