Ashcroft na zatožni klopi

Foto: Žurnal24 Nekdanji državni tožilec ZDA se sklicuje na imuniteto.
Ameriški državljani, ki so jih oblasti po terorističnih napadih leta 2001 brez obtožnice pridržale kot priče v primerih terorizma, lahko tožijo nekdanjega državnega tožilca Johna Aschrofta.
Oglej si celoten članek
Busheva vlada kršila ustavne pravice
Ameriško zvezno prizivno sodišče je pritrdilo Abdullahu Al-Kiddu, ki je v tožbi proti Johnu Ashcroftu zapisal, da so mu bile z odvzemom prostosti kršene ustavne in državljanske pravice.
V razsodbi je tričlanski sodni senat ameriškega prizivnega sodišča zapisal, da je bilo pridržanje prič brez obtožnice po 11. septembru 2001 v nasprotju z ustavo in "boleč opomin na enega najbolj sramotnih poglavij v zgodovini našega naroda."

Al-Kidda, državljana ZDA in nekdanjega študenta Univerze v Idahu so aretirali leta 2003, ker so ga sumili, da ima na svojem računalniku podatke o terorističnem osumljencu. Zaprt je bil 16 dni, obtožili pa ga niso nikoli. Al-Kidd trdi, da je zaradi nezakonitega pridržanja izgubil štipendijo za študij v Saudski Arabiji in možnosti za zaposlitev.

Nezakonita vladna politika
Uporaba statusa priče po 9/11 kot orodja za pripor je bila nekaj običajnega za obdobje po terorističnih napadih na ZDA leta 2001. “Politika aretaciji in pridržanj, predvsem muslimanov in ljudi arabskega porekla, le na podlagi suma sodelovanja s teroristi, je nezakonita in je pustila neizbrisen pečat. Uporabljali so jo v tajnosti, vlada pa se ji nikoli ni odpovedala," je povedal Al Kiddov odvetnik odvetnik Lee Gelernt.

Ashcroft obtožbe zavrača
Ashcroft je obtožbo zavrnil in pri tem pa se sklicuje na absolutno imuniteto. " Na žalost še danes, več kot 217 let po ratifikaciji 4. amandmaja k ameriški ustavi, nekateri samozavestno trdijo, da ima vlada vsa pooblastila za aretacijo in 30 dnevno pridržanje svojih državljanov, tudi v primitivnih pogojih. Pa ne zato, ker bi obstajali dokazi, da so zagrešili kaznivo dejanje, temveč zgolj zato, ker vlada želi raziskati možnosti za njihovo kršitev ali pa jim preprečiti stik z zunanjim svetom," je razsodbo utemeljil eden od sodnikov Milan D. Smith.

Ameriško pravosodno ministrstvo preučuje odločitev sodišča.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.