V nadaljevanju preberite:
- Tadej Pogačar je prvi favorit za zmago na dirki po Franciji, ki se bo začela v soboto z uvodno etapo v Španiji.
- Zvezdnik moštva UAE Team Emirates se je v Barceloni pojavil z novo pričesko.
- Največja ovira na poti do petega naslova, s katerim bi izenačil rekord, bo bržkone Danec Jonas Vingegaard.
Kolesarska smetana na čelu s prvim kolesarjem sveta Tadejem Pogačarjem je zbrana v Španiji, kjer se bo v soboto začela 113. izvedba prestižne dirke po Franciji. Prvi favorit je dvakratni branilec naslova Pogačar, ki bi se z morebitno novo zmago izenačil s četverico kolesarjev s petimi naslovi na dirki vseh dirk.
Pogačar, osvajalec Toura v letih 2020, 2021, 2024 in 2025, se lahko izenači z legendami, kot sta Francoza Jacques Anquetil in Bernard Hinault, Belgijec Eddy Merckx in Španec Miguel Indurain. Španec je zadnji od omenjenih prišel do pete zmage leta 1995.
Pogačarjev glavni tekmec bo Danec Jonas Vingegaard, s katerim sta osvojila zadnjih šest Tourov, iz ozadja pa bi lahko zapretil še Francoz Paul Seixas.
Glede na to, da Vingegaard na Tour prihaja na krilih nedavne zmage na Giru, gre pričakovati močan odpor danskega zvezdnika, ki je v Italiji postal šele osmi kolesar v zgodovini z zmagami na treh največjih dirkah.
Pogačarja na tem seznamu še ni, manjka mu Vuleta, na kateri je nastopil samo leta 2019 in takrat osvojil tretje mesto.
Slovenski kolesar je nazadnje slavil na dirki po Švici, ki se je zanj sprevrgla v veliko psihološko preizkušnjo, potem ko se je uvodoma težje poškodovala njegova izbranka Urška Žigart.
Pogačar si je pred odhodom v Barcelono omislil tudi novo pričesko, ki jo je ponosno razkazoval v sklepni fazi priprav na Pirenejskem polotoku.
"Dirka po Franciji je vselej največji izziv v sezoni in preizkušnja, ki nas v ekipi najbolj motivira. Vsako leto pridemo na start z zavedanjem, da se lahko v treh tednih zgodi vse, kar Touru daje dodaten čar," je povedal 27-letnik in dodal, da so kot ekipa zelo dobro pripravljeni ter da komaj čakajo uvodni test v Barceloni.
Kolesarje na poti od Barcelone do Pariza čaka 3333 km, od tega osem gorskih etap, štiri razgibane, sedem ravninskih ter še ena klasična vožnja na čas v 16. etapi. Zadnji dan v Parizu prinaša vnovično prečkanje tlakovanega Montmartra na poti do Elizejskih poljan.