Zmaga za 37 in pokal je Olimpijin!

Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24
Union Olimpija je osvojila svojo 17. pokalno lovoriko Slovenije. V finalu pokala Spar je z 92:55 nadigrala domžalski Helios. S 14 točkami v finalu je MVP zaključnega turnirja postal Sašo Ožbolt.

Kot je bilo pričakovati, je Union Olimpija večino dela za osvojitev 17. naslova v slovenskem košarkarskem pokalu Spar naredila že v petkovem četrtfinalu, ko je v trilerju po treh podaljških s 122:113 premagala Krko. Nato so bili v polfinalu boljši od Zlatoroga (85:73), še najlažje pa so zmagali v finalu - Helios je padel 92:55.

Kot je že v navadi Olimpija tekme ni začela najbolje in po štirih minutah so košarkarji Heliosa vodili z 11:6. Premalo zavzeto v obrambi in po atraktivnem košu Dražena Bubnića so Domžalčani v osmi minuti povedli s 17:12. Minuta odmora in nekaj zamenjav na parketu in tako so do konca prve četrtine Ljubljančani naredili mali preobrat (20:17). V drugi četrtini se je pokazala razlika v kvaliteti: zmaji so igrali vse bolj agresivno v obrambi in beli so bili vse bolj nemočni. Za nameček so bili Domžalčani še nenatančni pri metu za tri točke (zgrešili so vseh 10 poizkusov), na drugi strani pa so beli uspešno zadevali iz uigranih akcij. Prednost se je večala in je do odmora znašala že 19 točk (41:22). Vlado Ilievski je imel že 10 točk, Giorgi Šermadini pa osem.

Teževa Heliosa v napadu so se nadaljevale tudi v tretji četrtini in prednost zanesljive Olimpije se je le še večala. Jure Zdovc je v igri lahko držal tudi rezerviste in tako je po trojki Jana Špana njegovo moštvo v 29. minuti vodilo že z 61:37. V zadnji četrtini so za ljubljansko ekipo bolj ali manj igrali štirje mladeniči (Sasu Salin, Dino Murič, Klemen Lorbek in Špan) ter mladenič po srcu Goran Jagodnik, pa so bili še naprej za razred ali dva boljši. Zdovc je zadnje minute lahko spremljal povsem mirno s klopi in tekma se je končala z 92:55. Jagodnik je tako manj kot dve uri po začetku finala dvignil veliki pokal za 17. zvezdico, Sašo Ožbolt (14 točk), pa mali pokal za MVP-ja zaključnega turnirja. Priljubljeni Oži je na treh tekmah dosegel 59 točk (proti Krki 29, proti Zlatorogu 16).

Zdovc je po zmagi strnil: "Fantom čestitam za naslov prvaka pokala Spar. Iz tekme v tekmo so igrali bolje in odnesli lovoriko, ki so jo od nas vsi pričakovali. Nekaj več priložnosti je dobil tudi Jan Špan, ki je dokazal, kar jaz že nekaj časa govorim, obenem pa je dobro odigral tudi Dino Murić, ki je pokazal veliko agresivnosti in želje ter dobro nadomestil rahlo poškodovanega Kennyja Gregoryja, ki se je vseeno trudil."

Rado Trifunovič, trener Heliosa, pa je povedal: "Po dveh tekmah v četrtfinalu in polfinalu, ko smo igrali dobro in smo bili lahko z našo igro zelo zadovoljni, je po finalu ravno obratno. Vsekakor je zmaga Olimpije povsem zaslužena, ne bi pa smela do nje priti na tak lahek način. Tekmo bo potrebno najprej analizirati, a je moja prva ocena ta, da so naši košarkarji tekmeca preveč spoštovali."