Samomori najstnikov pretresli Hrvaško

Foto: Žurnal24 Slovenija ima enega najvišjih količnikov samomora.
Samomor dveh najstnic in poskus samomora najstnika sta na Hrvaškem dvignila precej prahu. Stresno okolje, v katerem živijo hrvaški najstniki, naj bi bilo vzrok porasta samomorilnosti.
Oglej si celoten članek

V jezeru utopljena najstnica, na svojem domu obešena vrstnica in poskus samomora najstnika, ki se je polil z razredčilom, nato pa se hotel še zažgati, so v zadnjih dneh dodobra vznemirili hrvaško javnost. Še toliko bolj zato, ker naj ti trije najstniki ne bi imeli resnejših težav v življenju.

Samomori v porastu
Uradni podatki za leto 2006 na primer izkazujejo 26 izvedenih samomorov hrvaških najstnikov in kar stokrat več poskusov samomora. "Hrvaška je med državami z visoko stopnjo samomora, storilci pa so vse mlajši," poudarja otroški nevrolog iz varaždinske bolnišnice Miroslav Pospiš. Prezaposlenost staršev in čedalje hujši pritisk na najstnike v zvezi s šolskim uspehom sta po njegovem glavna krivca za tolikšno število samomorov.

Marija Krmek, psihologinja na polikliniki za mladostnike v Zagrebu, pa opozarja, da večina hrvaških osnovnih šol sploh ne premore psihološkega ali socialnega delavca, ki bi se mu najstniki lahko zaupali. Namesto tega se zapirajo vase, dokler breme ne postane neznosno in se odločijo za prezgoden konec življenja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.