Veličastna zmaga nad Hrvati

Foto: Žurnal24 Dragic Lakovic Popovic Foto: Žurnal24 zupan Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 zupan Foto: Žurnal24 navijaci Foto: Žurnal24 udrih Foto: Žurnal24 Nachbar Foto: Žurnal24 Dragic Lakovic Foto: Žurnal24 Zupan Dragic Foto: Reuters Miha Zupan si je nagrado prislužil tudi z dobrimi igrami na letošnjem svetovnem Foto: Žurnal24 brezec Foto: Žurnal24 navijaci hrvaska slovenija Foto: Žurnal24 navijaci hrvaska slovenija Foto: Žurnal24 nachbar Foto: Žurnal24 Brezec Foto: Žurnal24 Brezec Foto: Žurnal24 Foto: Reuters Boštjan Nachbar opozarja na agresivno avstralsko igro. (Foto: Reuters) Foto: Žurnal24 Memi Bečirović je zaprl usta vsem svojim kritikom izpred začetka SP. (Foto: Reut Foto: Žurnal24 vrankovic Foto: Žurnal24 zupan Foto: Reuters Z igro, kakršno so igrali proti Avstraliji, lahko premagajo tudi Špance. (Foto: Foto: Žurnal24 Goran Dragić je eden najboljših slovenskih obrambnih igralcev. (Foto: Reuters) Foto: Žurnal24 Vrankovic Banic Planinic Foto: Žurnal24 Lakovic Popovic Foto: Žurnal24 Selektor Vranković med tekmo proti Sloveniji. Španski sodnik na udaru. (Foto: EP Foto: EPA Memi Becirovic Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Luka Žorić v dvoboju s Samom Udrihom na lanskem svetovnem prvenstvu. (Foto: EPA) Foto: Žurnal24 Memi Becirovic Foto: Žurnal24 Dragic Zoric Tomas Foto: Žurnal24 vrankovic Foto: Žurnal24 slokar Foto: Žurnal24 Becirovic
Slovenija je na tretji tekmi svetovnega prvenstva v košarki premagala Hrvaško z 91:84 (16:18, 39:44, 65:59) in se praktično že uvrstila v osmino finala. Jaka Lakovič in Uroš Slokar sta dosegla po 15 točk.

Slovenija je po EP 2005 in EP 2009 na še enem pomembnem srečanju, prepolnem čustvenega naboja, premagala hrvaško izbrano vrsto z 91:84 in se praktično že uvrstila v osmino finala. "Za nami je izjemno težka tekma, predvsem s psihološkega vidika. S to zmago smo si priborili boljše možnosti za visoko uvrstitev v skupini in lažjega tekmeca v nadaljevanju. Za razliko od lanske tekme na EP tokrat Hrvati nikoli niso ušli na visoko razliko. Vseskozi so vodili za 5, 6 točk, kar v košarki ne pomeni nič. Ključen je bil dober začetek tretje četrtine in seveda tudi nadaljevanje," je po srečanju za nacionalno televizijo dejal tokrat izvrstni kapetan Jaka Lakovič

Boštjan Nachbar za STA ni pozabil na navijače: "Vsem navijačem se še enkrat zahvaljujem za podporo in ponavljam, najboljši na svetu ste. Jaz sem vaš prvi in največji fan. Upam, da jih bo čim več ostalo v Carigradu, ali pa da se bodo vrnili naslednji teden, saj nam takšna podpora pomeni zelo veliko."

Josip Vranković, selektor Hrvaške, je dejal: "Začeli smo zelo dobro, imeli nadzor nad tekmo, žal pa v drugem polčasu nismo zdržali. Slovenija je začela igrati veliko bolj agresivno v napadu, naši igralci pa se v takšni postavitvi niso znašli. Zmaga Slovenije na koncu je povsem zaslužena."

Spremljajte dogajanje s SP v Turčiji na našem mini portalu TURČIJA 2010!

Zadnjo četrtino, v katero je Slovenija vstopila z osmimi točkami prednosti, so najprej zaznamovali Hrvati z dvema trojkama Roka Ukića in dvema Marka Popovića in po dolgem času so znova povedli. Zeleno-beli se niso predali, grizli v obrambi in v 36. minuti ob izvrstnem polaganju in bojnem kriku Gorana Dragića znova prevzeli vodstvo z 80:71. Taktični nalet Hrvatov z osebnimi napakami pa so naši preživeli in si izborili pomembno zmago.

Tretja četrtina je najprej prinesla slovensko izenačenje, za katerega je v 22. minuti poskrbel Jaka Lakovič. Dve minuti pozneje pa so Slovenci prešli v drugo vodstvo na tekmi. Nad nekaterimi visokimi hrvaškimi igralci so se nagrmadile težave z osebnimi napakami, imeli pa so tudi precej sreče s trojkami od table. Kljub temu je Sloveniji ob koncu tretje četrtine ob trdni obrambi uspela sijajna serija treh trojk (Boštjan Nachbar, Uroš Slokar, Miha Zupan) za vodstvo 64:55 v 29. minuti.

Z 12 točkami Slokarja, največ na prvenstvu, je strelsko nerazpoložena Slovenija  ob polčasu ostala v stiku s Hrvaško (39:44). Varovanci Memija Bečirovića so vodili le s prvim košem na tekmi (2:0), "kockasti" pa so nato prevladovali skozi celoten obračun, največ pa so vodili za osem. Slovenijo je reševalo boljše razmerje v skokih (19:12 v prvem delu).