Črni seznam |
|
Zaradi vse več letalskih nesreč Evropska unija predlaga svetovni seznam nevarnih letalskih družb. "Moja predlog je, da bi imeli takšen svetovni seznam, kot ga imamo zdaj znotraj Evropske unije," pravi evropski komisar za promet Antonio Tajani. Ljudje vse več potujejo z letali, tako s tistimi evropskih družb kot tudi drugih, zato bi po Tajanijevem mnenju takšen seznam potnikom zelo pomagal pri odločitvah, s kom bodo leteli. |
V Yemenii trdijo, da niso prezrli opozoril. Letalo naj bi bilo tehnično brezhibno, saj so ga maja v Jemnu pregledali strokovnjaki Airbusa. "Letalo je bilo ob vzletu iz Sane brezhibno in ni imelo nobenih tehničnih težav," trdi namestnik direktorja letalske družbe Ali Sumairi. Priznal je le, da so na letalu pred časom odkrili nekaj pomanjkljivosti, ki pa naj bi jih odpravili.
Agencija EU za letalsko varnost je agenciji Reuters sporočila, da so februarja razveljavili dovoljenje družbi Yemenia, da bi sama vzdrževala v Evropi registrirana letala, saj ni izpolnila zahtev inšpekcijskega pregleda. Strmoglavljeno letalo je bilo sicer registrirano v Jemnu, tako da prepoved nanj ni vplivala, kljub temu pa tudi to spodbuja evropsko zaskrbljenost nad poslovanjem jemenske družbe.
Preiskoval bo tudi Airbus
Podjetje Airbus je sporočilo, da so tudi oni na Komorske otoke poslali ekipo preiskovalcev. Po njihovih podatkih je bilo letalo zgrajeno leta 1990, Yemenia pa ga je uporabljala od leta 1999. Poganjali so ga motorji podjetja Pratt and Whitney.
Yemenia je v 51-odstotni lasti države Jemen, preostalih 49 odstotkov ima Savdska Arabija. Njen flota je obsegala dva airbusa 330-200, štiri airbuse 310-300s in štiri boeinge 737-800s.