Španska furija: Irci potolčeni nazaj v Dublin

Foto: EPA španija irska torres dunne ward gol 2 Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska torres dunne given gol 2 Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska torres gol 2 Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska torres arbeloa alba ramos gol 2 Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Torres Arbeloa Alba Silva Iniesta Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska torres fabregas menjava rezerva Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska fabregas gol Gdansk Euro 2012 žoga mreža dež kamera Foto: EPA španija irska fabregas silva gol Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska fabregas ramos cazorla silva martinez Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska silva gol Gdansk Euro 2012 ward Foto: EPA španija irska silva gol andrews ward Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska silva gol Gdansk Euro 2012 Torres Andrews Given Ward St Ledger Foto: EPA španija irska silva gol Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska keane iniesta Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska keane proenca sodnik karton kazen Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Iniesta Cox Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Pique Keane Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska torres st ledger Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska casillas Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska silva ward Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska mcgeady Gdansk Euro 2012 žoga glava Foto: Reuters španija irska torres ward gol Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska given torres gol strel Gdansk Euro 2012 žoga mreža zadetek Foto: EPA Torres Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Torres Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Torres Arbeloa Xabi Alonso Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: Reuters španija irska torres iniesta alonso busquets ramos silva xavi gol Gdansk Euro 20 Foto: EPA španija irska gol veselje torres iniesta xavi alonso ramos silva busquets Gdansk Foto: EPA španija irska španski navijači Gdansk Euro 2012 Manolo El Bombo boben zastave tr Foto: EPA španija irska trapattoni del bosque Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Iniesta Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Xavi Andrews Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska ramos keane Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska o'shea iniesta xabi alonso Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Casillas rokavica rokavice kapetan Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA Casillas Keane Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: Reuters španija irska gdansk stadion Gdansk Euro 2012 Foto: Reuters španija irska del bosque Gdansk Euro 2012 Foto: EPA španija irska španci xavi pique Gdansk Euro 2012 zbor dogovor skupina Foto: EPA navijači klobuk Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA navijači navijač maska Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA navijači maska Trapattoni Španija Irska Gdansk Euro 2012 Foto: EPA navijači toreador bikoborba bikoborci bikoborec Španija Irska Gdansk Euro 2012
Aktualna svetovna in evropska prvakinja Španija je na tekmi drugega kroga v skupini C prišla do prve in izdatne zmage nad Irsko (4:0). Dva gola Fernanda Torresa sta branilcem naslova prinesla lep kapital pred zadnjo tekmo skupine proti Hrvaški, kjer bi remi z 2:2 denimo naprej peljal obe ekipi, Italija pa bi izpadla.

Proti favoritom Špancem so Irci začeli pogumno in Simon Cox je že v drugi minuti sprožil dober strel proti Ikerju Casillasu, ki ga je španski vratar rutinirano odbil stran od svojega gola.

Irsko veselje je imelo kratek rok trajanja, saj so evropski prvaki zadeli že iz svoje prve akcije. Andrés Iniesta je z odlično globinsko žogo najprej našel Davida Silvo, žoga pa je srečno prišla do Fernanda Torresa.

Nesrečni španski napadalec se je tokrat izkazal z izvrstnim golom, saj je prodrl skozi kazenski prostor in poslal neubranljiv strel pod prečko Shaya Givena za zgodnje vodstvo. To je bil najhitrejši španski gol v zgodovini evropskih prvenstev, ki se je izenačil s tistim Raúla Gonzáleza na Euru 2000, ko je nekdanji napadalec Reala zabil Sloveniji.

V naslednjem napadu je nevarno poizkušal tudi Silva, a je bil njegov strel tokrat lahek plen za irskega čuvaja mreže. Torres je bil že naslednjo minuto le centimetre oddaljen od svojega drugega gola, ko ga je po izvrstni akciji v sredini našel Álvaro Arbeloa, Torresov strel pa je zletel mimo Givenove vratnice.

Veliki Given ohranjal irske upe

Na resni preizkušnji je bil Given tudi v 23. minuti, ko si je strel z levico na robu kazenskega prostora pripravil Andrés Iniesta, žogo pa je irskemu vratarju uspelo odbiti mimo gola. Po nekaj minutah zatišja in sicer popolne španske prevlade je Givena spet raztegnil Xavi Hernández, njegov poskus z roba kazenskega prostora pa je bil spet preslab.

Irci ob španskem pritisku sploh niso zmogli priti na nasprotno polovico, kamor je enkrat uspelo prodreti zgolj Robbieju Keanu, a je njegov strel dobro blokiral Gerard Piqué. Given je do konca polčasa še zaplaval po kotu in imel srečo, da je volej Xabija Alonsa zletel mimo nebranjenih vrat, vratar Astona Ville pa je čez svojo prečko odbil še dober poskus Inieste.

Foto: EPA španija irska silva gol Gdansk Euro 2012 Večino izmed uvodnih minut drugega polčasa se Irci niso niti dotaknili žoge. Potem, ko je Given ubranil močan strel Arbeloe, je irska obramba kapitulirala še drugič v večeru. Po množici podaj je zadel Silva, ki je ob boječi irski obrambi mešal sredi kazenskega prostora, nato pa elegantno zadel mimo treh branilcev in vratarja za 2:0.

Fernandov dvojček končal delo

Given je z obrambo turnirja ohranil Irce pri življenju v 55. minuti. Arbeloa je po lepi akciji podal v sredino, kjer so Irci najprej blokirali strel Inieste, po močnem voleju Xavija pa je Given z izjemno parado ohranil spodoben rezultat. Irci so si nato le pripravili nekaj nevarn(ejš)ih situacij pred golom Casillasa, a španskega kapetana niti enkrat niso prestrašili.

Zato pa je točno 20 minut pred koncem prišel odločilni udarec, še drugič v tem večeru z noge Torresa. Iniesta je na sredini igrišča s pritiskom osvojil žogo, Silva pa jo je podaljšal do vtekajočega Torresa, ki je ušel Richardu Dunnu in matiral Givena za 3:0. To je bil tudi zadnji prispevek napadalca Chelseaja, ki ga je Vicente del Bosque kmalu zamenjal s Cescom Fàbregasom.

Del Bosque je pred koncem iz igre potegnil tudi Iniesto in ga nadomestil s Santijem Cazorlo, a to ni ustavilo zmagovitega pohoda Španije. Rezervist Fàbregas je po podaji iz kota prodrl skozi kazenski prostor in neubranljivo zadel v daljši kot vrat za visokih 4:0. O prevladi Španije dobro priča tudi dejstvo, da je Xabiju Alonsu v prvem polčasu uspelo več podaj (106), kot celi irski ekipi (104). Točno tako.

Torres: "Prišel sem, da bi užival"

"Dobro je, da je deloval tudi ta sistem z 'devetko'. Dobro je, da ima Španija veliko igralcev za veliko igralnih položajev. Prišel sem, da bi užival v vsakem trenutku in vsaki tekmi. Danes sem lahko spet užival in zabil dva gola. Upam, da pridemo do finala. Danes smo lahko spet videli 'normalno' špansko ekipo," je po obračunu dejal strelec dveh golov Torres.

"Oni so najboljša ekipa, proti kateri sem kdajkoli igral, brez vsakršnega dvoma. Včasih, no, večino tekme, smo lovili sence in nismo se jim niti približali. So fantastična ekipa, ampak vseeno smo razočarani. Skušali smo se naučiti na svojih napakah, da ne bi spet hitro dobili gola kot proti Hrvaški, a spet dobili neumne gole. Atmosfera je bila neverjetna. Ko zaostajaš z 0:4, oni pa tako pojejo ... Neverjetno," pa je po tekmi povedal irski vezist Keith Andrews.