V morju blizu Cresa so opazili vrsto, ki se občasno pojavljal v Jadranu. Na podlagi posnetkov, ki so jih posredovali inštitutu Blue World Institute, strokovnjaki sklepajo, da gre za orjaškega morskega psa. (Cetorhinus maximus). Omenjena vrsta se občasno pojavlja v Jadranu v času pozne zime in spomladi. največkrat so ga zaznali na območju severnega Jadrana, vključno s Kvarnerskim zalivom, kjer je največja biomasa zooplanktona.
Orjaški morski pes je druga največja vrsta morskega psa na svetu. V dolžino lahko doseže več kot deset metrov in tehta več kot 20 ton. Hrani se s planktonom, za ljudi pa ni nevaren.
Morski pes orjak je redka in ogrožena vrsta. "Veliki morski pes v tem letnem času ni presenečenje, saj je znanilec pomladi. Popolnoma neškodljiva vrsta morskega psa in strogo zaščitena po hrvaški zakonodaji, zato kakršen koli pristop ali motenje ni dovoljeno," je povedal Neven Iveša s Fakultete za naravoslovje v Pulju.
Če te slučajno "nabaše zraven", predpostavljam, da te dokaj hitro izpolnjuje? Ali te nekaj časa "tovori zraven"? 🤔