Srbija po skoraj četrt stoletja znova na EP

Nogometaši Srbije so se prvič po letu 2000 spet uvrstili na evropsko prvenstvo.

Srbska nogometna reprezentanca je v zadnjem krogu kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu potrdila vozovnico za Nemčijo. V Leskovcu so domači reprezentanti proti Bolgariji remizirali z 2:2 in si zagotovili drugo mesto v kvalifikacijski skupini G.

Iz te skupine je že po četrtkovih tekmah na prvenstvo stare celine napredovala reprezentanca Madžarske. Ta je danes po preobratu premagala Črno goro (3:1), ki je pred zadnjim krogom še imela teoretične možnosti za preboj na EP skozi kvalifikacije.

Po hitrem zadetku Srbije proti Bolgariji, za katerega je v 17. minuti s svojim prvim golom za reprezentanco poskrbel Miloš Veljković, je bila naloga Črnogorcev le še težja. Ti so sicer proti Madžarom povedli v 36. minuti, ko je zadel Slobodan Rubežić.

V drugem polčasu je v Budimpešti z dvema zadetkoma v razmaku minute Madžarom vodstvo zagotovil Dominik Szoboszlai (67., 68. minuta), končni izid pa je postavil Adam Nagy tik pred koncem dvoboja.

Tudi Bolgari so v drugem polčasu pripravili preobrat in dvakrat zadeli med 59. in 69. minuto prek Georgija Ruseva in Kirila Despodova. Varovanci Dragana Stojkovića so premoč na zelenici unovčili v 82. minuti, ko je prav tako prvi zadetek za izbrano vrsto dosegel Srđan Babić in postavil končni izid 2:2.

Madžari so po osmih tekmah v skupini G zbrali 18 točk, Srbi 14, Črnogorci pa so ostali pri 11. Litva in Bolgarija sta zasedli četrto in peto mesto s šestimi oziroma štirimi točkami.

Če je Madžarom preboj na EP uspel tretjič zapovrstjo, so v Srbiji na to čakali vse od leta 2000. Takrat se je ZR Jugoslavija v skupinskem delu EP na Nizozemskem in v Belgiji pomerila tudi proti Sloveniji (3:3).

Tudi slovenska izbrana vrsta 24 let čaka na prvenstvo stare celine, odločilni neposredni dvoboj proti Kazahstanu pa jo v tem pogledu v skupini H čaka v ponedeljek ob 20.45. Za varovance Matjaža Keka bo dovolj že točka proti neposrednim tekmecem.

Danes so bile na sporedu še tekme v skupinah A, F in J, kjer pa so bili potniki v Nemčijo znani že prej. To so Španija in Škotska iz skupine A, Belgija in Avstrija iz skupine F ter Portugalska in Slovaška iz skupine J.

Španci so v skupini A doma proti Gruziji slavila s 3:1 in potrdila prvo mesto. Za domače sta zadela Robin Le Normand (4.) in Ferran Torres (55.), avtogol pa je dosegel Luka Ločošvili (72.). Za goste je v 10. minuti edini zadetek v pravo mrežo dosegel Hviča Kvarachelia. V prvem polčasu si je koleno poškodoval vezist Barcelone Gavi.

V isti skupini so se Škoti in Norvežani v Glasgowu razšli brez zmagovalca s 3:3. Gosti so izenačili v 86. minuti, čeprav zaradi poškodb nista igrala zvezdnika Manchester Cityja in Arsenala Erling Haaland in Martin Oedegaard.

V skupini F so si prvo mesto v skupini zagotovili Belgijci, ki so doma s 5:0 premagali Azerbajdžan. Štiri gole, vse v prvem polčasu med 17. in 37. minuto, je dosegel Romelu Lukaku, ki ima po 113 tekmah v reprezentanci ob svojem imenu 83 golov. Zadnji zadetek na tekmi je dosegel Leandro Trossard (90.). Švedi so v tej skupini na domači zelenici z 2:0 premagali Estonijo.

V skupini J so se zmag veselili Portugalci, Slovaki in Luksemburžani. Prvi so za popoln izkupiček 30 točk po desetih tekmah proti Islandiji doma slavili z 2:0, Slovaki so bili po preobratu z 2:1 v gosteh boljši od Bosne in Hercegovine, Luksemburg pa je kljub igralcu manj v gosteh za doslej najboljši izkupiček 17 točk ugnal Lihtenštajn z 1:0.