Cena dramatično padla: Evropa ima toliko plina, da ne ve, kam z njim!

Foto: Epa
Foto: Epa
Pretekli teden se je cena zemeljskega plina močno znižala. Tankerji stojijo v lukah.
Oglej si celoten članek

Mesece smo poslušali, da bi zmanjšanje oskrbe z ruskim plinom, ki je prišlo kot protiutež sankcijam proti uradni Moskvi, lahko rezultiralo v hudi energetski krizi in posledičnem dvigu cen. Skladišča utekočinjenega zemeljskega plina v Evropski uniji (EU) pa so zdaj skoraj popolnoma zasičena in večje ladje čakajo v lukah, ker ne morejo odložiti svojega tovora, je poročal CNN.

Cena plina je od preteklega četrtka padla za 20 odstotkov, od konca avgusta pa kar za 70 odstotkov. Prav konec poletja je ta surovina dosegla rekordno vrednost.

Na nizozemskem tržišču je cena za dobavo plina za dobro uro padla celo pod nič evrov, so navedli pri Intercontinental Exchange (ICE).

Foto: Epa plin števec

Cene so tako močno padle prav zaradi prezasedenosti skladišč, je za CNN dejal Tom Marzec-Manser, šef oddelka za analizo trga pri Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

Massimo di Odoardo, podpredsednik energetsko-raziskovalnega podjetja Wood Mackenzie, je preobrat pripisal vremenskim razmeram na Stari celini. "V državah kot so Italija, Španija, Francija so temperature in poraba plina na avgustovski ravni. Tudi v bolj severnih državah kot sta Nemčija in Velika Britanija je poraba plina daleč pod povprečjem za to obdobje," je dejal Di Odoardo.

Po podatkih mreže Gas Infrastructure Europe so skladišča plina v Evropi zapolnjena v 94 odstotkih. V zadnjih petih letih je bila povprečna zapolnjenost skladišč okrog 87 odstotkov.

Ista mreža je navedla, da je bilo v sredo v bližini pristanišč v severozahodni Evropi in na Iberskem polotoku 35 tovornih ladij s plinom, a da proti svojim ciljem plujejo počasneje kot običajno, da bi se izognile dragemu čakanju na prost terminal. Plin na omenjenih ladjah naj bi bil vreden okrog dve milijardi evrov.

Foto: Epa tanker Antwerp

Čeprav je cena plina v Evropi nedavno padla na okrog 100 evrov na megavatno uro, evropski futures skladi še naprej kupujejo to surovino za okrog 126 odstotkov lanske oktobrske cene. Plin bi se namreč kaj lahko spet podražil, če bodo vremenske razmere v decembru in januarju neugodne. Do konca leta 2023 naj bi megavatna ura stala okrog 150 evrov.

Evropa je od začetka ruske invazije na Ukrajino močno zmanjšala svojo odvisnost od plina iz največje države na svetu. Ta je EU nekdaj dobavljala okrog 40 odstotkov vsega plina, zdaj je delež padel na manj kot deset odstotkov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 29

  • 02:48 29. Oktober 2022.

    Predpriprava novice na novico: Upss plina ni. EU bo zdržala mogoče oz. komaj 1 leto pa še to so morali …

  • 18:04 27. Oktober 2022.

    In zdej se bojo zgovarjal na cenovno kapico, da ne morjo znižat cen plina.

  • 17:49 27. Oktober 2022.

    Kje imate terminale za plin? Leve nevladne organizacije ste leta in leta nasprotovale graditvi terminalov. Zaradi vas imamo drag plin, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.