V nadaljevanju preberite:
- Estonski minister trdi, da v Putinovo vojno dvomi vse več oligarhov.
- Sankcije in ukrajinski napadi naj bi povečevali pritisk na rusko vodstvo.
- Tsahkna je dejal, da bi Putin nekoč lahko z družino skočil skozi okno.
Estonski zunanji minister Margus Tsahkna vidi ruskega predsednika Vladimirja Putina pod vse večjim pritiskom. Po besedah glavnega diplomata imajo zahodne sankcije učinek nanj. Kot smo poročali, je rusko gospodarstvo pod vse večjim pritiskom, dvom o Kremljevi poti pa narašča celo znotraj politične in gospodarske elite.
Nezaupanje v Putina
V intervjuju za RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) je Tsahkna pojasnil, da podpora vojni, tudi med Putinovim ožjim krogom, ni več tako močna kot pred enim letom. "Tudi med oligarhi vse več ljudi dvomi o Putinovi vojni," je dejal minister. "Mnogi, ki so pred enim letom govorili o zmagi, vanjo ne verjamejo več."
Tsahkna kot enega od razlogov navaja vse večje število ukrajinskih napadov na vojaško in gospodarsko pomembne cilje globoko v ruskem zaledju. V zadnjih mesecih je Ukrajina znatno razširila napade z droni na rafinerije nafte, skladišča goriva in drugo kritično infrastrukturo. Posledično postaja vojna za rusko prebivalstvo vse bolj oprijemljiva. "Zdaj ima vsak Rus občutek, da se ta vojna ne dogaja nekje daleč, ampak je dosegla njegovo lastno državo," je dejal Tsahkna.
Estonski zunanji minister meni, da je povsem mogoče, da bi Putin še vedno lahko spremenil svojo strategijo. "Putin bi lahko spremenil svoje cilje in začel resna pogajanja – če bo ravnal racionalno," je dejal.
"Možno je, da bo Putin skočil skozi okno"
Hkrati je Tsahkna ponudil provokativno ugibanje o morebitni smrti voditelja Kremlja: "Lahko bi se zgodilo, da nekega dne s svojo družino skoči skozi okno. Navsezadnje se take stvari v Rusiji dogajajo." Pripomba namiguje na več skrivnostnih smrti ruskih poslovnežev in uradnikov od začetka agresije proti Ukrajini, v kateri so padce skozi okno pogosto navajali kot uradni vzrok smrti.
"Putin je zapravil Trumpov čas"
Tsahkna kritizira tudi posredniška prizadevanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "Pogajanja so dejansko propadla," je dejal. Putin je "predvsem zapravil Trumpov čas". Medtem ko so se pogajali, je namreč Rusija celo okrepila svoje napade na Ukrajino.
Estonski zunanji minister meni, da ni na vidiku kakšnega ruskega napada na Poljsko ali baltske države. "Menim, da obsežna invazija v prihodnjih tednih ne pride v poštev. Rusija za to nima sredstev," je izjavil Tsahkna. Kljub temu Moskva ostaja varnostno tveganje: "Rusija ostaja nevarna država in provokacije so vedno možne."
No ja, če bo skočil skozi okno iz 30 nadstropja naj s seboj vzame še Zelenskega, Bibija, Janeza in Trumpa...in …
Rusi so se seznanili z realnostjo. Ko ukrajinski dron ali raketa leti mimo tebe, ko gori vsak dan nekaj ruskih …
Rusko gospodarstvo propada, inflacija narašča, gorivo uvažajo iz Indije, hrane ni mogoče dostaviti do kupcev, pridelki gnijejo na poljih, ker …