Nova stara avstrijska vlada

Foto: Žurnal24 Werner Faymann in Josef Pröll, predsednika strank, ki sestavljata novo koalicijo
56 dni po predčasnih parlamentarnih volitvah v Avstriji sta socialdemokratska stranka (SPÖ) in ljudska stranka (ÖVP) dosegli dogovor o sestavi vlade, ki sta jo razdrli septembra letos.
Oglej si celoten članek

Nova koalicija, ki sta jo oznanila predsednika SPÖ in ÖVP, Werner Faymann in Josef Pröll, tako pravzaprav predstavlja tudi staro koalicijo. SPÖ in ÖVP sta namreč že doslej oblikovala vlado, ki pa je nato razpadla, zaradi česar so 28. septembra potekale predčasne volitve. Po besedah Faymanna, ki bo tudi novi avstrijski kancler pa bosta novo vlado zaznamovala ekipni duh in intenzivno delo.

Po besedah Faymana je besedilo kar 200 strani dolge koalicijske pogodbe dokončno. Ob tem je socialdemokratski prvak izrazil željo, da bi delo stare nove vlade potekalo drugače kot v zadnjih 20 mesecih.

Kriza je pričakovana prioriteta
Osrednji izziv, ki si ga je zastavila vlada, je spopad s posledicami globalne gospodarske krize. Drugi pomebnejši izzivi se nanašajo na izobraževanje, razvoj in upravno reformo države.

"Državotvorna" ministrstva ljudski stranki
Socialdemokratska stranka bo dobila ministrstvo za socialne zadeve, zdravstvo, ženske, promet, šolstvo, obrambo in državnega sekretarja v finančnem ministrstvu.
Ljudska stranka bo dobila ministrstvo za notranje ter zunanje zadeve, finance, gospodarstvo, pravosodje, znanost in kmetijstvo.

 

Avstrijski parlament

V 183-članskem parlamentu na Dunaju ima SPÖ 57 poslancev, ÖVP 51, FPÖ 34, BZÖ 21, Zeleni pa 20..

Novo vlado so zaradi izzivov, ki jih postavlja finančna kriza, oblikovali razmeroma hitro, le dva meseca po volitvah. Avstrija namreč po njihovem prepričanju hitro potrebuje opravilno sposobno vlado.

Pirova zmaga

Avstrijski predsednik Heinz Fischer je Faymannu 8. oktobra podelil mandat za sestavo nove vlade. Na predčasnih parlamentarnih volitvah 28. septembra sta največ glasov znova prejela SPÖ in ÖVP, ki sta ohranila prvo mesto, čeprav sta hkrati dosegla svoj zgodovinsko najslabši rezultat. Najbolj so takrat slavili desničarski svobodnjaki (FPÖ) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ), ki so jima volivci namenili občutno več glasov kot na zadnjih volitvah leta 2006.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.