Nato: Pomoč Gruziji, opozorilo Rusiji

Foto: Žurnal24 Pred sedežem Nata plapolata dve novi zastavi.
Zunanji ministri držav članic Nata so na izrednem vrhu obravnavali odnose z Rusijo. Kot vse kaže, Rusija vendarle spoštuje mirovni sporazum, saj se njene enote umikajo iz Gruzije.
Oglej si celoten članek
 

Rusija pristala na OVSE opazovalce

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je dosegla soglasje, da v Gruzijo nemudoma pošlje 20 vojaških opazovalcev. Ovse že ima privoljenje Rusije, zdaj pa naj bi čakal še na zeleno luč iz Tbilisija.
Ovse ima zaenkrat devet svojih opazovalcev v Južni Osetiji, ki pa so neoboroženi in niso del tamkajšnjih mirovnih sil. Cilj Ovseja je sicer imeti na območju konflikta 100 svojih opazovalcev.

Torkovo izredno zasedanje zunanjih ministrov držav članic Nata v Bruslju, sklicano na zahtevo ZDA, je bilo v luči nedavne vojne v Gruziji posvečeno obravnavi odnosov z Rusijo, ministri pa so tudi poskusili določiti smernice za Natov angažma v Gruziji. Zavezništvo je po ognjeviti razpravi, kot se je izrazil zunanji minister Dimitrij Rupel, sklenilo, da komunikacijski kanali z Rusijo ostanejo odprti, in to tudi za kritike neustreznega ravnanja.

Nov organ za dialog med Natom in Gruzijo
Zunanji ministri so razpravljali tudi o možnih oblikah pomoči Gruziji, zelo prizadeti v nedavni vojni. Ministri so ustanovili stalni mehanizem za razpravo o odnosih med Gruzijo in Natom, Komisijo Nato-Gruzija. O možnosti članstva Gruzije v Natu niso razpravljali, se bodo pa s tem vprašanjem ukvarjali na rednem decembrskem vrhu. Razprava je potekala pod opaznim vtisom besed gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija, ki je državam Nata očital, da nosijo del krivde za rusko invazijo, saj aprila Gruziji niso podelile statusa kandidatke za članstvo. Očitek je bil pravzaprav namenjen Nemčiji, Franciji in Italiji, ki so zaradi tesnih gospodarskih vezi z Rusijo blokirale tesnejše povezovanje med zavezništvom in Gruzijo.

Ruski umik je Potemkinova vas?
Kot vse kaže, se razmere v Gruziji vendarle umirjajo, saj so Rusi začeli umikati svoja vojaške enote, kakor jim nalaga mirovni sporazum, ki so ga podpisali skupaj z Gruzijo. Reutersov dopisnik je poročal, da mesto Gori zapušča dolga kolona ruske vojske. Zato pa je namestnik načelnika generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin izjavil, da sporazuma ne spoštuje Gruzija, saj so njene vojaške enote še zmeraj na območju zunaj kasarn.

"Ne samo da se enote ruske vojske niso umaknile, ampak se celo pomikajo proti osrčju države," je še v ponedeljek pozno popoldne sporočilo gruzijsko notranje ministrstvo. Da ni jasno, ali je Rusija res umaknila svoje enote iz Gruzije, je v ponedeljek potrdila tudi Natova tiskovna predstavnica Carmen Romero.

158.700 razseljenih
V Tbilisi je prispel visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres, ki bo v Gruziji pozval k zaščiti več deset tisoč Južnih Osetijcev, ki so morali zaradi rusko-gruzijskih spopadov zapustiti svoje domove. Guterres bo zahteval tudi neoviran dostop humanitarnih delavcev do 158.700 razseljenih.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.