Šok za Hrvate, Bosanci na pragu Brazilije

Foto: EPA Lukaku Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA Lukaku Witsel Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA Lukaku Kovačić Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA Fellaini Kovačić Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA Hazard Mandžukić Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA Wilmots Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: EPA navijači Hrvaška Belgija kvalifikacije za SP Foto: Reuters Xavi Španija Belorusija kvalifikacije za SP Foto: Reuters Negredo Španija Belorusija kvalifikacije za SP Foto: Reuters Španija Belorusija kvalifikacije za SP Foto: EPA Van Persie Nizozemska Madžarska kvalifikacije za SP Foto: EPA Van Persie Kluivert Nizozemska Madžarska kvalifikacije za SP Foto: EPA Robben van Persie Nizozemska Madžarska kvalifikacije za SP Foto: EPA Strootman Nizozemska Madžarska kvalifikacije za SP Foto: EPA Robben Van der Vaart Nizozemska Madžarska Foto: EPA Estonija Turčija kvalifikacije za SP Foto: EPA Yilmaz Estonija Turčija kvalifikacije za SP Foto: EPA Jarmolenko Ukrajina Poljska kvalifikacije za SP Foto: EPA Jarmolenko Ukrajina Poljska kvalifikacije za SP Foto: EPA Jarmolenko Ukrajina Poljska kvalifikacije za SP Foto: EPA Rooney Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Rooney Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Rooney Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Townsend Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Townsend Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Townsend Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Sturridge Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Sturridge Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: EPA Sturridge Anglija Črna gora kvalifikacije za SP Foto: Reuters Misimović Ibišević Džeko BiH Liechtenstein kvalifikacije za SP Foto: Reuters Misimović Ibišević BiH Liechtenstein kvalifikacije za SP Foto: EPA Džeko BiH Liechtenstein kvalifikacije za SP Foto: EPA Džeko BiH Liechtenstein kvalifikacije za SP Foto: EPA Misimović BiH Liechtenstein kvalifikacije za SP Foto: EPA Mitroglou Grčija Slovaška kvalifikacije za SP Foto: EPA Škrtel Manolas Grčija Slovaška kvalifikacije za SP Foto: EPA Škrtel Manolas Grčija Slovaška kvalifikacije za SP Foto: EPA Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA navijači Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Khedira Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Khedira Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Schürrle Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Schürrle Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Özil Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Boateng Özil Nemčija Irska kvalifikacije za SP Foto: EPA Rusija Luksemburg kvalifikacije za SP Foto: EPA Capello Rusija Luksemburg kvalifikacije za SP Foto: EPA Portugalska Izrael kvalifikacije za SP Foto: EPA Ricardo Costa Portugalska Izrael kvalifikacije za SP Foto: EPA Portugalska Izrael kvalifikacije za SP Foto: EPA Cristiano Ronaldo Portugalska Izrael kvalifikacije za SP Foto: EPA Eden ben Basat Portugalska Izrael kvalifikacije za SP Foto: EPA Danska Italija kvalifikacije za SP Foto: EPA Bendtner Danska Italija kvalifikacije za SP Foto: EPA Bendtner Danska Italija kvalifikacije za SP Foto: EPA Aquilani Danska Italija kvalifikacije za SP Foto: EPA Harnik Švedska Avstrija kvalifikacije za SP Foto: EPA Alaba Harnik Švedska Avstrija kvalifikacije za SP Foto: EPA Ibrahimović Prödl Švedska Avstrija kvalifikacije za SP Foto: EPA Ibrahimović Larsson Švedska Avstrija kvalifikacije za SP
Pot v Brazilijo so potrdili Belgijci, Švicarji, Španci in Nemci, ki so se tako pridružili Italijanom in Nizozemcem. Blizu direktnega preboja na SP so še Bosanci, Rusi in Angleži.

Navdušujoči Belgijci, ki so na Maksimiru potrebovali le točko za zagotovitev plasmana na SP 2014, so v srečanje s Hrvaško krenili brez nekaterih poškodovanih nogometašev, a se to v derbiju skupine A na zagrebški zelenici ni pretirano poznalo, saj so gostje zasluženo slavili (1:2).

Hrvati so v prvem polčasu sicer imeli žogo malce več v svoji posesti, toda Belgijci so izgledali nevarno, kadarkoli so prišli na polovico domačih. Prvič je četa Igorja Štimca kapitulirala v 15. minuti, ko je lepo globinsko podajo Stevena Defourja po napaki Ivana Perišića vnovčil Romelu Lukaku in brez večjih težav matiral Stipeta Pletikoso. Tudi drugi gol je padel po protinapadu, tudi tokrat je bil realizator Lukaku, s strani Chelseaja posojeni napadalec Evertona je tokrat nadgradil asistenco Axela Witsela. Edino pravo priložnost za "ognjene" je v 45. minuti zapravil Mario Mandžukić, katerega strel z glavo po predložku Ivana Strinića je lepo ubranil Thibaut Courtois.

Na začetku drugega polčasa so Hrvati zaigrali bolj agresivno, toda bolj, ko se je tekma bližala koncu, bolj zanesljivo so Belgijci držali prednost. Veliko gostujočih navijačev, ki so povsem zapolnili maksimirsko južno tribuno, je razigrano prepevalo. Varovanci Marca Wilmotsa so bili še naprej precej bolj konkretni, Pletikosa je z dobro obrambo preprečil zadetek Marouaneja Fellainija iz neposredne bližine. V 83. minuti pa se je prebudilo upanje za Hrvate. Po predložku Domagoja Vide je pred vrati Courtoisa nastala gneča, odbito žogo je pripravljen pričakal Niko Kranjčar in jo z efektnim polvolejem pospravil v mrežo. Pet minut kasneje bi sodnik Howard Webb lahko mirno pokazal na belo točko po posredovanju Courtoisa nad Mandžukićem, toda enajstmetrovke ni bilo.

Zmagoslavje je Belgijcem prineslo uvrstitev na SP, Hrvati pa bodo v torek na Škotskem morali igrati na zmago, saj se še vedno zna zgoditi, da bodo v nasprotnem primeru najslabša drugouvrščena reprezentanca in ne bodo videli niti dodatnih kvalifikacij.

"Situacija je, kakršna pač je. Srečanje smo dobro odprli, Belgijci pa so takšna ekipa, ki čaka na svojo priložnost in to so danes izkoristili. Poklonili smo jim dve žogi na sredini in (Romelu, op. a.) Lukaku je dvakrat zadel. Mislim, da so gledalci lahko videli dobro tekmo. Sedaj je treba z zmago na Škotskem zaključiti kvalifikacije," je po tekmi povedal vezist "ognjenih" Ivan Rakitić.

Nori torek v skupini B

V skupini B si je Italija že pred oktobrom zagotovila SP, Azzurri pa so jo na stadionu Parken vseeno zagodli Dancem (2:2). Domači so bili po preobratu in dveh zadetkih Nicklasa Bendtnerja že na pragu pomembne zmage, ko jih je v sodnikovem dodatku šokiral Alberto Aquilani. Situacija v boju za dodatne kvalifikacije se je še dodatno zapletla po pričakovani zmagi Češke na Malti (1:4) in porazu Bolgarov v Erevanu (2:1).

Armenci so imeli kar nekaj sreče, saj so gostje tekmo končali s kar dvema igralcema manj. V končnici prvega polčasa je Nikolaj Bodurov na robu kazenskega prostora malce nespretno podrl Arasa Özbiliza, nogometaš moskovskega Spartaka pa je nato s prostega strela povedel domače v vodstvo. V drugem polčasu so Bolgari izenačili, a hitro ostali z deveterico na igrišču, ko je drugi rumeni karton dobil Ivelin Popov. Armenci so številčno prednost vnovčili v 87. minuti, iz protinapada je zabil Jura Movsisjan in napovedal napet torek v skupini B. Bolgari morajo za zanesljivo uvrstitev na drugo mesto doma premagati Čehe in upati na ne previsoko zmago Danske z Malto doma.

Dominantna Nemčija je zapečatila prvo mesto v skupini C z domačo zmago nad Irci (3:0). Za Elf so zadeli Sami Khedira, André Schürrle in Mesut Özil. Tudi drugo mesto je že oddano, saj so Švedi na Friends Areni ob koncu zlomili odpor Avstrijcev (2:1). Po vodstvu naših severnih sosedov po prvem polčasu, ko je mrežo zatresel Martin Harnik, še eno lepo priložnost pa je zapravil David Alaba, so Skandinavci povsem zagospodarili v drugem polčasu. Zlatan Ibrahimović je v 56. minuti podal do Martina Olssona, ki je z glavo izenačil. "Ibra" je nato zapravil še eno stoodstotno priložnost, v 86. pa se je odkupil z lepo sprejeto dolgo podajo in mirnim zaključkom za pot v dodatne kvalifikacije.

"To so bile odlične kvalifikacije. Fantje so danes opravili svojo dolžnost. Proti Ircem smo ostali potrpežljivi, čeprav smo imeli nekaj težav v drugem polčasu. Moramo še izboljšati določene malenkosti v defenzivnem bloku in pri prehodu v napadalno tretjino igrišča," je po zmagi povedal nemški selektor Joachim Löw.

Podobno kot v skupini B bo v boju za drugo pozicijo napeto tudi v skupini D. Nizozemska je s fantastično napadalno predstavo proti Madžarski (8:1) potrdila že prej priborjeno zmago v skupini. Ob osmih golih so domači še trikrat stresli okvir vrat.

Z zmago v gosteh sta kandidaturo za dodatne kvalifikacije sedaj močno podkrepili ekipi Turčije in Romunije. Oboji so dosegli pričakovani zmagi, Turki v Estoniji (0:2), Romuni pa v Andori (0:4). V torek v Istanbul prihajajo Nizozemci, v Bukarešto pa Estonci. V primeru enakega števila točk bodo zaradi boljšega medsebojnega izkupička napredovali Turki.

V skupini F so Portugalci z domačim remijem z Izraelom (1:1) zapravili priložnost, da bi še malce bolj pritisnili na vodilne Ruse, ki so gladko zmagali v Luksemburgu (0:4). Sedaj bodo Cristiano Ronaldo in druščina na prvem mestu le, če varovanci Fabia Capella izgubijo v Bakuju, sami pa izdatno napolnijo mrežo fantov iz Beneluksa.

Na stadionu lizbonskega Sportinga so domači sicer dominirali in v 27. minuti povedli, potem ko je Pepe predložek na drugo vratnico vrnil pred vrata, tam pa je Ricardo Costa v padcu z glavo zabil svoj prvi reprezentančni zadetek. V drugem polčasu Izraelci niso prišli do lepših priložnosti, dvakrat pa jih je višjega zaostanka rešil vratar Dudu Aouate. Na drugi strani pa je prav domači čuvaj mreže Rui Patrício gostom poklonil remi, ko je v 85. minuti povsem zgrešil žogo in jo spravil do Edena ben Basata, ki mu ni bilo težko izenačiti.

Štirje goli Bosancev v 12 minutah

V Zenici je reprezentanca Bosne in Hercegovine pričakovano lahko opravila z Liechtensteinom (4:1) in ostala na vrhu skupine G. Izbranci Safeta Sušića so že po prvem polčasu vodili s 4:0, dva gola je zabil Edin Džeko. Bosanci so štiri gole zabili v zgolj 12 minutah. Tudi Grki so obdržali svoje možnosti za prvo mesto, potem ko so doma premagali Slovake (1:0). Za goste je bila usodna katastrofalna napaka vratarja Jána Muche, ki si z zunanjim delom stopala ni uspel ustaviti povratne podaje Martina Škrtela. Ob pričakovani zmagi Grčije nad Liechtensteinom v zadnjem kolu mora BiH za zanesljivo pot v Brazilijo v torek zmagati v Litvi.

Angleži razveselili Wembley

Reprezentanca Anglije je z domačo zmago nad Črno goro (4:1) obdržala primt v skupini H. Na Wembleyu je mrežo gostov razdevičil Wayne Rooney, zmago pa je povsem ob koncu potrdil Daniel Sturridge iz enajstmetrovke. Za ovratnik otočanom dihajo Ukrajinci, ki so doma v zaprti tekmi uspeli poraziti Poljake (1:0) in jih izločiti iz boja za SP. Ob pričakovani zmagi Ukrajine v San Marinu morajo Angleži v torek za prvo mesto doma ugnati Poljake.

Aktualni svetovni in evropski prvaki Španci so z zmago na Mallorci proti Belorusiji (2:1) potrdili odhod v deželo sambe. Gostje so se dolgo upirali, v 61. minuti pa jih je načel Xavi Hernández. Prednost je podvojil rezervist Álvaro Negredo, poraz Belorusov pa ublažil Sergej Kornilenko. Zaradi boljšega medsebojnega izkupička so Španci že prvi, v dodatne kvalifikacije gredo Francozi.