Puskasova ubijalska levica

Foto: Žurnal24 Puskas (v ospredju) je tako prišel prišel na Wembley, kjer je porazil angleško r
Nogometna tekma med Slovenijo in Madžarsko je pred vrati, zato vam predstavljamo nogometno legendo, madžarskega čarovnika z žogo Ferenca Purczfelda Biróa, bolj znanega pod priimkom Puskas.
Oglej si celoten članek
 

Z levico je lomil prečke

Puskas naj bi imel tako močan strel, da je na Madžarskem zlomil kar štiri prečke. So bile madžarske prečke tako krhke ali je bila Pusasova leva noga res tako "ubijalska"?

Madžarski nogometaš Ferenc Purczfeld Biró se je rodil 2. aprila 1927 v Budimpešti na Madžarskem . Pozneje je njegova družina spremenila priimek v Puskas . Ferenca še danes vsi poznajo pod tem priimkom, ki v prevodu pomeni puška. Prav ta prevod je na najboljši možni način označeval njegove sposobnosti, saj je izjemni napadalec v 529 odigranih tekmah dosegel kar 514 golov. Temu je dodal še 84 golov v 85 odigranih tekmah za reprezentanco.

Kot smo že omenili, vam Puskasa predstavljamo zato, ker se bodo naši nogometaši kmalu pomerili z madžarsko reprezentanco in samo veseli smo lahko, da Madžari že dolgo niso več tisto, kar so bili. Kar pa je najbrž še pomembneje, v svojih vrstah nimajo puške oziroma Ferenca Puskasa, nekdanjega velemojstra okroglega usnja, ki je blestel na skoraj vsaki tekmi, na kateri je stopil na zelenico.


Ferenc Puskas v dresu madžarskega Honveda © AFP

 
Jabolko ne pade daleč od drevesa
Njegov oče je bil nogometaš, zato ni čudno, da je šel sin po stopinjah svojega prvega vzornika. Pri desetih letih je zaigral za lokalni klub A. C. Kispest . Zaradi mladosti je uporabljal lažno ime Miklos Kovacs in šele pri 12 letih je lahko končno tudi “uradno” zaigral. Kispset je pozneje prešel v roke ministrstva za obrambo, tako da se je preimenoval v Honved in zaživel kot nogometno moštvo madžarske vojske. Posledica tega je bila, da so nogometaši prejeli različne nazive, Puskasa pa se je prijel vzdevek Galopirajoči major . Navijači so ga s tem "povišali", čeprav se je v vojski prebil zgolj do naziva polkovnik. Honved je postal z naskokom najmočnejše moštvo na Madžarskem, saj so osvojili kar pet naslovov, Puskas pa je štirikrat postal najboljši strelec lige. Leta 1948 je dosegel 48 golov in tako postal najučinkovitejši nogometaš v Evropi .

 

Samo njemu v čast

Madžari so svoj največji stadion Nep že pred časom preimenovali v stadion Ferenca Puskasa. Njegovo ime ima tudi ena od ulic v Budimpešti.

Magični Madžari pisali zgodovino
Tako uspešen nogometaš seveda ni ostal brez povabila v reprezentanco. Prav reprezentanca je za vse madžarske nogometaše pomenila priložnost za dokazovanje v tujini, saj različni evropski pokali, kot jih poznamo danes, še niso obstajali. In madžarska reprezentanca še zdaleč ni bila mačji kašelj za nasprotnike, še več, madžarski nogometaši so premagali praktično vsakogar, ki se jim je postavil po robu. Puskas tudi tukaj ni igral stranske vloge, skupaj z Zoltanom Cziborjem, Sandorjem Kocsisom, Jozsefom Bozsikom in Nandorjem Hidegkutijem je postavil tudi nov mejnik v reprezentančnem nogometu, saj je madžarska reprezentanca ostala neporažena kar 32 tekem zapored. Tako so si člani izbrane vrste prislužili naziv Magični Madžari.

Med največje uspehe zagotovo spada zmaga proti takrat nepremagljivim in samovšečnim Angležem . Angleži so morali premoč priznati na domačem Wembleyju , ko so izgubili s 6:3, popoln polom pa so doživeli v Budimpešti, ko jih je četa pod vodstvom Puskasa, ki je na obeh tekmah dosegel štiri gole, osramotila s kar 7:1. To je tudi najvišji poraz v zgodovini angleškega reprezentančnega nogometa. V nadaljevanju si lahko ogledate film z nekaterimi najboljšimi potezami neverjetnega Puskasa.



Je bil ali ni bil?
Madžari so leta 1952 v Helsinkih postali olimpijski prvaki in nihče več ni dvomil v njihove sposobnosti. Vsi, ki se vsaj malo spoznajo na nogomet, zagotovo vedo za finalno tekmo svetovnega prvenstva leta 1954 med Madžarsko in Zahodno Nemčijo . Madžari so bili veliki favoriti, saj so Nemce že v predtekmovanju premagali z 8:3. Finale pa je vedno nekaj posebnega in to se je pokazalo tudi tokrat. Puskas je zaradi poškodbe moral izpustiti kar nekaj odločilnih tekem na tem prvenstvu, vendar je v finalu kljub vsemu stisnil zobe in zaigral v prvi postavi.

 

Preberite še ...

Časovni stroj: Ben Johnson
Časovni stroj: Wilt Chamberlain

Madžare je že v šesti minuti popeljal v vodstvo prav Puskas. Na 2:0 je samo nekaj minut pozneje povišal Czibor in vse je kazalo, da bodo Nemci še drugič klonili. Vendar pa je že v prvem polčasu prišlo do izenačenja na 2:2. V drugem polčasu so predvsem Madžari zapravili številne priložnosti in Nemci so to izkoristili. Šest minut pred koncem je Helmut Rahn zadel za končnih 3:2. Puskas je le dve minuti pred zadnjim žvižgom sodnikove piščalke sicer dosegel izenačujoči zadetek, vendar ga je sodnik razveljavil zaradi domnevnega in nadvse sporno dosojenega prepovedanega položaja. Madžarska je tako v najbolj neprimernem trenutku izgubila prvo tekmo po seriji 32 zaporednih zmag.


Puskas v dresu Reala iz Madrida © AFP

 
Športno pot končal v Španiji
Leta 1956 so se začeli ustanavljati različni evropski pokali in tudi Honved je bil član tako imenovanega Pokala evropskih prvakov . Vendar je na Madžarskem, bolje rečeno v Budimpešti, izbruhnila revolucija. Igralci Honveda so se takrat mudili v španskem Bilbau in nekateri, med njimi tudi Puskas, se domov niso več hoteli vrniti. Raje so si začeli iskati nove, bogatejše klube širom Zahodne Evrope . Ker pa so zapustili državo in klub, ne da bi jim pri Honvedu potekla pogodba, jih je Fifa ostro kaznovala.

Čeprav sta bila predvsem italijanska velikana AC Milan in Juventus zelo zainteresirana za nakup Galopirajočega majorja, do tega ni prišlo, saj mu je Fifa izrekla dvoletno prepoved igranja nogometa. Puskas se je zato preselil v Avstrijo in se po odsluženi kazni vrnil v Italijo , kjer je sicer igral, vendar nikoli za najboljše klube, ki ga v svojih vrstah niso več želeli imeti. Razlog? Skrbelo jih je, da se Puskas pri svojih 31 letih ne more več vrniti na vrh, poleg tega pa je sloviti Madžar v dveh letih premora pridobil kar nekaj kilogramov preveč.

 

Izdajalec

Puskas je v času Madžarske revolucije ostal v Španiji, kar je madžarske oblasti tako razjezilo, da se vse do konca 80. let ni smel vrniti domov, saj je veljal za izdajalca svojega naroda. Ob vrnitvi pa so ga vsi nogometni navdušenci častili kot Boga.

Leta 1958 mu je vendarle uspelo najti ekipo, in to kar sloviti Real iz Madrida . Svojim novim delodajalcem se je zahvalil na najboljši možni način. Z goli. V prvi sezoni je dosegel kar štiri hat-tricke, leta 63 pa je na dveh tekmah proti večnemu tekmecu Barceloni dosegel kar šest golov, tri na stadionu Santiago Bernabeu in tri na Nou Campu . V osmih sezonah in 180 odigranih tekmah v dresu Belega baleta je dosegel kar 156 golov, tako da so ga pozneje povsem upravičeno razglasili za najboljšega strelca 20. stoletja v španski ligi. Realu je s svojimi goli – štiri sezone je bil najboljši strelec v Španiji – pomagal do petih naslovov španskega prvaka in tudi zmage na prestižnem Pokalu evropskih prvakov.



Igral boljše kot treniral
Puskas se je v nogometno zgodovino zapisal tudi na finalni tekmi za osvojitev Pokala evropskih prvakov. Njegov Real se je, potem ko se je v polfinalu po zaslugi Pusaksovega hat tricka poigral z Barcelono , za prestižni naslov pomeril z Eintrachtom iz Frankfurta (gole s te tekme si lahko ogledate v filmu) in ga premagal kar s 7:3, Puskas pa je k tej zmagi prispeval kar štiri gole. Leta 1962 je dobil tudi špansko državljanstvo in še istega leta je na svetovnem prvenstvu branil barve španske furije. Vendar se tu ni izkazal, za reprezentanco s pirenejskega polotoka je odigral zgolj štiri tekme, med strelce pa se ni vpisal.


Puskas se je preizkusil tudi v vlogi seletorja. © AFP

 
Potem ko je leta 1966 novemu rodu Realovih igralcev še enkrat pomagal na vrh Evrope (zmaga v Pokalu evropskih prvakov), se je Puskas upokojil in se kaj kmalu preizkusil v povsem drugačni vlogi. Postal je trener, vendar se ob igrišču nikoli ni znašel tako dobro, kot se je na njem. V vlogi trenerja je največji uspeh dosegel, ko je leta 1971 Panathinaikos pripeljal v finale Pokala evropskih prvakov. Tu pa so njegovi varovanci naleteli na previsoko oviro – nizozemski Ajax z Johannom Cruyffom na čelu je bil premočan in jih na Wembleyju premagal z 2:0.

Po vrnitvi na Madžarsko je leta 1993 celo prevzel vodenje izbrane vrste, vendar pri tem ni bil ravno uspešen in je to funkcijo tudi kaj kmalu opustil. Čeprav v nogometu ni bil več aktiven, je vseeno veljal za ostrega kritika madžarskega nogometa, ki je v 90. letih povsem potonil v sivo povprečje ali celo pod to mejo. Zdravniki so leta 2000 ugotovili, da ima Puskas Alzheimerjevo bolezen , septembra, šest let pozneje pa je bil sprejet v bolnišnico, kjer je 17. novembra za posledicami pljučnice tudi umrl. Ferenc Puskas je za seboj je pustil res neverjeten pečat, pečat izjemnega nogometaša, ki je s svojimi projektili "ubijal" nasprotnikove vratarje.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.