Šesta Ilka spravila v koš Tino in Marušo

Ne Tina Maze ne Maruša Ferk nista blesteli na smuku v Lake Louisu. Obe sta ostali brez točk s 35. in 33. mestom. Zato pa je za pravo senzacijo s šestim mestom ob številki 34 poskrbela Ilka Štuhec, kar je njen najboljši dosežek v karieri. Zmagala je Lindsey Vonn.

Američanka Lindsey Vonn je prepričljivo zmagala na smuku za svetovni pokal alpskih smučark v kanadskem Lake Louisu (1:53,19). Mariborčanka Ilka Štuhec je presenetila s šestim mestom (+2,38) in uspehom kariere, brez točk pa sta ostali Maruša Ferk na 33. mestu (+3,61) in Tina Maze, ki je bila razočarana na 35. mestu (+3,75). Druga je bila presenetljivo Tina Weirather iz Liechteinsteina (+1,95), ki je nastopila s številko 40, tretja pa Švicarka Dominique Gisin (+2,06).

"Že včeraj po treningu sem si želela, da bi se uvrstila podobno, okrog 19. mesta. Zelo sem vesela in tudi sama presenečena. Uspela mi je zelo dobra vožnja, naredila pa sem še nekaj napak in upam, da jih bom jutri odpravila. Pristop k sami tekmi pa je bil stoodstoten. Želim si še naprej smučati čim bolj sproščeno," je bila zadovoljna Štuhčeva. Trener za hitre discipline Andrej Možina pa je dodal: "Štuhčeva se je zelo dobro prvič doslej spopadla s to progo in je od prvega treninga naprej odpravljala napake. Poleg tega je izkoristila tudi dobre razmere na progi. Tudi za nas je ta izid presenečenje. Razmere za nastop so bile zelo spremenljive, potrebno pa je vzeti, kar se ponuja. Štuhčevi se je vse sestavilo v izvrsten izid."

Foto: Reuters Tina Maze je kljub sedmemu mestu ohranila lepo prednost pred Görglovo. (Foto: Re Prvo ime v slovenskem taboru je bila tokrat 21-letna Štuhčeva, ki je bila s startno številko 34 na šestem mestu izenačena z Italijanko Lucio Recchia. Prvič se je prebila med deseterico svetovnega pokala, med dobitnicami točk pa je bila doslej le dvakrat; 9. marca 2008 v Crans Montani je bila 12. v superkombinaciji in 8. marca 2008 v Crans Montani 22. v smuku.

Štuhčeva, mladinska svetovna prvakinja v slalomu in kombinaciji (2007) ter v smuku (2008), je v svetovnem pokalu po številnih poškodbah nastopila prvič po skoraj dveh letih prejšnjo soboto na veleslalomu v Aspnu, kjer je na prvi progi odstopila. V Baslu so ji 30. marca lani operirali kolena. Pred tem se je po dveh poškodbah in dvajsetih mesecih odsotnosti vrnila na tekmovanja 7. decembra 2009 in na superveleslalomu Fis v švicarskem Davosu zasedla peto mesto.

V svetovnem pokalu je nato zadnjič nastopila 24. januarja 2010 v italijanski Cortini d'Ampezzo in se s 46. mestom ni uvrstila v finale veleslaloma. Mariborčanka se je prvič poškodovala med treningom v Čilu avgusta 2008. Tedaj si je strgala prednje križne vezi, po operaciji in daljši rehabilitaciji pa si je desno koleno znova poškodovala sredi septembra lani treningu v Švici.

Črnjanka Mazejeva ni bila prepričljiva na uvodnih treningih, na katerih je testirala opremo. Tekmo je sicer začela solidno, uvrstitev med deseterico pa je zapravila v spodnjem delu, ko je v kratkem odseku med tretjim in četrtim merjenjem časa izgubila več kot pol sekunde in na koncu za 14 stotink zaostala tudi za Ferkovo.

Povsem prerojena pa je bila, kljub ločitvenemu postopku, Vonnova. Tekmovalka z dekliškim priimkom Kildow je prejšnji konec tedna v Aspnu veleslalom končala razočarana na 12. mestu, nedeljski slalom pa je zaradi težav s hrbtom celo izpustila. Na prvi tekmi sezone v hitrih disciplinah je uresničila svoje napovedi, da je slalom odpovedala zaradi čim boljše priprave na ta "hitri" konec tedna. Svojo 43. zmago v svetovnem pokalu je zabeležila z več kot dvema sekundama naskoka pred vsemi tekmicami razen Weiratherjevo. Slednja doslej še ni bila na zmagovalnih stopničkah pokala, le dvakrat pa med deseterico.

Najbolje pa ni šlo nekdanji dobri prijateljici Vonnove Marii Riesch, ki se je v poletnem premoru poročila in sedaj nosi še drugi priimek Höfl. Nemka ji je lani za las odvzela veliki kristalni globus, njun medsebojni odnos pa je hud boj povsem preobrnil. Riescheva tokrat sicer ni bila povsem dotolčena, razen zaradi velikega zaostanka, z devetim mestom pa je prvič po petih tekmah v Lake Louisu ostala brez stopničk za zmagovalke.