Erdogan: Turčija ima dokaze, da je bil umor Hašodžija načrtovan

Foto: Profimedia Pogrešani novinar Džamal Hašodži je mrtev
Umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija je bil načrtovan več dni vnaprej, je danes dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Zatrdil je, da je šlo za "načrtovan in krut" umor novinarja na savdskem konzulatu v Istanbulu, Turčija pa ima za to trdne dokaze.
Oglej si celoten članek

"Imamo trdne dokaze, da je bil njegov umor načrtovan," je dejal Erdogan. Več dni vnaprej so ga načrtovali uradniki na savdskem konzulatu v Istanbulu in skupina iz Savdske Arabije, je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal v nagovoru poslancem vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v Ankari.

Erdogan je od Savdske Arabije zahteval, naj zagotovi odgovore, kje je Hašodžijevo truplo in kdo je umor naročil. Pozval je k ustanovitvi neodvisne komisije za preiskavo umora, ob tem pa je dejal, da verjame v polno sodelovanje s savdskim kraljem Salmanom.

Zavzel se je tudi za kaznovanje vseh, ki so povezani z umorom, tudi naročnikov. Savdskega kralja pa je pozval, naj omogoči, da bodo 18 ljudem, ki jih je Savdska Arabija aretirala v zvezi z umorom Hašodžija, sodili v Turčiji.

Turški predsednik je tudi predstavil turški vidik dogajanja v zvezi z umorom. Že dan pred izginotjem novinarja, za katerim se je izgubila vsaka sled po tem, ko je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Istanbulu, naj bi v Istanbul iz Savdske Arabije pripotovalo 15 moških. Po navedbah Erdogana naj bi šlo za tri skupine. Ena od njih naj bi pred umorom "preiskovala Beograjski gozd in mesto Yalova blizu Istanbula". Ti dve lokaciji turški mediji omenjajo kot kraja, kjer bi lahko odvrgli truplo novinarja.

Na dan umora so skupine po Erdoganovih besedah med 9.50 in 11. uro ločeno prišle na konzulat, kjer naj bi se srečale.

Erdogan je še dejal, da so v zgradbi konzulata pred umorom Hašodžija namenoma izključili nadzorni sistem. "Najprej so odstranili disk iz sistema nadzornih kamer," je dejal. "To je politični umor," je poudaril.

V preiskavi po besedah turškega predsednika ostajajo odprta tri vprašanja: zakaj je v času umora 15 ljudi prišlo v Istanbul in po čigavem naročilu, zakaj niso nemudoma dovolili vstopa v zgradbo konzulata, temveč šele po nekaj dneh, ter kdo je "lokalni sodelavec turškega porekla, ki naj bi odpeljal truplo ubitega novinarja". Opozoril je, da preiskava ne bo končana, dokler ne bo odgovorov na ta vprašanja.

Do savdskih oblasti kritični novinar Hašodži je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Istanbulu, kjer je želel urediti dokumente za svojo poroko, od tam pa se ni nikoli več vrnil.

Rijad je v zvezi z njegovo smrtjo podajal različne izjave, zaradi česar se je znašel pod mednarodnim pritiskom, naj pojasni dogajanje. Da je Hašodži mrtev, so v Rijadu prvič priznali šele v petek, pri tem pa dodali, da je umrl v pretepu. Savdski zunanji minister Ader al Džubeir je v nedeljo izjavil, da je bila smrt novinarja grozna napaka, ki se je zgodila v "malopridni operaciji". V tej dotlej najbolj neposredni izjavi je Džubeir dejal tudi, da je bil novinar umorjen.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:09 25. Oktober 2018.

    Pozdravljeni, z veseljem vam sporočam, da je resnično posojilno podjetje, s katerim lahko dobite hitro posojilo, vsem zaupnim strankam nudimo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.