Slovenija izgubila sedež v Svetu guvernerjev

Foto: Žurnal24 Ernest Petrič (levo) bo po enem letu predsedovanja svetu guvernerjev zapustil se
S članicami, ki so bile danes na novo izvoljene v Svet guvernerjev IAEA, bodo najbrž najbolj zadovoljne ZDA, saj naj bi podpirale njihove interese.
Oglej si celoten članek

Države članice Mednarodne agencije za jedrsko energijo so danes na zasedanju Generalne konference IAEA, ki ta teden poteka na Dunaju, izvolile 11 novih članic Sveta guvernerjev IAEA. V 35-članskem svetu bodo tako naslednji dve leti sedeli predstavniki Albanije, Alžirije, Ekvadorja, Gane, Iraka, Irske, Litve, Mehike, Filipinov, Savdske Arabije in Švice. S prihodom novih članic pa svoj sedež v svetu guvernerjev po dveh letih izgublja 11 drugih držav, med katerimi je tudi Slovenija.

Svet guvernerjev se bo v novi sestavi prvič sestal že v ponedeljek. Z novimi članicami naj bi bile zadovoljne predvsem ZDA, saj so svet guvernerjev zapustile nekatere njihove nasprotnice, kot sta Kuba in Sirija, medtem ko bodo nove članice po vsej verjetnosti zagovarjale ameriške interese, kar bo še posebno pomembno pri odločanju v sporu glede iranskega jedrskega programa.

35-članski Svet guvernerjev IAEA vsako leto izvolijo na Generalni konferenci IAEA. Države z najbolj razvito jedrsko tehnologijo so stalne članice in jih v skladu s statutom potrjujejo vsako leto, ostale članice pa so izvoljene za dve leti na podlagi predlogov regionalnih skupin.

Konec predsedovanja Slovenije
Sloveniji se sicer hkrati s članstvom v svetu guvernerjev izteka tudi predsedovanje temu organu, ki ga je prevzela pred enim letom. V njenem imenu je svetu predsedoval slovenski veleposlanik v Avstriji Ernest Petrič. Slovenija je polnopravna članica IAEA postala leta 1992, med letoma 1997 in 1999 pa je že bila članica sveta guvernerjev in mu v drugem delu svojega mandata tudi predsedovala.

Resolucija proti jedrskemu orožju
Sicer pa so na današnji konferenci Mednarodne agencije za jedrsko energijo sprejeli nezavezujočo resolucijo, ki poziva k Bližnjemu vzhodu brez jedrskega orožja. Resolucijo, ki jo je predlagal Egipt, je podprlo 53 držav članic, dve, Izrael in ZDA, sta bili proti, 47 držav EU pa se je vzdržalo. Resolucija poziva vse države na območju, naj ne razvijajo, proizvajajo, preskušajo ali kakorkoli drugače pridobivajo jedrskega orožja ali dovolijo njegovo namestitev na svojem ozemlju.

Izrael še vedno ne želi niti uradno potrditi niti zanikati, da poseduje jedrsko orožje, čeprav je to pravzaprav že splošno znano. Arabske države pa na Generalni konferenci IAEA tradicionalno vlagajo resolucije o izraelski jedrski grožnji, ki pa vselej naletijo na ostro nasprotovanje zahodnih držav.


Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.