Jordanu ukor

Foto: Žurnal24 Steven Jordan (levo) se je rešil vseh obtožb zaradi zlorab v Abu Graibu
Zadnji častnik na zatožni klopi v primeru zlorab v Abu Graibu zaradi kršitve prepovedi molka dobil le opomin.
Oglej si celoten članek

Ameriška vojaška porota je v sredo v oporišču v zvezni državi Maryland podpolkovniku Stevenu Jordanu izrekla ukor, ker ni upošteval ukaza o prepovedi razpravljanja o preiskavi zlorab. Jordan je bil že v torek oproščen treh obtožb, neposredno povezanih z zlorabami ujetnikov v nekdanjem zloglasnem zaporu strmoglavljenega diktatorja Sadama Huseina.

Jordan je številnim vojakom poslal elektronsko pošto o poteku preiskave po tem, ko se je spomladi 2004 srečal z generalom Georgeem Fayem. Jordanu je zaradi kršitve ukaza po vojaškem zakoniku grozilo do pet let zapora, vendar je tožilstvo zahtevalo le odvzem ene mesečne plače v višini okoli 7400 dolarjev in opomin. Vojaška porota se je odločila za opomin, tako da Jordan ostaja v službi v oporišču Fort Belvoir v Virginiji, kjer dela v obveščevalnem poveljstvu. Skupine za človekove pravice so sodni proces proti Jordanu označile za amatersko sprenevedanje, saj naj bi bilo od vsega začetka jasno, da vojski ni v interesu, da bi prišla do dna zlorabam v Abu Graibu.

Enainpetdesetletni Jordan je po odločitvi porote že v torek dejal, da so ga fotografije zlorab v Abu Graibu močno pretresle. Sicer pa ga je sodišče v torek oprostilo obtožb okrutnosti in zlorabe ujetnikov, odstopa od dolžnosti, ker ni ustrezno izuril in nadziral vojakov pod svojim poveljstvom ter je pri zasliševanju dovolil navzočnost službenega psa brez odobritve nadrejenih.

Z Jordanom se je kazni za zlorabe izognil še zadnji častnik ameriške vojske, medtem ko je enajst navadnih vojakov dobilo zaporne kazni.

Fotografije, ki so prikazovale zlorabe Iračanov leta 2003 v Abu Graibu, so obkrožile ves svet in močno prizadele ugled ameriške vojske. Razkritje zlorab je skoraj odneslo s položaja obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, vendar so posledice občutili le navadni vojaki, ki so zlorabe izvajali. Med njimi je najvišjo kazen, deset let zapora, dobil desetnik Charles Graner.

Poveljnica vojaške policije v Abu Graibu, brigadirka Janice Karpinski, je dobila ukor, znižali pa so ji tudi čin. Poveljnik obveščevalnega oddelka v Abu Graibu, polkovnik Thomas Pappas, je prav tako dobil blažji ukor. Resnejših obtožb je bil oproščen tudi Jordan, ki je bil med zlorabami direktor zasliševalskega centra v Abu Graibu. Nobene kazni pa ni dobil general Jeffrey Miller, čigar vloga ostaja zavita v uradno skrivnost, čeprav so se zlorabe v Abu Graibu začele šele po njegovem obisku, ko je na kolege v Iraku prenesel svoje zasliševalske izkušnje iz taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.