Spor o Obamovem rojstnem listu

Foto: Žurnal24 Obama se zavzema za pravice homoseksualcev v vojski.
Ameriški vojak Stefan Frederick Cook se upira ukazu z višjih instanc, da mora na misijo v Afganistan, češ da trenutni ameriški predsednik Barack Obama nezakonito zaseda svoj položaj.
Oglej si celoten članek

Pozornost ameriške javnosti je pritegnil vojak Stefan Frederick Cook, ki se ne namerava pokoriti povelju o napotitvi v nemirni Afganistan. Cook je prepričan, da je ukaz ameriškega predsednika Baracka Obame o napotitvi dodatnih sil v nemirno srednjeazijsko državo ničen, saj naj Obama ne bi bil zakonit predsednik. In sicer zato, ker ni bil rojen v ZDA, pribija vojak Cook, ki je Obamo zaradi nezakonitega predsedovanja celo ovadil na zveznem vrhovnem sodišču.

Prednjačijo skrajni desničarji
Cookova nepokorščina je prvič po koncu predvolilne kampanje znova podžgala pristaše teorij zarote, ki dvomijo v uradne navedbe iz Obamovega življenjepisa. Dvome v uradni Obamov življenjepis izražajo predvsem pripadniki skrajnega desnega pola političnega prizorišča, pred kratkim pa se jim je pridružil tudi Afroameričan in poražanec preliminarnih volitev republikanske stranke za predsedniškega kandidata Alan Keyes, ki je v Kaliforniji celo vložil tožbo proti Obami, a ga je sodišče zavrnilo.

Prisega na Koranu, medresa in kraj rojstva
Že med predvolilno kampanjo so nekateri trdili, da je Obama, sin Kenijca in Američanke iz Kansasa, pred nastopom funkcije zveznega senatorja države Illinois prisegel na Koranu, pri čemer je v resnici prisegel na družinski Bibliji.

Druga teza pravi, da je mladi Barack, ki je kot otrok po ločitvi svojih staršev dve leti skupaj z materjo živel v Džakarti, tam obiskoval medreso, islamsko šolo. V resnici je Barack obiskoval najprej kapucinsko osnovno šolo sv. Frančiška Asiškega, nato pa državno osnovno šolo.

Najbolj razširjena špekulacija pa se nanaša na nezakonito predsedovanje Obame, ker da v nasprotju z uradnimi navedbami ni bil rojen na ozemlju ZDA, ampak v domovini svojega očeta, Keniji. Državljanstvo ob rojstvu je namreč conditio sine qua non za vsakogar, ki želi postati ameriški predsednik. Pristaši omenjene teorije (sami sebe imenujejo "birthers") še razlagajo, da Obama zaradi izginulega oziroma ponarejenega rojstnega lista ne more dokazati, da se je 4. avgusta 1961 v resnici rodil v Honoluluju na Havajih.

Vendar je že lani poleti nestrankarska raziskovalna oganizacija FactCheck proučila uradne dokumente o Obamovem rojstvu in ugotovila, da niti ena iz niza kritik teoretikov zarote v zvezi z rojstnim listom (da ni podpisan, ni ožigosan, nima zaporedne številke, ali celo sploh ne obstaja) ne vzdrži kritične presoje. Poleg tega so raziskovalci v časniku Honolulu Advertiser z dne 13. avgust 1961 našli oglas Obamovih starih staršev po materini strani, v katerem sta razglasila rojstvo vnuka.

Sicer pa bi si lahko uslužbenci FactChecka prihranili ves trud: kajti kot pravijo pravniki, pripada Obami kot sinu ameriške državljanke status ameriškega državljanstva od rojstva tudi v primeru, če bi bil rojen v tujini.

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.