Kosovski predsednik Thaci obtožen vojnih zločinov

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Tožilstvo posebnega sodišča za vojne zločine na Kosovu v Haagu je vložilo obtožnico proti kosovskemu predsedniku Hashimu Thaciju.
Oglej si celoten članek

Hashima Thacija in še devet drugih, med njim je Kadri Veseli, tožilstvo bremeni vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti v konfliktu na Kosovu konec 90. let prejšnjega stoletja. Po navedbah tožilstva so odgovorni za skoraj sto umorov, pa tudi za številna mučenja, pregone in prisilna izginotja. Med njihovimi več sto žrtvami, katerih identiteta je znana, so bili kosovski Albanci, Srbi, Romi in pripadniki drugih etnij, pa tudi politični nasprotniki.

Kot so še pojasnili, je obtožnica v desetih točkah "rezultat dolgotrajne preiskave", in verjamejo, "da lahko vse obtožbe dokažejo brez utemeljenega dvoma".

Na sodišču so tožilci obtožnico sicer vložili že 24. aprila in zdaj še čakajo, da jo sodniki pregledajo oziroma da postane pravnomočna. Za to imajo šest mesecev časa.

Thaci in Veseli skušala "ovirati in spodkopavati" delo sodišča

Potem ko aprila s tem niso seznanili javnosti, so se zdaj odločili objaviti podrobnosti, ker naj bi Thaci in Veseli večkrat skušala "ovirati in spodkopavati" delo sodišča. Kot je tožilstvo še zapisalo v današnjem sporočilu za javnost, je dvojica skušala preprečiti delo sodišča, "da ju ne bi privedli pred roko pravice". "S takšnimi dejanji sta Thaci in Veseli pokazala, da so jima osebni interesi pomembnejši od žrtev njunih zločinov, načela pravne države in celotnega naroda Kosova."

Thaci in Veseli - v preteklosti je med drugim vodil kosovsko obveščevalno službo in bil predsednik parlamenta, leta 2016 je tudi nasledil Thacija na čelu stranke PDK - sta bila vojaška poveljnika Osvobodilne vojske Kosova (OVK), ki se je v času konflikta v letih 1998-1999 borila za samostojnost Kosova in proti tedanjemu režimu srbskega predsednika Slobodana Miloševića.

52-letni Thaci je na položaju predsednika Kosova dobra štiri leta, pred tem pa je bil med drugim prvi premier Kosova po njegovi osamosvojitvi leta 2008 in zunanji minister. Že dolgo se vrstijo ugibanja in očitki tako o njegovi vlogi v OVK in zločinih, ki jih je ta zagrešila med konfliktom na Kosovu, kot tudi o njegovi vpletenosti v organizirani kriminal.

Prva obtožnica posebnega sodišča

Posebno sodišče s sedežem v Haagu so ustanovili leta 2015 za vojne zločine OVK med in po kosovskem konfliktu v letih 1998-2000. Obravnava zločine, ki jih ni preiskovalo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki je sicer delo končalo decembra 2017. Sodišče je začelo delovati poleti 2018. Pred slabim letom je odmeval odstop takratnega kosovskega premiera Ramusha Haradinaja, prav tako enega nekdanjih poveljnikov OVK, potem ko ga je to sodišče kot osumljenca poklicalo na zaslišanje.

Čeprav je opravilo že vrsto zaslišanj, pa tožilstvo v Haagu doslej še ni vložilo nobene obtožnice oziroma je tokratna prva, piše nemški Deutsche Welle. Do današnje objave prihaja le nekaj dni pred težko pričakovanim srečanjem Tachija in srbskega predsednika Aleksandra Vučića v Washingtonu. To srečanje naj bi pomagalo obnoviti dialog o normalizaciji odnosov med Beogradom in Prištino, ki je zašel v slepo ulico konec leta 2018, ko je Priština uvedla carine na srbsko blago, Srbija pa vztraja pri kampanji za umik priznanja Kosova.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.